Presioni për Asociacionin - Bugajski: SHBA-ja dhe BE-ja kanë ndezur fitilin ballkanik

5 Shkurt 2023, 19:10Rajoni TEMA

Presioni për Asociacionin - Bugajski: SHBA-ja dhe BE-ja kanë ndezur

Anëtari i lartë në Qendrën për Analiza të Politikave Evropiane, Janusz Bugajski, mendon se Washingtoni dhe Brukseli po ndezin një tjetër fitil ballkanik duke ushtruar presion mbi Kosovën për të krijuar një Asociacion të Komunave me Shumicë Serbe.

Ai konsideron që themelimi i Asociacionit do të mund të ketë pasoja të mëdha për Kosovën dhe jo vetëm.

“Edhe pse ithtarët e Asociacionit pretendojnë se ajo nuk do të cenojë kushtetutën e Kosovës dhe as nuk do të kërcënojë pavarësinë e saj dhe institucionet demokratike, në praktikë ajo mund të ketë pasoja serioze negative si në vend ashtu edhe në rajon”, tha Bugajksi për The Geopost.

Sipas tij, çdo marrëveshje e bazuar kryesisht në përkatësinë etnike në të cilën shteti fqinj nuk e njeh pavarësinë e Kosovës është një recetë për konflikt.

“Komunat ekzistuese me shumicë serbe tashmë i ofrojnë pakicës përfaqësim lokal, të drejtën për të emëruar policë, arsimim në gjuhën serbe dhe shumë përfitime të tjera. Në të njëjtën kohë, Beogradi minon integritetin e Kosovës përmes institucioneve të saj “paralele” në veri të vendit dhe ndërhyn drejtpërdrejt në politikën e Kosovës duke kontrolluar Listën Serbe, partinë që ka kompetenca joproporcionale në parlament dhe ministra të garantuar në qeveri. Subversioni është gjithashtu i dukshëm në rrjetet kriminale ndërkufitare, dezinformimin mediatik dhe lehtësimin e depërtimit rus”.

Për Bugajskin, propozimet e paraqitura në Prishtinë nga qeveria e SHBA-së dhe të hartuara dukshëm nga burokratët francezë dhe gjermanë kanë të paktën tre dobësi thelbësore.

Presioni për Asociacionin - Bugajski: SHBA-ja dhe BE-ja kanë ndezur

“Së pari, atyre u mungojnë garancitë e besueshme se institucionet e reja të AKS-së nuk do të infiltrohen dhe dominohen nga agjentë apo aktivistë të dërguar apo të rekrutuar nga Serbia. Së dyti, nuk ka asnjë mekanizëm të paraparë që qeveria e Kosovës të pezullojë ose shpërndajë AKS-në nëse liderët e saj shkelin kushtetutën përmes diskriminimit etnik, ndarjes ose konfliktit në nivel komunal”.

“Dhe së treti, edhe pa ndonjë qëllim të keq, AKS mund të gjenerojë përçarje dhe pakënaqësi ndërmjet komuniteteve etnike, veçanërisht aty ku pakica serbe është e favorizuar me institucione të veçanta dhe financim të shtuar qeveritar dhe të huaj. Mund të parashtrohen edhe skenarë të besueshëm ku autoritetet komunale me urdhër të Beogradit provokojnë konfrontime dhe pretendojnë se Prishtina nuk po i përmbush obligimet e saj. Manovra të tilla do të projektohen për të vonuar pafundësisht objektivin e SHBA/BE-së për njohjen ndërshtetërore”.

Ai shton se ndikimi i jashtëm i AKS-së në Kosovë mund të jetë edhe më shpërthyes – duke fuqizuar Beogradin që të ndërhyjë në politikën e fqinjëve të tij dhe duke stimuluar nismat separatiste në mbarë rajonin.

