Foreign Policy: Lufta katastrofike e Rusisë ka krijuar një vrimë në Ballkan

3 Shkurt 2023, 22:00Rajoni TEMA

Foreign Policy: Lufta katastrofike e Rusisë ka krijuar një vrimë

Një deklaratë e çuditshme për Ukrainën erdhi së fundmi nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, vendi i të cilit është rreshtuar historikisht krah Rusisë.

“Ne e thamë që në fillim se nuk mund ta mbështesim pushtimin e Ukrainës nga Rusia”, tha ai, duke shtuar se “për ne, Krimea është Ukrainë, Donbasi është Ukrainë – kështu do të mbetet”.

Shumë ekspertë në Perëndim nxituan të thonin se Serbia e kishte marrë mesazhin dhe po ndërpriste lidhjet me Rusinë në mes të luftës së dështuar të kësaj të fundit në Ukrainë.

Askujt nuk i pëlqen një humbës.

Sidoqoftë, kjo shpresë perëndimore ishte thjesht e gabuar.

Deklarata e Vuçiçit është thjesht një vazhdim i strategjisë balancuese të Beogradit midis Rusisë dhe Perëndimit.

Për të ndjekur marrëdhëniet me secilin, ai i rregullon ato për t’iu përshtatur interesave.

Në këtë rast, strumbullari i dukshëm i Vuçiçit kishte të bënte me të drejtën e Kosovës për pavarësi, të cilën Beogradi e refuzon.

Në të njëjtën kohë, megjithatë, mbetet fakti se një Rusi e izoluar dhe e dobësuar që humbet në Ukrainë do të jetë një aleat i keq për Serbinë.

Perëndimi do të bënte mirë t’u kujtonte serbëve këtë ndryshim themelor gjeopolitik.

Logjika pas deklaratës së Vuçiçit është e thjeshtë: Sipas pikëpamjes së Serbisë, integriteti i saj territorial është shkelur ilegalisht nga shpallja e njëanshme e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, e cila njihet nga afërsisht gjysma e vendeve të botës.

Sipas kësaj logjike, mbrojtja e së drejtës së Ukrainës për të kontrolluar të gjithë territorin e saj është një mënyrë tjetër për të thënë se Serbia duhet të bëjë të njëjtën gjë.

Për Vuçiçin, Krimea, Donbasi dhe Kosova janë raste paralele të copëtimit.

Vuçiç ka bërë deklarata të ngjashme në të kaluarën.

Në vitin 2019, ai shpjegoi se “Beogradi ende nuk mund ta njohë zyrtarisht Krimenë si territor të Rusisë, pasi kjo do të rrezikonte zgjidhjen e çështjes së statusit të Kosovës”.

Serbia gjithashtu refuzoi të njohë rezultatet e pseudo-referendumeve të Rusisë në pjesët e okupuara ukrainase të Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia.

Në refuzimin e rezultateve të referendumit në shtator 2022, Vuçiç citoi Kartën e Kombeve të Bashkuara dhe vuri në dukje se Serbia “mbështet integritetin territorial të të gjitha shteteve anëtare të OKB-së, duke përfshirë edhe integritetin territorial të Ukrainës”.

Kosova përcakton kufirin e mbështetjes serbe për Rusinë.

Në të vërtetë, Serbia votoi marsin e kaluar në favor të rezolutës së OKB-së për të dënuar agresionin e Rusisë, me Përfaqësuesin e Përhershëm Serb të OKB-së Nemanja Stevanoviç duke theksuar se vendi i tij ishte “i përkushtuar për të respektuar parimet e integritetit territorial dhe pavarësisë politike të shteteve”.

Votimi i Serbisë në OKB ishte pjesë e aktit balancues pragmatik të Vuçiçit.

Meqenëse rezoluta nuk përmendte sanksionet dhe ishte vetëm simbolike, vota e Serbisë përfaqësonte një mundësi të ulët për t’i dhënë asaj një vëmendje të lehtë në sytë e liderëve perëndimorë.

Kjo pa rrezikuar marrëdhëniet e Beogradit me Moskën në ndonjë mënyrë thelbësore.

Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, Stevanoviç foli për atë që ai e shihte si një standard të dyfishtë që zbatohet për Ukrainën dhe Serbinë.

