Lënë pas mosmarrëveshjet, Greqia i vjen në ndihmë Turqisë pas tërmetit tragjik

6 Shkurt 2023, 10:47Rajoni TEMA

Lënë pas mosmarrëveshjet, Greqia i vjen në ndihmë

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis ka regaur për tërmetin tragjik që ka goditur herët në mëngjes Turqinë dhe Sirinë. Në të një postimi në rrjetet sociale, njoftoi se burimet do të aktivizohen menjëherë dhe ndihma do të dërgohet në të dy vendet.

“Trishtim i thellë për tërmetin shkatërrues në Turqi dhe Siri. Ngushëllimet tona më të thella shkojnë për familjet e viktimave dhe mendimet tona janë me të gjithë njerëzit e prekur. Greqia po mobilizon burimet e saj dhe do të ndihmojë menjëherë ” , shkroi kryeministri grek.

Kujtojmë që në një ditë kaq tragjike e trishtuese, Greqia ka lënë pas “mëritë” dhe mosmarrëveshjet me Turqinë duke i ofruar ndihmën e menjëhershme.

Po ashtu edhe përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme, Josep Borrell tha se Europa është e gatshme të ofrojë ndihmën e saj.

“Një tërmet shkatërrues tronditi Turqinë dhe Sirinë këtë mëngjes, duke vrarë qindra njerëz dhe duke plagosur shumë të tjerë. Mendimet tona janë me popullin e Turqisë dhe Sirisë. BE-ja është e gatshme të ndihmojë”, shkruan Borrell.

8 Komente

 1. D
  Detari

  kujdes nga dhuratat e grekeve ………

  1. K
   Klimax

   Idiot! Flitet për ndihmë humanitare për të shpëtuar jetën e qindra mijëra njerëzve që ndodhen nën rrënojat e godinave të rrëzuara! Kjo është dhurata, humanizmi, të shpëtojnë sa më shumë jetë njerëzish, ti kurojnë nga plagët, tu japin ushqim, strehim e ngrohje në këto momente të vështira.

   1. @
    @@@@

    Ke te drejt Klimax...po i japin ndihme vellezerve te tyre te gjakut.....keshtu duhet te veprohet....

  2. t
   te dhjefte Erdogani surratin e Farmakut

   ouuuuuuuuuu ! micitaqis me demek dashka te dergoje ndihma ? kujdes se gjithcka mundet me ken e helmueme

   1. E
    Erdogan

    Majmunet si ty zoti me comentin Detari copjojne cdo gje qe shikojne. Kali i Odhiseut dhe jo i Troas ishte dhurate e Perendive per te "rivendosur" Nderin e Grekeve nga Rrembimi i Mbretereshesdhe gruas se Mbretit Minelaos. Ishte nje menyre per te vendosur Drejtesi. Zoti dhe simboli i Fuqise se Tij eshte per Njerez dhe jo per ty o Detari. Dhurate e Grekeve kunder Grekeve? You o Detari njifeni si "Komb" Arnaute (Albania,Arbania,Arber) pas renies se Perandorise Osmane. Kush u turqizua kishte Emrin,Mbiemrin,Fene,Glosan (Gluhe Camce) Arabe. Kurse kush resistor apo nuk ndryshoi Kombesine Greke Epirote te Pirros dhe Ilyreve te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos consuderohej Kaurre i Derrit. Andoni i biri i Zahos nga Zagoria i ashtuquajturi Cajupi you a ka bere te Qarte (certo ital). Qe jini Turq ne Ndergjegje por ne D.N.A jini Greke. Kur bere derr e arine Cdeshe qe bere Turqine d.m.th Turkoallvanine. Ngushellimet e Mua per popullin Turk dhe Siriane. Poshte Imperializmi dhe Terrorizmi i atyre qe kane ne Xhepat e tyre Parane e Botes. Kur themi Parane kane Gjithcka.

    1. j
     janalloqis

     er dog canis ,malaga , je shume i semure , shko e kolaudo trut se je duke hek zdrenkthi he na rruac fillozofi idiotesise

    2. E
     Erdogan

     Si nuk u bete "Njerez"! Greqia nuk ka "Mosmarreveshje" me pushtuesit dhe barbaret Turq se u dogj gjella dhe mbeten pa ngrene. Por pretendimet e Turqise vazhdojne qe me pushtimin e Petandorise Greke Bizantine te Ilyreve,Epiroteve,Maqedhonasve,Ioneve ku eshte sot Turqia,Magna Grecia ne Italine e Jugut etj. Keto pretendime Territoriale jane te mbeshtetura nga vete Anglosaksonet dhe Cifutet. Kush ka pak Njohuri te historise se Vertete e kupton aresyen perse Evropa nuk ka treguar ndonje Respekt dhe Mirenjohje per Kombin Greko-Ilyre. Por ka dashur te kete nje Pashallek turk te quajture Albania me mire se sa nje Shtet Greke me kufijte e Saj qe ne Lashtesi. Ironua eshte se bijte e Vezireve,Pashallareve,Bejlereve etj te vetequajturit Skip-Tare vazhdojne te besojne se Turqia eshte Strategjike! I vetmi Komb qe ka te pushtuar Kryeqytetin e Tij Kostantinopolin eshte Greqia me Shqiperine me fytyre Osmane. Ish Jeorgua (ISkander-beu) qe u convertua ne Gjergj "per aresye politike dhe strategjike" sipas historianit "te famshem" Xhufit nuk e mori flamurin (fllug angl) e Perandorise Bizantine te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos nga Papuci i Romes por si Greke i Epirit e mori nga Kostantinopolis. Kur do zgjohet ky popull i Nenshtruar dhe vegel e Imperializmit dhe te shikoje Veten ne pasqyre?

     1. R
      Romioi Philhellene

      Erdogan, na mso cdo te thot emri Helen (ellines) ne greqisht. (Basileia Rhomaoi=filogrek).

      Lini një Përgjigje