Albin Kurti kërkon mbështetjen e Turqisë pas "prishjes" me SHBA e BE, takon sot Erdogan

3 Shkurt 2023, 10:12Rajoni TEMA

Albin Kurti kërkon mbështetjen e Turqisë pas

Në kulmi e tensioneve me Perëndimin për asociacionin Kurti udhëton drejt Turqisë për të kërkuar përkrahjen e Erdogan, një njeri me influencë në Beograd.

Sipas njoftimit të ZKM-së, Kurti do të pritet në takim nga presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan.

Pas takimit dhe darkës së punës, do të ketë një konferencë të përbashkët për media.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sot në mëngjes ka udhëtuar për në Stamboll të Turqisë ku do të zhvillojë një vizitë pune njëditore. Atje, kryeministri Kurti do të pritet në takim bilateral nga Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan. 

Pas takimit dhe darkës së punës, do të ketë një konferencë të përbashkët për media. Bashkë me kryeministrin Kurti kanë udhëtuar edhe ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku dhe ish-kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka”, thuhet në njoftim.

16 Komente

 1. a
  arrifi

  I mbyturi kerkon te mbahet edhe nga gjarpri

  1. m
   mender Al-Bin

   kurti ky katundar injorant dhe i lig,tere kohen kur i ka bere karshillek perendimit,syte dhe trute i ka pasur drejt islamistit diktator dhe ileqar, Babe Rexhepit. Edhe thoni mbasandaj,qe ate vend, qe ja u dhuroi Amerika,tere kohen ja keni servirur ne tepsi Babes tuaj ne Anadoll.

  2. d
   demo

   derman erdogan! Dy duar per nje koke.Ketu kemi mbrritur. Amerika po thote:Shkermoqe Kosoven.Evropa kurve plasi derisa e bindi. Rama i Ures Lanes ferkon duart ne Uren e Beogradit,qe bombardoi NATO me MIKUN TIM ALEXANDER. Derman Erdogan.Arme e fysheke,se duart i kemi vete.

   1. K
    Klimax

    Xhami me minare gjithandej e ka mbushur Kosovën turku këtu e 600 vjet së bashku me kolonët turko-mongolë të ardhur ndër shekuj, islamizim e turqizim total të popullsisë, çfarë kërkoni tjetër nga Erdogani? Ti shpalli luftë Europës e SHBA-së për t'a quajtur atë territor si pjesë e pandarë e Turqisë dhe banorët e Kosovës qytetarë turq?!!! Ky do ishte dhe shërbimi më i madh që Turqia do i bënte Serbisë!

    1. m
     mysllymani laraman

     shko laj bythen edhe nje here demo-demir,se e ke me te zgjuar se mender koken.

    2. a
     astrit

     Prishje me SHBA,???? ore do jipni lajme apo do beni propogande?

     1. F
      FSA

      astrit : kujt i drejtohesh ? Ala s'e dini se kte Hale e financojne Greket dhe ata Diktojne edhe Temat qe do i hidhen Opinionit Shqiptare ktu madje edhe shumica e Lajmeve qe ne 98% te tyre jane FakeNews ,thjshte me corodit opinionin shqiptare

      1. G
       Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

       Maredhenjet e Albinit me Ameriken kurrë nuk ishin te mira.

      2. M
       Marko Polo

       Para Kurtit në Turqi ishte Daćić dhe e ka lutur Erdoganin që të ndikoj te Kurti. Erdogani po ia përmbush lutjen ministrit serb. Kurti, deri më tash nuk është takuar me Erdoganin.

       1. M
        Marko Polo

        Para Kurtit në Turqi ishte Daćić dhe e ka lutur Erdoganin që të ndikoj te Kurti. Erdogani po ia përmbush lutjen ministrit serb. Kurti, deri më tash nuk është takuar me Erdoganin.

        1. t
         tfgs kolotrypida

         Erdogu Albinit; me lejo te hapim nja 2-300 xhamia te teja dhe une do te te ndihmoj…….