Për Vuçiçin, implikimet e luftës në Ukrainë për çështjen e Kosovës janë më të rëndësishme sesa rreziku i humbjes së një pjese të besimit të presidentit rus, Vladimir Putin.

Kremlini, nga ana tjetër, e sheh pavarësinë e Kosovës si një precedent për aneksimin – dhe një mënyrë për të thirrur Perëndimin për hipokrizi.

Në shtator të vitit 2022, Përfaqësuesi i Përhershëm rus i OKB-së, Vasily Nebenzya, iu referua Kosovës për të justifikuar aneksimin e territoreve të Ukrainës nga Rusia, të cilat ai e cilësoi si një “të drejtë për vetëvendosje”.

Rusia gabon kur e konsideron Kosovën një precedent sepse Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e konsideron Kosovën një rast sui generis, që do të thotë se ajo ka rrethanat e veta unike dhe nuk mund të jetë model për raste të tjera.

Le të mbajë kushdo ndonjë shpresë për një ndarje Beograd-Moskë: Megjithëse Serbia kundërshton pushtimin e territorit ukrainas nga Rusia, ajo mbetet një aleate e palëkundur rus.

Stacionet televizive ruse “RT” dhe “Sputnik” shpërndajnë propagandë përmes filialeve të tyre serbe, dhe Vuçiç lejon që makineria e tij e propagandës vendase të parashikojë pjesën më të madhe të qëndrimit të Kremlinit ndaj Ukrainës.

Mediat serbe pasqyrojnë një gamë të gjerë mesazhesh pro-Kremlinit, që variojnë nga portretizimi i ukrainasve si nazistë deri te pretendimet e rreme se Ukraina sulmoi Rusinë e para.

Në muajt e fundit, tensionet mes Serbisë dhe Kosovës janë rritur. Në fund të dhjetorit 2022, Serbia vendosi trupat e saj në gatishmëri të lartë dhe kryeministrja Ana Brnabiç i përshkroi të dy vendet si “në prag të konfliktit të armatosur”.

Gjatë gjithë kësaj ngecje, Beogradi në mënyrë të përsëritur falënderoi Rusinë për “mbështetjen e saj për integritetin territorial dhe sovranitetin e Serbisë” si dhe theksoi se kjo është arsyeja pse Serbia refuzon të mbështesë sanksionet ekonomike kundër Rusisë.

Mësimi më interesant është se partneriteti i Beogradit dhe Moskës nuk është për shkak të ndonjë lidhjeje të thellë historike apo vëllazërie sllave, siç pretendojnë disa njerëz, por përkundrazi është strategjik dhe transaksional.

Ata mbështesin njëri-tjetrin vetëm në masën që i shërben agjendave të tyre të veçanta.

Për serbët, Perëndimi duhet të theksojë vazhdimisht izolimin ndërkombëtar të Rusisë, dështimet ushtarake në Ukrainë dhe fuqinë shumë të zvogëluar si aleat.

Pozicioni i Serbisë është i komplikuar nga fakti se ajo ende mbështetet shumë te Rusia për pajisje dhe trajnime ushtarake, ndërkohë që Rusia ka ndikim të fortë rajonal që rrjedh nga lidhjet me Kishën Ortodokse Serbe dhe operacionet e gjera të informacionit rus.

Vuçiç rrezikon pasoja të mëdha nëse do të zemëronte vërtet Rusinë.

Në të vërtetë, deklaratat e fundit të Vuçiçit kundër veprimeve të Rusisë në Ukrainë kanë nxitur një reagim kundër tij.

Ushtruesi i detyrës së kreut të Republikës Popullore të Donetskut, Denis Pushilin, shkroi në Telegram se ai është “i sigurt se Vuçiç është nën presion” për t’u anuar me Perëndimin.

Në një mënyrë të ngjashme, një deputet i Dumës së Shtetit rus nga Krimea, Mikhail Sheremet, pretendoi se Vuçiç përballet me “presion kolosal nga vendet perëndimore”.

Një senator rus nga Krimea, Ekaterina Altabaeva, kritikoi ashpër Vuçiçin, duke u ankuar se si “është shumë e hidhur kur realitetet e sotme e detyrojnë një person të braktisë traditat historike”.

