Tensionet Prishtinë-Beograd, Dodik: Kurti po destabilizon situatën në Ballkan

5 Shkurt 2023, 16:53Rajoni TEMA

Tensionet Prishtinë-Beograd, Dodik: Kurti po destabilizon situatën

Situata mes Prishtinës dhe Beogradit vijon të jetë e tensionuar. Pavarësisht thirrjeve të ndërkombëtarë që palët të ulen e të dialogojnë duket se kritikat mes tyre nuk anë të ndalur.


Ka qenë presidenti i Srpska, Milorad Dodik i cili ka reaguar me një lumë akuzash ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, duke thënë se është ky i fundit që vazhdon të destabilizojë situatën në Ballkan.

Sipas Dodik, Kurti ka shmangur detyrimet ndërkombëtare duke shtrembëruar jo vetëm faktet e të tashmes, por edhe të së kaluar.

Po kryeministri Kurti e ka bërë të qartë se qëndrimin e tij se rruga e Kosovës është drejt BE-së, ndërsa vendosi edhe gjashtë kushte për themelimin e Asociacionit, por që nuk u pritën mirë nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç.

Ndër të tjera Dodik vuri në dukje se Republika Srpska nuk u krijua si përgjigje e pakicës në BeH, por si përgjigje e njerëzve përbërës që kanë jetuar dhe do të vazhdojnë të jetojnë në atë zonë me shekuj.

4 Komente

 1. k
  ky duket si nji Psikopat qe rrezikon Njerezimin

  Tipa te tille ,duhet te mbahen izoluar nga Opinioni e akoma me shume nga Politika . Kujt do t'i interesonte apo sherbente "mendimi " i ktij sy zgurdulluar prej egersire apo nji Psikopati Agresive ? S'kuptoj se kush carin eshte ky nastradin serbe qe t'i afrohet Medies Shqiptare ! Ky duket qarte qysh ne surat se eshte nji i Semure Mendor qe Bota i mban ne Spitale jo te leshojne brockulla opinionint !

  1. K
   Koli

   Ky eshte shoku Likes kur ishte President.Vetem ke ky shkoi Likja 2 here kur ishte President.Kur shikon qe ne Bote ka Presidente si ky Kokelopa i Serbise,e kupton sa poshte ka rene Politika ne Bote.Injorante,Vrases,Kriminele,deri dje Minister i Milloshevicit,sot bejne biseda Bgjasme per Paqen.Po ti marresh te gjithe keto Sllavet nje e nga nje ne cdo shtet si Presidente,jane te gjithe Kokelopa dhe Kriminele.Dodik,Vucic,Lukashenko,Putin,deri dje ai Debili Cekise,te gjithe Muter me ere.

   1. D
    Dardan

    Faleminderit Presidenti i Srpska, Milorad Dodik sepse pas akuzave te tua e kuptova qarte se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, eshte njeriu i duhur ne kohen e duhur per te mbrojtur lirine, pavaresine dhe integritetin territorial te Republikes se Kosoves.

    1. b
     bashkimi per drejtesi

     I nderuari Koli, Hegjemonia ruse serbe përmes të shpirtëshiturëve dhe me nacionalist ekstrem dhe politikën serbomadhe me Dodik,Vucic ,Lukashenko, Putin, Obran etj. dhe mërcenarët si NON GRATA / S. Berisha, I. Meta V. Osmani, A. Kurti dhe D.Abazoviqin etj. gjithë ka sunduar Ballkanin. Nuk i ka zgjedh populli por mafija RUBLO – DINARI dhe tash kanë rrezikuar tërë Ballkanin dhe Evropën. Populli Ballkanit ka vuajtur dhe po vuan nga ideologjia ekstreme fetare dhe njerëzit të sëmur për pushtet dhe armiqësi me të gjithë që mendojnë ndryshe. Deri sa nuk zhdukën nga jeta politike këta dhe të tillët s’ka rehati në Ballkan e më gjërë.

     Lini një Përgjigje