Tragjedi në ishullin grek, mbytet anija me emigrantë, ndërrojnë jetë 3 fëmijë dhe një grua

5 Shkurt 2023, 18:50Rajoni TEMA

Tragjedi në ishullin grek, mbytet anija me emigrantë,

Frika më e keqe e autoriteteve u konfirmua, pasi tre fëmijë dhe një grua kanë vdekur nga rrënojat e Leros.

Sipas informacioneve të KED Leros, fëmijët që humbin jetë ishin dy djem 5-vjeçar, një vajzë 4-vjeçare, mes tyre dhe një vajzë rreth moshës 17-20 vjeç.

Në të njëjtën kohë, gjendja e një fëmije tjetër, i cili është dërguar në spitalin e Rodosit, është kritike. Të gjithë emigrantët ishin me origjinë afrikane.

Më herët janë bërë përpjekje mbinjerëzore për të shpëtuar emigrantët e gjetur në det. Sipas informacioneve të protothema.gr, mes të shpëtuarve ka foshnje, foshnje, gra dhe persona me probleme në lëvizje.

Në total, 41 persona janë shpëtuar. Operacionet përfunduan pas mesditës, ku varkat lundruese u tërhoqën herët në pension dhe super puma pasdite, pasi kushtet atmosferike ishin të vështira, me erëra deri në 11 beaufort. Sipas informacioneve nuk ka persona të zhdukur, pasi të gjithë emigrantët kanë identifikuar personat e tyre./abcnews.al/

Lini një Përgjigje