Vjosa Osmani: Forcat tona e NATO do t’i parandalojnë skenarët e Vuçiçit

5 Shkurt 2023, 13:47Rajoni TEMA

Vjosa Osmani: Forcat tona e NATO do t’i parandalojnë skenarët e

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka pretendime të qarta territoriale karshi Kosovës dhe shteteve tjera fqinje të Ballkanit Perëndimor.

Osmani në një intervistë për “Veçernji List”, ka thënë se Vuçiçi po synon të destabilizojë rajonin për t’i arritur qëllimet, porse Kosova me forcat e saja dhe me ndihmën e NATO-s do t’i parandalojë këto skenarë. Osmani është pyetur për dërgimin e Ushtrisë së Serbisë në afërsi të kufirit me Kosovën.

“Sigurisht se veprimet e Vuçiqit janë lëvizje shqetësuese, jo vetëm për ne, por edhe për rajonin e gjerë, sepse synimi i tij është të destabilizojë. Ai dëshiron të bllokojë, që rajoni ynë të mos marrë rrugën atlantike, e në të njëjtën kohë, kjo është edhe dëshirë e Rusisë.

Rusët duan ta shohin Ballkanin Perëndimor të destabiliziuar, e Vuçiçi me politikën e tij po i bën favor të madh Vladimir Putinit. Luan si bashkëpunëtor i Putinit, kështu që dërgon ushtri në kufi, bashkëpunon me forca paramilitare duke krijuar probleme, e me këtë dëshmon jo vetëm synimet e veta por edhe të Putinit.

Është e rrezikshme të kesh një fqinje të tillë si Serbia, për këtë arsye ne po punojmë në mundësitë tona mbrojtëse, por në Kosovë është edhe NATO që të ndalojë skenarë të caktuar.

Jam e bindur se në Kosovë do të ketë paqe e stabilitet të cilën do ta gëzojnë qytetarët, e do të bëjmë edhe reformat e nevojshme që do të na sjellin drejt integrimeve euroatlantike. Vuçiqi do të tentojë me përpjekjet destabilizuese, por do të dështojë”, ka thënë Osmani.

14 Komente

 1. d
  dardan

  O femer idnote e ndyre po te mos jete KFOR ne Kosove per 24 ore Serbia ju pushton por ju jeni plera te dhier por krenar....

  1. A
   Arber

   Kjo komandantja ne vend qe te mendoje si mund te arije nje paqe te qendrushme me Serbine, enderron se si do te udheheqe ushtrine grandioze te kosoves dhe forcat e Natos per te shkateruar perfundimisht serbine. Grandioze keta Lliderrat kosovar.

   1. f
    fukaraji22

    Mos u mburr me forcat e NATOs por beje detyrat e shtepise sa me mire per popullin tend dhe bazohu tek forcat e tua ne rradhe te pare dhe pastaj tek shoket dhe miqte, sepse fjalori qe perdor ne fjalime te tregon sh feminore dhe jo e pjekur ..!!

    1. G
     Genti

     Me forcat tuaja dhe tonat serbi tall me nder bythën. Po lutuni të rrijë sa më gjatë KFOR-i në Kosovë se kështu jemi katandisur dy vende pa ushtri.

     1. L
      Lavdi NATO-s e Trimave te UÇĶ

      Ti moj zonje nuk din kush je, pse je, nga vjen e nga shkon. Por ama rrogen e honoret i kerkon deri ne centim sikur je ma e mençmja e Kosoves. Ti flet per forca dhe po do me shit mend sikur je shum e forte. Jo, je shum e dobet dhe kjo per shkakun tand. Thua forca te Kosoves. Ku jane keto forca? A mendon me te vertete se ke forca te Kosoves me perballe nje sulm serb me armatime te fuqishme? Jo moj zonje. E keni pase rastin ju krahu i juej me e shkrep armen per Kosove por jo. Tjeter kush e tregoi burrnine dhe rroku admet, luftoi heroikisht, dha shume deshmore dhe ja dolen me shprehjen e famshme qe ja shtini tmerrin terroristeve serb kur brohoriten:"U KRYE BACE". Dhe u krye ne bashkepunim ne Naton. Ti po thrritesh ne NATO, por ti i kujton budallenje forcat e NATO- s, se ju thue "hajde e luftoni per Kosove, por keshillat e SHBA e BE se si shkohet ne pavaresine e plote e ne sigurine e Kosoves, nuk i begenise zotnija e jote. A nuk asht keshtu? E mban mend kur para disa ditesh u veshe me rroba ushtarake, kinse je Komandante e ....leshit. E gjith bota shqiptare te ironizoi dhe bile te poshteroi per ate xhest teper te pamoralshem e te genjeshtert..ne nje kohe qe te gjith zinxhirin komandues te UÇK-se e çuat pa fakte ne burg dhe po bani çmosin qe te mbahen keta heronj te vertete ne burg pa fakte e jo vetem kaq por i nxisni serbet e gjakprishurit te shkojne te shpifin per ta....

