Tërhiqet Albin Kurti? Pas takimit me Lajçak: Do pranojmë propozimin e BE-së

6 Shkurt 2023, 17:10Rajoni TEMA

Tërhiqet Albin Kurti? Pas takimit me Lajçak: Do pranojmë

Ditën e sotme kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar një takim me të dërguarin e Bashkimit Evropian, MiroslavLajcak ku kanë folur mbi Asocacionin dhe dialogun Kosovë-Serbi.

Me anë të një postimi në Twitter pas mbarimit të takimit ai është shprehur se do ta pranojë propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve së të dyja shteteve.

“Shkëmbim i mirë me të dërguarin special të BE-së @MiroslavLajcak gjatë një drekë pune në Prishtinë. Ne do ta pranojmë propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe do ta konsiderojmë atë një bazë të mirë për diskutime të mëtejshme dhe një platformë solide për të ecur përpara.
Disa pyetje mbi garancitë ndërkombëtare, mekanizmat e zbatimit dhe renditjen kohore do të trajtohen së shpejti gjatë bisedimeve në Bruksel. Konceptet demokratike të orientimit europian na bëjnë me shpresë”, u shpreh Kurti.

Kujtojmë se Kurti ka zhvilluar gjithashtu ditën e sotme dhe një takim edhe me ambasadorët e akredituar në Kosovë.

Temë qendrore e diskutimit ishte procesi i dialogut, propozimi evropian dhe rruga përpara.

Kryeministri Kurti i njoftoi ata me qëndrimet e Qeverisë së Republikës së Kosovës përfshirë këtu edhe gjashtë pikat e prezantuara në Seancën e Kuvendit javën e kaluar në lidhje me marrëveshjen e Brukselit të vitit 2013. Ndër të tjerash, ai tha se Kosova ka dëshmuar përkushtimin e saj për dialog përmes qasjes konstruktive dhe propozimeve kreative.

Ai po ashtu shprehu gatishmërinë e tij për takime të radhës në Bruksel të nivelit të lartë politik dhe intensifikim të procesit të dialogut për normalizim të plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me njohjen reciproke në qendër. /abcnews.al/

5 Komente

 1. a
  amerikani

  O KURTOVIÇ TA QIFTË SERBIJA GRUAN TY O MASHTRUES O INJORANT O IDIOT TI JE GJAK SHKJAU TE PAT TREGUA I MADHI KADRI VESELI KUR THA TI ALBIN KE MË E KTHY SERBINË NË KOSOVË DHE ASHTU PO NDODHË KU DO TË JA BËSHË VETIT VENDIN O ESAT TOPTANI ? SHQIPTARIA KA ENDE AVNI RRUSTEMA !

  1. P
   Poseidon

   KUR TE VJEN VEZA NE BYTHE SKE NGA JA MBAN ...............SIDOQOFTE PRAP KA KOHE PER TJA DOREZUAR KOSOVEN SERBISE

   1. S
    Scandal

    Nuk ke ka t'ja mbani o zotri Kryminister ky muhabet eshte kyer ne 2013 nga Hashim Drenicaku nje spiun i MIA-se Serbe i infiltruar per mrekulli ne kreun e UQK-se,por mos te harrojm se nje popull qe per luften e vet i jep vetem10000 luftetare dhe 1milion refugjat(te ikur ne shqiperi)ku te huajt bobardojn per 70 dite ateher te lutem liria e ketij populli do jete e tille ashtu si edhe ka luftuar...tjetra eshte se per 22 vite po kete "Komandanta" e vodhen dhe e stervodhen Kosoven e dobet e te varfne pa pik meshire dhe po ky popull qe me shume prodhoje Refugjat se luftetar i votonte rreshte 20 vite ...Albin Kurti ti je nje djal atdhetare por mos harro se je nje kryminister i nje populli budall e tradhtare ...ju lutem

    1. a
     amerikani

     Vertet qenke skandal edhe shumë i poshter HASHIM DRENICAKU është hero i shqiptarizmit e ti skandal qenke gjak shkjau dhe nuk ta shef kush per te madhe se vetem shkjau i quan herojt shqiptar ashtu si ti ore faqezi Ti qenke soji i Rrahman Morines

     1. L
      Landi

      Or ti me emri Skandal.Vetem nje Idiot beson qe Hashim Thaci,qe ishte nder te paret qe ka kapur armen per te luftu,paska qene Agjent i Serbeve.Ok or djale i mbare:Po pse po rri ne Burg,dhe do denohet(po te them qysh tani me mbi 20 vite Burg,nga nje Gjykate qe eshte Pro Ruse dhe Serbe.Pra sipas teje Serbet po denojne Agjentin e vet.Po Albini qe ka qene ne burgjet e Serbise,i bie qe edhe ai (Per mua),eshte i futur ne politiken Kosovare nga Serbet,dhe po i sherben me Zell,keshtu i bir,or Scandal.Mjaft me me te shara dhe qelpsilleqe mbas kurrizit.Hashim Thaci dhe ata te theret ne Hage,jane Heronjte e Kosoves,or ti Scandal,pa UCK sot e ksaj dite Kosova do ngrohej ne Diellin e Ibrahim Rugoves qe thoshte me paqe,jo me lufte me Serbet.E keqja e Shqiptareve eshte se ne jemi Spiunat e njeri -tjetrit,kjo ndodhi dhe me keta te Hages tani,ku dhe Albinrat dhe Viosat kane emrat per denoncime per Heronjte.Turp te keni te gjithe ju te VV qe krahasoni Hashim Thacin me Albinrat.(Kush po e pranon tani Asosacionin,kush e pranoi planin Franco -Gjerman qe eshte pa njohje te Kosoves,cfare ka bere per Njohjet per keto 2 vjet si Kryeminister.Shikoni faktet per te kuptuar cfare Politikani ishte Thaci ne krahasim me Vjosat dhe Kurtnat.

      Lini një Përgjigje