Hoti: Ja pesë pika se si duhet të jetë marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë

7 Shkurt 2023, 12:37Rajoni TEMA

Hoti: Ja pesë pika se si duhet të jetë marrëveshja mes

Ish kryeministri i Kosovës dhe deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka sqaruar pesë pikat që duhet të ketë marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë.


Sipas Hoti, marrëveshja fillimisht duhet të jetë përfundimtare e ligjërisht e obligueshme.

Postimi i Hotit:

Marrëveshja me Serbinë duhet të jetë:


1. PËRFUNDIMTARE – e jo e ndërmjetme, sepse ndryshe mbetet problem i hapur për të ardhmen dhe kjo e rrit pasigurinë politike në gjithë rajonin;


2. LIGJËRISHT E OBLIGUESHME – që ratifikohet në Kuvendet e të dyja vendeve;


3. ME GARANCI NDËRKOMBËTARE – ku BE dhe ShBA marrin përsipër obligime të caktuara që burojnë nga marrëveshja, në veçanti lidhur me integrimin euro-atlantik të Kosovës;


4. PËR NORMALIZIM TË MARRËDHËNIEVE – ku adresohen të gjitha çështjet mes dy vendeve bazuar në standardet evropiane të fqinjësisë së mirë; dhe


5. PËR NJOHJE RECIPROKE.

5 Komente

 1. I
  Igor

  ne opozite mundesh te thuash cka mos ,por ty ishe ne qeveri pse nuk i prezantove keta 5 pika ,ose je akoma ne gjum ose nuk kupton se Nderkombetaret nuk e mbeshtesin Kosoven por Serbine ,Sebia ka thene haptas se nuk dota njohi Kosoven , a e dini cka dote ndodhe Kosova doti kthehet Serbise pse perendimi esht lodhur me ju dhe Serbia e done Kosoven por pa Shqiptaret dhe kjo dote ndodhe ,mos ja jepni fajin Albin Kurtit per gjerat qe u nenshkruajten nga ju e jo nga Albini.

  1. e
   emigranti

   Propozim shume i vaket, megjithese nuk pritej me shume nga ky "Yes man ". Ku eshte kerkesa qe asosacioni te mos kete fuqi ekzekutive e legjislative, qe te mos kene te drejte te shkeputen nga Kosova. Pret si skile qe ti bejne puc Kurtit duke i kujtuar Eskobarit qe me llogaritni edhe mua. Koha juaj ka perfunduar z. Hoti. Edhe sikur te guxojne ta rrezojne qeverine e ligjshme Kurti, ajo do te ngrihet perseri edhe me e fuqishme pasi i del ne mbrojtje interesave te popullit te Kosoves. Nga opozita tani pritet te ngrihet zeri ne mbeshtetje te qeverise Kurti duke denoncuar asosacionin si nje " recepture per disaster " , jo vetem per Kosoven por mbare Ballkanin.

   1. F
    Flamur Struga

    Me mir vone se sa kurr!Bashkohuni rreth nje qellimi per te cilin ka nevoj populli i Republikes te Kosoves! Kosova mbi te gjitha mbi bindjet politike,partit shkojne dhe vin Kosova eshte e perjeteshme.Tregohuni te mencur vini ne zbatim per shpetimin e pooullit tone te shume vuajtur!bashkoni aftesite per te lindur per tu rritur gjeneratat e lira te gezuar.Ky eshte nje obligim moral,eshte detyre mbi detyra.

    1. S
     Shaqo Shaqiri

     Pikat e tua dhe të apaçit tënd Isa Dhompiri e sollën Kosovën në këtë gjëndje ku është sot. Apaçi yt që merr direktiva nga beligradi dhe ti masha e tijë jeni llumi i politikës shqiptare. "razumesh srpski"? "po malo". Pirdhu shkërdhat.

     1. a
      astrit

      Hoti pash zotit se guxon e shkruan e propozon! Ti te presidenti amerikan Tramp firmose dokumente qe as qe i kishe lexuar. Njeri qesharak!

      Lini një Përgjigje