      1. L
       Liria

       Nje lope ose nje pule deti eshte kjo.

       1. S
        Sali Fazlliqi

        Ty te qifte kina e madhe ty dhe nenen tende , idiote e lindur , bullice e peshtire , ku e gjete naton apo te ka mbire ne kopesht , kush je ti rrace muti si pretendon te fusesh naten ne lufte per te mbrojtur idiotesite tuaja , kur jeni ne kohe paqje hani mut pa dogane kunder natos dhe perendimit dhe i puthni bythen babes erdogan , rrace muti , edhe ca vite se jemi te detyruar te themi se koqevaret nuk jane nje rrace me ne te shqiperise, kjo flet sikur nato ska pune tjeter vetem te beje lufte kur te don bytha ty dhe ti me Albanen te mbroni Sali Serbin, fuck you bitch

        1. h
         hipokrite ,gjarperuese , mashtruese deshtuar

         deklarata thjeshte manipuluese per Opinionin mga kjo sherbetotja e vucicit

         1. C
          Cudia

          E pacipë dhe e turpshme një deklaratë e tillë. Të bësh një polikë luftënxitëse pse ke KFORin në krah do të thotë që idiotësia ka kaluar kufijtë e një mëndje normale. Plerë!!

          1. S
           SADIU

           O laraskë dëgjo çfarë të thotë SHBA dhe Evropa, lëri idiotizmat e tua dhe të fëmijnorit Kurti. Mos lozni bylla sysh me popullin Kosovar. Ai që e bëri shtet Kosovën po mendon edhe për paqen edhe për rimëkëmbjen ekonomike të saj.

           1. S
            Shqiperia Etnike

            Kosova nuk e ka luksin te udhehiqet nga njerez me zgjuarsi te kufizuar. Udheheqes medioker, kokforte, demagoge, sherraxhinj, fodulle, harbute, ne krye te nje shteti prej letre, qe defakto drejtohet ne forme pengu nga NATO, BE dhe Amerika, qe te gjithe jo aq te bindur per integritetin, sovranitetin dhe dinjitetin e Kosoves edhe pse e cliruan per te shmangur perlyerjen e bashkepunimit ne gjenocidin qe ndodhi mu ne zemer te Europes. Askush nga komandatet e NATOs qe ka drejtuar misionet ushtarake ne Kosove, ne intervistat publike, nuk ka shprehur ndonje simpati per Kosoven dhe kosovaret! Askush nga lideret europiane! Vete BEja me hipokrizi ka bllokuar cdo lloj integrimi Euroatlantik dhe Europian te Kosoves, me 5 shtete qe qellimisht nuk e njohin dhe me politika diskriminuese izolimi. Organet rraciste europiane te drejtesise qe jane vazhdim i aparteidit serb me mjete te tjera, mbi kosovaret, deshmojne jo thjeshte mungese respekti, por politika pengu. Kosova per Perendimin ishte nje lindje aksidentale dhe nje femije i padeshirueshem. Por jo per Shqiperine! Fatekeqsisht ky eshte realiteti i hidhur. Padronet e Kosoves jane edhe gjysem aleatet. Rrugen drejt Perendimit e bllokojne vetem ata, jo serbet. Serbet jane thjeshte armiqte e deklaruar, ne kete lluce qe gjendet Kosova. Letrat e Kosoves jane me se keqi, Asat i kane ne dore padronet per interesat e tyre, Kosova nuk ka rruge tjeter vecse te mesoje e te loze mire letrat e mutit qe historia i dha. Ndryshe heshturazi unitet, ushtri, armatosje, fabrika sekrete ushtarake, fortifikime dhe te pergatise bythen per lufte, jashte vullnetit te cdo kujt, si Israeli.

