"Nga Zogu, tek Enver Hoxha, kombi shqiptar s'ka pas politikan me hipokrit se Albin Kurti" - Gazetari zbulon planin sekret për qeveri teknike në Kosovë

6 Shkurt 2023, 12:28Rajoni TEMA

"Nga Zogu, tek Enver Hoxha, kombi shqiptar s'ka pas politikan me

Për analistin Miliam Zeka, ‘njohja’ për pak minuta e Kosovës nga Beogradi, ishte një gafë. Në një lidhje skype për ABC News, Zeka tha se i gjithë Ballkani vuan na i njëjti budallallëk, cmenduri politike patriotike dhe kombëtare. 

Duke komentuar vizitën e Lajcak në Kosovë, i cili rikthehet në harkun kohor të pak ditëve, analisti Zeka foli me tone të ashpra kritike ndaj kryeministrit Albin Kurti.

“Albin Kurti po sillet njëjtë sikur ishte në opozitë. Kombi shqiptar, në këto 500 vitet e fundit as në kohën e perandorisë osmane, Zogut, Nolit apo Enver Hoxhës nuk ka pas njeri më hipokrit, se Albin Kurti.

Ky njeri di vetëm të refuzojë. Kur e kanë lutur dy vite të paraqesë një dok si do krijohej Zajednica, vetëm ka refuzuar. Janë duke nxjerr palën serbe si njerëz që po diskutojnë rreth konfliktit, si njerëz që duan të shuajnë konfliktin. 

Kurti nuk e kupton se problem i perëndimit është Rusia. Albini po e fundos shumë keq Kosovën dhe e ka futur në kundërshti me SHBA.” u shpreh Zeka.

Duke folur mbi 6 kushtet e vendosura nga Albin Kurti për asociacionin, Zeka u shpreh se ky është një tjëtër gabim i kryeministrit që do I kushtojë Kosovës.

“Kjo, e fut sa më thellë në gabime Albin Kurtin dhe me penallti në raport me Serbinë, është strategji e gabuar. I kushtojnë Kosovës.” –u  shpreh Zeka, ndërsa tha se politika shqiptare, asnjëherë nuk ka patur një qëndrim të përbashkët, pozitë-opozitë për cështje me interes kombëtar.

“Opozita po pret me padurim që Kurti të gabojë sa më shumë, por këto 6 pikat janë vetëm tallje me BE e SHBA dhe nuk kanë asgjë të përbashkët dhe asgjë reale për arritjen e marrëveshjes.

Për shembull, ju e dini se cdo vend i BE vendos të pranojë ose jo pavarësinë e Kosovës. Si mundet Albini të vendosë kushte për marrëveshjen finale që 5 vende të BE të njohë Kosovën. Kjo është një shaka pa kripë e Kurtit dhe justifikim për të cuar vendin në zgjedhje të reja.

Ndaj Kurti ose do prajonë asocianin ose shumë shpejt do ketë një qeveri teknike. Ka një plan sekret për qeverinë teknike me në përbërje AAK, PDK, LDK dhe deputetët e minoriteteve.

Albini ka dy rrugë, o do krijojë Zajednincën, që është kanceri i Kosovës, e vret Kosovën për së gjalli, ose jep dorëheqje. Kam qenë e jam kundër Zajdenicës serbe në Kosovë” -theksoi Zeka.

8 Komente

 1. t
  tetovari2

  Hajde kar,hajde.Se është kar ky Milaimi e kam dijtë por se është karlivadh besa se kam dijtë! Me një anë thot ta pranojë asociacionin në fund thot jam kundër!O Mile a din ti çka kërkon?

  1. R
   Raimond vlonjati

   Po si mund te quhet analist ky lopcari Zeka ? Ky eshte nje karagjoz qe merret vetem me thashetheme , Ky eshte i krijese halabake, me nilve me te ulet se nje rugac i ruges

   1. G
    Gazekaar Lleshi

    Gazekari që fshihet pas tekstit nuk bënë dallim nga gazetarët e burrave që i fshehim pas brekëve me qëllim të vetëpërmbajtjes.