         1. R
          Remo

          Aman more sulltan Erdoqeni, beji 'derrman' demos dhe Al Binit, shkuat nga shkuat, dhe ju kthiet tradites o turkoshake. Europa eshte 'kurve' per ju! Po deri ne 1912-en, per ke kurveronit more Dylbere? Ai sulltan salepi, sa krahu jua ka futur dhe ate do te vazhdoje te beje, shkon pike per pike me ate qe Cubrilovici ka thene dikur; 'shtyllen kurrizore te nacionalzimit shqiptar, vetem feja Islame e thyen'! Albini i maskuar si 'nacionalist' apo 'marksist', ka fshehur ate qe eshte ne te vertete, nje Islamist. Turmat e vetefundosjes qe e ndjekin nga mbrapa, bashke me radikalet e hoxh krasniqeve, jane mina me sahat qe ne rast se do t'i dalìn hapur te vertetat se per ke kane punuar Asmoni dhe Bini qe eventualisht do te sjelle rrezimin e tyre, keta do te shperthejne revolucionin e dyte haxhiqamilist. Me kete do t'i tregojne vertete Europes se jane mbetje otomane, ate qe Erdoga tha para nje dekade nga Prizereni, 'Kosova eshte Turqi'. Mos prit 'fysheke' nga turku se ai te ka shitur qe kur te pordhi mendjen, ka investuar vetem per trushpelarje atje, ne Shqiperi e Maqedoni, ajo eshte enderra e tij neo-otomane. Me Serbine, ka super raporte ashtu sic ka edhe me Rusine. Ate linje te lindjes se mesme ndoqi Saleh talebani ne 91-in, ate linje anadollake po ndjek edhe Edvin narcisti, dhe ja ku jemi, nje turp ne mes te Europes!

          1. .
           .........

           Neqoftese...Erdogani kerkon asociacion per turqit e Kosoves....mund te dalen probleme....persa i perket asociacionit nje -etnik....sic kerkon SHBA dhe EUROPA....per serbet.....dhe kte mund ta bej Erdogani...eshte e drejte e tij....

           1. P
            Poshte tradhtaret

            Bravo i qofte ketij Burreshtetasi qe nuk ben kompromise si thaqi,rama,veseli,mustafa,qitaki,lumiri,haziri etj per hir te pushtetit por rrezikon pushtetin e tij qe te mos leshoje pe kunder interesave te Shqiptarise.Rrespekt per Kryeministrin e Shqiptarise per Albin Kurtin.Poshte tradhtaret e siperpermendur.

            1. E
             Erdogan

             Une habitem per ata qe krikojne Albinin. Pa turqi nuk do kishte Albanistane o Mavrinj me boje. Nuk do kishte Stamboll te Deputetit Osmane Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj por Kostantinopolis polis kjo ne Nder te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos. Kaq idiote jini o Fukarenj qe nuk kuptoni perse Hajdutet e Parthenonit dhe mijera Vepra te Lashta tonat te vjedhura neper Museumet e tyre Anglosaksonet e ndane Epirin ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke? Si mund te ankoheni you bijte e Vezireve,Pashallareve,Bejlereve,Agallareve,Hoxhallareve,Muhipeve,Dervisheve etj dhe disa Epirote te shitur per kete katandi? Per kete Arnautistane luftuan Epirotet e Pirros,Kastriotit,Arxileas,Megs Aleksandros etj qe edhe kastriotin e "Pagezuat" Katolike. Te pakten keshtu thote "historiani " i famshem (fimi greq) Xhufi qe Kastrioti lindi Orthodhokse! U Convertua ne Katolike per "Rwsye politike" apo Strategjike! Atehere cfare u be me Beselidhjen e I Lisus (sot Lezhe)? Edhe Ajo u Convertua ne "Katolike" per aresye Politike? Si mund te mashtrohet ky popull kaq Ignorante nga nje Elite e Degjeneruar historikisht dhe kombetarisht?

             1. M
              Mbresa

              KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

             Lini një Përgjigje

             Blog Tema