Ajo pohoi se “lidhjet historike midis Serbisë dhe Rusisë … do të mbizotërojnë mbi të gjitha konsideratat politike, oportuniste”.

Kjo mbetet për t’u parë.

Ndërkohë, Ukraina dhe Perëndimi nuk duhet të mashtrohen nga retorika e Vuçiçit. Ai është një aktor racional, qëllimi kryesor i të cilit është të mbetet në pushtet.

Por duke pasur parasysh tensionin në rritje midis Vuçiçit dhe Kremlinit, Perëndimi ka një mundësi për të shfrytëzuar dallimet e tyre për të dobësuar ndikimin rajonal të të dy vendeve.

Së pari, Perëndimi duhet të nisë një ofensivë informacioni kundër Putinit në platformat sociale dhe media të tjera në Ballkan, duke theksuar kryesisht mosbesueshmërinë e Rusisë si aleate.

Në operacionet e tij të informacionit, Perëndimi mund të përdorë hapjen aktuale të Vuçiçit ndaj Perëndimit dhe ta përfshijë atë në përpjekjet për të dobësuar ndikimin rajonal të Rusisë.

Në një telefonatë këtë javë midis Vuçiçit dhe Sekretarit të Shtetit të SHBA-ve, Antony Blinken, të dy riafirmuan gatishmërinë e Serbisë për të bashkëpunuar me Bashkimin Evropian dhe theksuan përkushtimin e Vuçiçit ndaj stabilitetit dhe paqes rajonale.

Meqenëse Vuçiç kontrollon plotësisht mediat e vendit të tij, ai mund t’i rrotullojë lehtësisht informacionet si të dojë.

Kjo do të thotë se Vuçiç ka fuqinë të ndryshojë tonin e bisedës publike të Serbisë për të mbështetur normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën pa asnjë frikë se grupet nacionaliste serbe do të hakmerren.

Në këtë rast, fuqia e konsoliduar e Vuçiçit mund të jetë në fakt një aset në misionin për të minuar dhe penguar Rusinë në Ballkan.

Operacionet e informacionit perëndimor duhet të synojnë gjithashtu nacionalistët serbë të ekstremit të djathtë.

Mbështetja e tyre për Putinin buron nga pohimi i tij i besimit të tyre se Kosova është “zemra e atdheut serb”.

Perëndimi mund të përdorë mesazhe strategjike për t’u treguar këtyre njerëzve se marrëdhënia midis Serbisë dhe Rusisë është thjesht transaksionale dhe vëllazëria ruse nuk është gjë tjetër veçse një mit.

E vërteta është se Rusia po e përdor Kosovën për qëllimet e veta strategjike. Operacionet e informacionit mund t’u kujtojnë nacionalistëve se mbështetja e Rusisë për Serbinë ka qenë e dobët.

Rusia mbështeti sanksionet perëndimore kundër Serbisë në vitet 1990 dhe nuk e ndihmoi Serbinë ushtarakisht gjatë ndërhyrjes së NATO-s në vitin 1999.

Edhe pse Rusia fillimisht iu bashkua misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë, Rusia e braktisi atë në vitin 2003, duke i hedhur nën autobus vëllezërit e saj të supozuar sllavë.

Ndoshta më e rëndësishmja, Perëndimi duhet të theksojë vazhdimisht izolimin ndërkombëtar të Rusisë, dështimet ushtarake në Ukrainë dhe fuqinë shumë të zvogëluar si aleat.

Rusia po e humb me shpejtësi ndikimin në periferinë e saj – qoftë në Azinë Qendrore, Kaukaz apo Ballkan – dhe nuk është në gjendje të ndihmojë Serbinë, qoftë ushtarakisht apo ekonomikisht.

Shembulli është Armenia, një aleat nominal rus i lënë i pafuqishëm nga vëllai i tij i madh pasi Azerbajxhani i mbështetur nga Turqia pushtoi pjesë të territorit të tij vitin e kaluar.

Sigurohuni që të gjithë serbët ta dinë se nuk duhet ta lidhin karrocën e tyre me një yll në rënie dhe jo të besueshëm.

Lini një Përgjigje