Vuçiç: Gabimi më i madh politik i Perëndimit, tanket për Ukrainën

3 Shkurt 2023, 17:50Rajoni TEMA

Vuçiç: Gabimi më i madh politik i Perëndimit, tanket

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka vlerësuar se gabimi më i madh politik i Perëndimit ishte vendimi për dërgimin e tankeve në Ukrainë, "veçanërisht tankeve gjermane".

Sipas tij, me këtë vendim, Perëndimi e bashkoi popullin rus si askush më herët në qëndrimin e tyre ndaj luftës në Ukrainë.

Kështu tha Vuçiç gjatë seancës së 3 shkurtit në Kuvendin e Serbisë, ku pritet të miratohet raporti i Qeverisë serbe lidhur me dialogun me Kosovën.

Më 25 janar, qeveria gjermane iu përgjigj thirrjeve të përsëritura të Kievit dhe miratoi dërgimin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë, si dhe rieksportin e tyre nga vendet partnere.

Në të njëjtën ditë, presidenti amerikan, Joe Biden, njoftoi se SHBA-ja do t’i dërgojë 31 tanke luftarake M1 Abrams në Ukrainë.

Gjatë seancës, Vuçiç tha gjithashtu se e respekton Rusinë, por nuk i shërben asaj. “Unë e respektoj Rusinë, por nuk i shërbej Rusisë, i shërbej Serbisë”, tha Vuçiç.

Serbia, aleate e Rusisë, ka refuzuar që t’i bashkohet shteteve perëndimore dhe Bashkimit Evropian, për t’i vendosur sanksione Moskës, për shkak të luftës ndaj Ukrainës.

Zyrtarët në Serbi, megjithatë, kanë përsëritur në disa raste se respektojnë integritetin territorial të Ukrainës dhe Serbia ka votuar për disa rezoluta në Kombet e Bashkuara që e dënojnë pushtimin e saj.

Lufta në Ukrainë filloi më 24 shkurt të vitit 2022. Presidenti rus Vladimir Putin e quan luftën një “operacion special ushtarak” për çmilitarizimin e Ukrainës. Perëndimi iu përgjigj Rusisë me sanksione të ashpra.

Si rezultat i luftës në Ukrainë, mijëra njerëz kanë vdekur, ndërkaq miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

3 Komente

 1. S
  Sqepari

  Ministri Milloshevicit kritikon Europen, e cila nga ana e saj i shton donacionet me shprese se Serbia nuk do ta doje me Rusine... hahaha, sa qesharake jane!

  1. .
   .........

   Po i këtij mendimi është dhe Lideri Global.

   1. M
    Marko Polo

    Në fillim të agresionit rus kur i kërkuan të reagoj, Vučić tha "të mendohem 2 ditë". Kur erdhi në Serbi një delegacion amerikan me senatorë dhe kongresmenë u tha "mi jepni 60 ditë afat". Tash po bëhen 12 muaj dhe Serbia refuzon ti vendosë Rusisë sankcione! Po pret rezultatin e luftës. Nëse fiton Rusia do të bëhet ujk (Vuçić = ujkth) , nëse fiton Ukraina do të bëhet qingj.

    Lini një Përgjigje