    1. a
     arben

     sic asht kjo gazet dhe shum tv ne shqipni qe i japin hapesir keti pisi qe nuk ka lidhje me gazetarei apo analizen keta parazit dhe qylaxhinje kan perfituar dhe pefitojn nga situata politike dhe thone lloj lloj brockullash kundra nje njeriu ose nje politike te nje qeverie e cila nuk po nigjon dhe nuk po zbaton ato qe i kan nenshkruar ata qe jan ne haag dhe ata qe jan ne kosove dhe v et keta tipa mundohen qe me amerikanizmin e tyre perfitus sa ishin ne instutucjon apo nper tve te kosoves perfituna sa mujten ne sherbim te atyre qe e dmtuan ksove dhe xhvaten dhe tani dali qe te mbrojne ameriken per se nuk po ju ndigjon albin se kjo eshte ne te mir te kosoves nese thote askobari apo hill apo ndonje tjeter se nuk u mesuam me amerikanet tash trilljet vjet me ta me lugen bosh duke perkrah qeveri hajdut e tradhtare kundra interesave kombetare te shqiptarve nen ombrdhen e natos dhe mbikqyrjen amerikane

     1. S
      Selim

      Ajo qe nuk kam kuptuar eshte perse Albin Kurti nuk u ul ne tavolinen e Ballkanit te hapur. Aty do kishte rastin te provonte nese Vucic e ka seriozisht Ballkanin e hapur. Nese firmos ne te njejten leter ku ka firmosur kryeministri i Kosoves atehere praktikisht e ka njohur shtetin e Kosoves . Nese jo Ballkani i hapur do te ishte nje farse, do ti ngelej atij faji dhe nuk do bente gol ne te dyja portat sikunder po ndodh.

      1. I
       I bregosuri koqovar

       Milazimi ka thënë një të vërtet të madhe dhe ketë shpjete do ta kenë rastin ta kuptojnë analfabet funksional / nëse kanë aftësi logjike për ta kuptuar që ose din dhe kanë vepruar brenda kësaj platforme antikombëtare/. Lojërat e tilla gjithnjë kanë shkatërruar kombin dhe shtetin shqiptar tash janë NON GRATA e Shqipërisë dhe Kosovës që po ndihmon ta shkatërrimin e shtetësinë e Kosovë dhe ta kthejnë nën Serbi.

       1. a
        amerikani

        Milaim je i sakët per ate qe shkruan Kurtoviçi është qenef i njejtë si nevojtorja e Berishes Më keta faqezi nuk bëhet shteti Janë injoranta dhe idiota Njeri më grua shkinë e tjetri më mbesë shkjau

        1. F
         Flamur Struga

         Per kete debil kam ndigjuar per here te pare tek nje program televizivJu flet Moska.Gazetari me emrin Kastriot e paraqiste kete figure me shume si kuislinge me nje fetyre aq te madhe ,sa nje hektar.U habita prej ku gazetari Kastriot e njihte aq mire kete zuzar!matrapaz i nje rangu qe e karakterizon imoralin ,rrezilin ne ate menyre aq lakuriq.Tani qe lexova se si reagon ky piemont qe sic duket tere jeten e vet eshte marr me gjera te kota,por shum te rrezkshme.Thone qe ky sharlatani mila i paska derguar Presidentit te Shqiperise 78 karanfila te mbledhura nga e tere Kosova,(eshte per tu duar trokitur) po tani mor rrezil perse njeriun e popullit Albin Kurti e krahason me Ahmet Zogun?kush per ty o rrenegat nga figurat shqiptare eshte i paster si loti,keshtu sic shkruan ky i cmendur shkruajn gazetat e moskes dhe beogradit,Si nje piemont vetvehtes ja vure vulen se je verte nje sherbetor i armikut qe me metodat e tua djallezore deperton aty ku nuk e meriton.Nje kufome gomari meriton te vleresohet ashtu sic eshte ,ashtu te marri edhe ate qe e meriton.

         Lini një Përgjigje