“Grupet etnike që përbëjnë shumicën në disa komuna në vende të tjera mund të kërkojnë status të veçantë ose të pretendojnë se po diskriminohen nga qeveria qendrore dhe për këtë arsye kanë nevojë për institucionet e tyre. Ata mund t’u bëjnë thirrje edhe aktorëve ndërkombëtarë për mbështetje, pasi në Kosovë do të ishte krijuar një precedent i ri për iniciativa të tilla”.

Bugajski potencon se udhëheqësit shqiptarë do të argumentojnë se shoqata të ngjashme për komunitetet e tyre etnike duhet të krijohen në luginën e Preshevës në Serbi, në veriperëndim të Maqedonisë Veriore dhe në Malin e Zi jugor.

“Boshnjakët mund të kërkojnë marrëveshje të krahasueshme në rajonin e Sanxhakut të Serbisë dhe Malit të Zi. Hungarezët në Vojvodinë nuk ka gjasa të mbeten mënjanë, së bashku me grupet e tjera kombëtare në provincë. Popullsia serbe në Mal të Zi mund të kërkojë shoqata të dallueshme në pjesë të vendit ku ata formojnë shumicë, gjë që do të cenojë seriozisht pavarësinë e Malit të Zi. Dhe eksperimenti etnik ndërkomunal në Kosovë do të rikthehet negativisht në Bosnje-Hercegovinë duke i inkurajuar kroatët që të shtyjnë për një entitet të veçantë dhe duke inkurajuar objektivat separatiste të entitetit ekzistues serb”.

Por, nëse Prishtina do të pranojë ndonjë asociacion komunal, sipas tij, atëherë duhet të miratohen së paku tri politika të njëkohshme për të ndihmuar në mbrojtjen e Kosovës nga destabiliteti.

“Së pari, Serbia duhet të ndërmarrë hapa konkretë në pranimin e pavarësisë së Kosovës edhe nëse nuk ka njohje të menjëhershme formale. Kjo mund të fillojë me amendamentet e Kushtetutës së Serbisë që nuk do ta përcaktojnë më Kosovën si territor serb dhe ndërprerjen e të gjitha përpjekjeve për të bllokuar njohjen ndërkombëtare të Kosovës dhe anëtarësimin në organizata shumëkombëshe”.

E dyta për Bugajskin është procesi i anëtarësimit të Kosovës në NATO duhet të përshpejtohet ndjeshëm me një Plan Veprimi për Anëtarësim ose ndonjë marrëveshje të ngjashme që Prishtina të përmbushë kushtet për anëtarësim.

“Derisa kjo të arrihet, NATO duhet të shtojë forcën e saj në Kosovë për të treguar se do ta mbrojë shtetin dhe territorin e saj. Dhe së treti, përmbysja e Rusisë ndaj rajonit të Ballkanit Perëndimor duhet të luftohet në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe sistematike në të gjitha fushat informative, ekonomike, të sigurisë, sociale, fetare dhe kulturore”.

Kështu ai shton se pa lëvizje të tilla vendimtare, fitili ballkanik do të digjet gjithnjë e më shpejt.

9 Komente

 1. A
  AX

  Kosova mund ta pranoje asociacionin dhe keshtu te modifikoje Kushtetuten dhe te shpalle Asociacionin e Komunave Shqiptare. Njekohesisht Shqiptaret ne Presheve Medvegje dhe Bujanoc duhet te kerkojne modifikimin e Kushtetutes serbe dhe themelimin e Asociacionit te Komunave Shqiptare ne Serbi. Ne Kosove dhe Mal te zi mundet te kemi te njejtat kerkesa. Pse jo edhe ne Greqi ku duhen kerkuar me ngulm te drejtat kulturore te Arvaniteve dhe ato pronesore te Çameve ne te njejtin nivel siç i garanton Shqiperia per minoritetin Grek ne Shqiperi. Sa per Mr. Bin te Kosoves ai po luan si nje aktor teper i dobet, biles qesharak, politiko diplomatik. Ne fakt Rugova kishte te drejte qe nuk e donte fjalen Kosove (vendi i korbave ne sllavisht). Republika Daradane eshte termi historik dhe arberor per ate skaj verior ose alpin te trojeve tona.

