Albin Kurti harron 6 kushtet, pranon planin franko gjerman 

6 Shkurt 2023, 18:17Rajoni TEMA

Albin Kurti harron 6 kushtet, pranon planin franko gjerman 

 

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka pranuar publikisht planin franko gjerman. Pas takimit të sotëm me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun me Serbinë, Miroslav Lajçak, Kurti tha se “si qeveri e pranojnë planin franko-gjerman", duke shtuar më pas se ka bazë të mirë për negociata të mëtutjeshme. 
“Bashkëbisedim i mirë me përfaqësuesin special të BE-së, Miroslav Lajcak në një drekë pune në Prishtinë. Ne e pranojmë propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë dhe e konsiderojmë si një bazë të mirë për diskutime të mëtutjeshme, si dhe një platformë solidë për të ecur tutje”, ka shkruar ndër tjerash Kurti. 


 
Ndërkohë gjashtë kushtet e Albin Kurtit duket se kanë ngelur jetimë. 
Përmes një interviste në agjencinë ndërkombëtare të lajmeve “The Associated Press”, Kurti të dielën u ka kërkuar fuqive perëndimorë të mos i bëjnë presion për Asociacionin e komunave me shumicë serbe. 

Kush janë (ishin) gjashtë kushtet e Albin Kurtit 
Asociacioni duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet në fuqi në Republikën e Kosovës. 
Asociacioni nuk mund të jetë monoetnik, duhet të ndërrojë emrin, nuk mund të ketë/bartë asnjë pushtet publik apo ekzekutiv dhe duhet t’i shërbejë vetëm bashkëpunimit horizontal të komunave sipas Kushtetutës dhe ligjit për vetëqeverisje lokale. 
“Të drejtat e pakicave kombëtare dhe mekanizmat mbrojtës përkatës duhet ta ngërthejnë parimin e reciprocitetit  ndërmjet dy shteteve respektive si dhe të marrin parasysh standardet dhe modelet evropiane”. 
“Para vendosjes së Asociacionit, strukturat ilegale të Serbisë në veri shuhen dhe bëhet dorëzimi i të gjitha armëve ilegale”. 
Asociacioni është pjesë e marrëveshjes finale dhe zbatohet pas njohjes reciproke. Dhe vetëm pasi Serbia t’i ketë pranuar parimet e Kartës së Organizatës së Kombeve të Bashkuara në raportet e saj ndërshtetërore me Republikën e Kosovës. 
“Presidenti i Serbisë t’i tërheq letrat e dërguara te pesë shtetet anëtare të BE-së, dhe tek të tjerat, për mospranimin e aplikimit të Republikës së Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian që paraqet edhe shkelje të po asaj marrëveshjeje Thaçi-Daçiq të 19 prillit 2013” 

9 Komente

 1. V
  Vetfundosje e Mullah Omari

  Ky i pranone te gjitha bolle te jete ne pushtete patriotizmi ketij bufoni eshte si ai i Sali kriminelit keta edhe grate i kane Serbe .Ne koqevari njerzit jane pa nivele i genjene lehte ...fatkesia atje eshte se nuk ka opozite

  1. E
   Epirioti II

   E pata thene qysh heret fare-fare, qe Albini eshte kopia kosovare e Sali Berishes dhe do i beje Kosoves po aq deme gjigande sa Berisha. Kane te njejtin karakter te ndyre, te njejten zgjuarsi per pervesitete dhe kane ngrene te dy te gjellen e UDB-se.

  2. T
   Taulant

   sum kapuc, nuk ke kellqe ti per kryeminister. Mut!

   1. I
    Iliri

    Ky legen kot sa trazon ujrat dhe ne fund behet pule.Nuk ishte e nevojshme situata me targat apo asosacioni sepse mund te ndodhte perplasje dhe do kishte humbje jetesh dhe me siguri e humbur do ishte Kosova se dhe mbeshtesit si USA apo BE nuk do merreshin me nje mosmirenjohes por fatkeqrsite do i kishte mbi kurriz populli se ky legeni do ikte te vendi nga ka gruan

    1. p
     po lypka me ja shkerdhye rracen e pederit

     Me fund Kurti pasi beri nji ca bla bla bla doli perseri ne Rolin e tij si Anti Shqiptare . Duhet qe Parlamentiu ta refuzoje e kerkoje doreheqejen e al bin kurthit

     1. S
      SHQIPETARET E TRADHETUAR..lol

      @@Albin Kurti mori Urdher nga UDB.ja qe te Heshte dhe mos Haje mute..se do ti shkerdhejne Norvegjezen..prandaj..edhe Mbylli Kamaren... Per fate te keqe Kosova per 5-se vitet e ardhshme do te Bashkohet me Serbine..lol

      1. A
       Artan Dushaj.

       Eshte nje tip ketu qe komenton me emrin Flamur Struga qe eshte i dyti mbas Miradijes nga Kosova qe na kane care trapin per "madheshtine" e Kurtit. Eshte edhe Bardhyli nga Kosova qe ka dale ne vend te trete...Ata na kane spjeguar trimerine dhe patriotizmin e Kurtit per mos pranimin e marreveshjes. Bile ne te tjereve qe thoshnim qe Kurti luan loje te dyfishte na kane akuzuar per tradhetare dhe deri aty sa te hame "koqet" e Albin Kingut te Shqiperise si meze. Jam kurioz te di se cmendojne ata sot kur Kurti i la "ne balte" sic e ka ai zakon qe te lere ne balte Kosoven per interesin e tij personale. Pres pergjigje padurim.

       1. l
        lapsi

        Ku jane kufijte e Kosoves qe do te mbronte Kurti? Serbia po merr veriun pa dhene asgje. Turp per kurtin e fatkeqsi per shqiptaret. Zgjidhja e vetme ishte rregullimi i kufijve, por kjo nuk i leverdiste Serbise.

        1. a
         astrit

         Mendoj se kryeministri Kurti eshte me i dobishmi nga ish kryeministrat e Kosoves per qytetaret e Kosoves. Nga artikulli nuk lexova qe ka pranuar asosacionin pa kushte por qe eshte dakord me planin frako-gjerman per vazhdimin e dialogut, dhe ka kerkuar qe te mos i behet presion per asosacionin. Te mos harojme qe Kurti eshte i vene me shpatulla pas murit per pranimin e asosacionit nga ish drejtuesit para tij te Republikes se Kosoves.

         Lini një Përgjigje