Asociacioni dhe dialogu me Serbinë, Lajçak viziton të hënën Kosovën

5 Shkurt 2023, 14:20Rajoni TEMA

Asociacioni dhe dialogu me Serbinë, Lajçak viziton të

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, pritet të vizitojë Kosovën më 6 shkurt, derisa, sipas burimeve të Radios Evropa e Lirë, ai mund të vazhdojë vizitën në Serbi. As këtë herë nuk janë bërë të ditura hollësitë e vizitës, vetëm se ai do të diskutojë me bashkëbiseduesit për hapat e ardhshëm të dialogut, sidomos për avancimin rreth propozimit evropian për normalizimin e marrëdhënieve mes palëve, por edhe për zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut.

Lajçak e ka vizituar Kosovën 10 ditë më parë, kur ka zhvilluar një darkë pune me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe kryenegociatorin e Kosovës në dialog me Serbinë, Besnik Bislimi. Kohëve të fundit, zyrtarë të ndryshëm të Bashkimit Evropian, përfshirë edhe kryediplomatin e BE-së, Josep Borell, kanë përshëndetur publikisht qëndrimet e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq për propozimin e BE-së.

Këtë plan të BE-së e përkrahin plotësisht edhe Shtetet e Bashkuara, andaj Kosova dhe Serbia janë ftuar disa herë që jenë konstruktive në qasjen ndaj këtij propozimi. Propozimi i BE-së për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë u është dorëzuar Kosovës dhe Serbisë në fund të verës, por përmbajtja e tij nuk është bërë publike.

Radio Evropa e Lirë ka pasur qasje në një version të tij, ku nuk përmendet njohja reciproke mes dy vendeve, por përkushtimi i tyre për të mos e penguar njëra-tjetrën në proceset integruese. Në të njëjtën kohë, Kosovës është duke iu shtruar trysnia për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Mekanizmi ndërkombëtar beson se Kosova e ka marrë këtë obligim në kuadër të marrëveshjeve të Brukselit dhe duhet zbatuar ato. Kryeministri Kurti i ka prezantuar më 2 shkurt, gjashtë kushte për themelimin e Asociacionit, por BE-ja nuk i ka komentuar ato.

Sipas Kurtit, Asociacioni nuk mund të jetë njëetnik, ai duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet e vendit, të ketë një emër tjetër dhe të mos ketë kompetenca ekzekutive, të ketë të përfshirë parimin e reciprocitetit mes shteteve sa i përket të drejtave të pakicave kombëtare, bazuar në modelet evropiane. Vuçiq, në anën tjetër, i ka konsideruar këto kushte si “përralla“./ REL

 

2 Komente

 1. P
  Politika Toksike s'ka te ndalur ne Ballkan

  prostititat transat Sllovake kan nji kontribut te madhe ne funksionimin e Bordellos BE-se ne gjithe Europen . A thua se edhe ky sllovak kerkon te zgjeroje kte aktivitet edhe ne Ballkan -kosove e serbi ?

  1. L
   Liria

   Spiuni Mirosllav Lajçak, i lindur me 20 Mars 1963 ne Poprad, Czechoslovakia (tani Slovakia), per mendimin tim, paguhet me miliona euro nga agjentura serbe per ta kthyer Serbine ne Kosove. Fakti qe Sllovakia nuk e njeh shtetin e pavarur te Kosoves, duhej t'i vihej kufiri te thana keti provokatori. Meqenese pritet të vizitojë Kosovën më 6 shkurt, une i rekomandoj vellezerve kosovare ta presin me bajgat e lopeve.

   Lini një Përgjigje