  1. S
   Shqiptaret duhet te veprojne me shpejtesi

   AX , idee mjaft Pozitive per t'i ber Kontran e duhur Versionit Agresive (si tenton ti perdore serbia "minoritetin " serb ne Kosove ,por kjo kerkon nji Bashkerendim te perbashket Shqiptare te Politikave ,duke mos leshuar asnji Firm ,pa marre pasur te njejtat "njohje " per Minoritetet Shqiptare ne te gjithe Shtetet Hiena ,qe me 1913 - e me vone - perfituan nga Te Fortet -Europa teritoret Shqiptare . Kjo fillon me veprime te shpejta qe me ndryshimin e emrave ,pa pjerdhur fare per gojoret e Djallit .

  2. X
   Xoni

   Kjo situate shume kritike eshte si pasoje e klases politike shqiptare te perçare si nder shekuj. Ndersa politikanet shqiptare (te korruptuar) andej dhe ketej kufirit perleshen per te ndare trofete e fitoreve....serbet ne kete rast permbysin rezultatin( si ne min.shtese ne futboll) . E kane harruar keto legena te korruptuar antikombetare qe ...eshte me e veshtire ta ruash fitoren se ta marresh ate !?

   1. 1
    1

    Asociacioni i komunave eshte nje fitil dinamiti me shperthim te ngadalte.Zgjidhja me e drejte do ishte koregjimi i kufijve ,ku binin ne qetesi te gjithe dhe zgjidhej perfundimisht ceshtja e kosoves,por ceta e saliut me co.qe kane mare mision te shkaterojne shqiperine uleriten sic bene per nenshkrimin ne Ramboje.i pafshi hairin asociacionit ,tani do ja fusni vehtes

    1. A
     Afrimi

     Me mire se Kjo analyze Nuk ka

     1. t
      taso kume

      Nuk u besoj shume prallave ,por kjo ndezja e fitilit mase kesaj here behet per bashkimin e trevave SHqiptareve siç ka parashikuar CIA ne vitet 2030-2035 me dobesimin e RUSISE pas luftes aktuale ,megjithese eshte shume e bukur per ta besuar.

      1. C
       Ceni

       Asosacioni ishte karremi. Serbia e kerkoi me ngulm, ja dhane, ra brenda dhe me kete justifikon para publikut vendas njohjen e kosoves. Tani Kosova do behet antare OKB kurse serbia ecen drejte evropes. Evropa dhe amerika jane garante te kesaj marreveshje.

       1. P
        Papi

        Po me Ceno po ...se vetëm rrota jone do rrotullohet kurse e serbëve do rrije ne vend se shef... Pa i hy fare që të serbëve jan duke e shty amerikanët vete perpara

       2. e
        emigranti

        Analize e shkelqyer e z. Bugajski, nga e cila duhet te mesoje e gjithe klasa politike shqiptare kendej e andej kufirit qe te dalin te gjithe me nje qendrim te perbashket ne mbeshtetje te qeverise kosovare per kundershtimin me force te asosacionit. Ne kete rast as Perendimi, qe ne kete rast na ka shitur tek Serbia, me refuzimin e partive opozitare nuk do te mund te gjeje ndonje Yes Man si Hoti qe te neneshkruaje aktin e tradhetise. Gjithashtu duhet rritur edhe presioni i popullit ndaj partive politike nepermjet demostratave ne mbrojtje te Kosoves. Nese nuk veprohet me force dhe te organizuar tani, e nesermja do te jete e zymte per te gjithe shqiptaret dhe mbare Ballkanin. Te mesojme nga gabimet tona historike ku gjithnje kemi qene te vonuar. Vetem nepermjet ketij presioni edhe Perendimi do te terhiqet nga kjo sjellje aspak dashamirese me pasoja per mbare kombin shqiptar .

        Lini një Përgjigje