            1. K
             Koli

             E keni marre politiken shume lehte,moj Viose.Harroe Ameriken,dhe aq me pak Europen,ne lufte,sic thua ti.Ishin kohe te tjera,Politika ishte ndryshe para 20 vitesh.Amerika ndihmoi Shqiptaret ne Maqedoni,ju ndihmoi dhe ju te Kosoves,por vfare po ndodh tani,ju qe jeni Kryt e Kosoves,nuk po e kuptoni,ose beni sikur:Nuk merret me Amerika me ju,po afrohet me Serbine ne Biznes,Tregti dhe ne te tjera,sic benin dhe ne kohen e Titos.Interesi Amerikes eshte qe Serbia te shkeputet nga Rusia,dhe e shtyn dhe duke i dhene gjera nga Kosova vetem ta largoje nga Rusi,dhe kjo eshte Fatkeqsia tani,qe ju Politikanet e VV e kuptoni,por beni te fortin me SHBA.Per mua ajo qe po ben Europa dhe SHBA duke shtyre me vrap per Acociacionin eshte Shkerdhatlluk per Interesin Serb,por cfare te bejme,Murit me Koke nuk i bihet.Megjithate kam shpresa qe Zgjuaresia e Albinit dhe Vioses Kosoven do ta coje perpara.Po per Kriminelet e UCK cfare do thush moj Presidente,ishe me e Zellshmja ne LDK per te Share dhe Mallkuar UCK:Po tani me cilin do e besh luften:E keqja e shumices se ju te VV eshte:Jeni ne Liri prej UCK,te ishte me rrugen paqesore te zRugoves,ju ishit akoma ne Burgun e Serbise.Megjithate te shohim cfare do beni Albin -Viosa.

             1. M
              Mondi

              Blini armatime,moj Viose,lerini Pordhet,nuk futet ne luft NATO per ju.Moj Presidente,a te kujtohet fjalimi ne Parlamentin Shqiptar,sa fjale fyese the per ne te Shqipnise.Megjithate per ne te Shqipnise,nuk ka Komb Kosovar,por ka nje Komb Shqiptar i bdare ne disa pjese,ku hyn dhe Dardania.Shqiperia eshte me ju,por jo me Debilnat e VV dhe me ty:Ke qene zeri me i poshter ne LDK per UCK,cfare nuk ke thene per ata trima,Dashnia me e madhe per ty ishte Baca Kriminel Sali,ne Shqipni.Ju jeni te Pafytyre:Tani qe Amerika e beri Sali Kerrmen Non Grata,ti nuk del me Fotografi me Bacen Sali.Me. Vjen keq per Motrat dhe Vellezerit tane ne Dardani,por me kete dyshe Politike qe keni ne krye,Zoti ju ndihmofte.

              1. F
               FlamurnStruga

               Qenkan zgjuar hienat te uritur te lodhur te rraskapitur qe vetem ulurimat u ndigjohen.Perse o zuzare o te mallkuar nuk keni bere nje hap perpara,u ka mbetur akrepi i termometrit nga 8-14,jeni te mjere .Sot Bota ndodhet ne shekullin e 21 dhe shqiptaret po ecin me hapa te sigurte drejt ardhmerise te gezuar ,por ju gjaku i helmuar rusoserb,po beheni te neveritshem ju qe gjeni juaj eshte nga anakonda e karpateve ,mbetet te mjere egersira.Republika e Kosoves,ne kete shekull i ka kuadrot qe e udheheqin te po te kesaj bote zuzare,se ju jeni dhelpera ju blini dhe shisni edhe ato qe ju kane pjellur,fatmiresisht populli shqiptar ka motiv jeten ,bashkejetesen rezistencen per te mbrojtur trojet e veta,ka fituar besim simpati te botes perparimtare ShBA,Nato...jane aleat besnik ,mos na pebuzni,ndigjoni lexoni me kujdes se si deklarohet Presidentja e 11milioneve Vjosa Osmani,perqendrohuni tek largparesia se si e vlereson miqesin me miqt e popullit shqiptar,mos ja mohoni edhe faktorin shqiptar ,ajo mire e thote UCKeja eshte shpetimtarja e Kombit Shqipetar.Historia e viteve te fundit nga ku une kam pare ne TV lajme kam lexuar eshte e dhimshme ngase ju jeni rritur edukuar me vrasje,persekutime.masakra,prerje kokash te femive (me kujtohet kur ne 1998-1999 une isha kalama)por qe ne kujtesen time me kane mbetur skena rrenqethese ,te njejta si ato ,bota po i sheh edhe sot ne Ukraine,Ju jeni bisha ,meritoni ate qe e meritoni qe njerezimi te shpetoj te jete i lire duhet te shperbleheni me ate qe ua beni dhe deshironi te tjereve...

               Lini një Përgjigje