Daniel Serwer: SHBA mbështesin 100% Vuçiç, duan që Kurti t'i përkulet vullnetit tyre

31 Maj 2023, 22:41Rajoni TEMA

Daniel Serwer: SHBA mbështesin 100% Vuçiç, duan që Kurti

Profesori amerikan Daniel Serwer në një intervistë për Euronews Albania, komentoi situatën e tensionuar në Veri të Kosovës.

Ai theksoi se SHBA po mbështet 100% Beogradin ndërsa shtoi se kërkojnë që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duhet t’i përgjigjet vullnetit të Serbisë.

Sipas tij Kurti duhet të menaxhojë marrëdhëniet që ka me SHBA dhe BE.

“Shtetet e Bashkuara po mbështesin Beogradin në 100% dhe kërkojnë që Kurti ti përgjigjet vullnetit të Beogradit. Kjo është ajo çka po përpiqen të bëjnë. 

Mendoj se SHBA dhe BE do të vazhdojnë rrugëtimin që kanë zgjedhur dhe ajo që Kurti duhet të kuptoj është se si të menaxhojë marrëdhëniet me SHBA dhe BE, në mënyrë që këto dy të fundit të jenë në një pozicion më neutral”-tha ai.

9 Komente

 1. R
  Raimond vlonjati

  Shume i sakte ky analisit amerikan. Kuptohet qe politika e Jashteme Amerikane tani eshte pro Serbise, dhe kjo sepse Soros eshte bere perkrahes i Lobit Serb te Amerikes. Mirepo Soros ne kete Adminisitrate Amerikane ben ligjin me Blinken qe e ka vendosur vete , dhe klasini i Soros e justifikon kete politike me idene se tani duke gjetur sebepin qe ta terheqin Vucicin ndaj dhe me kete sebep jane bere totalisht pro Serbise. Por qe natyrisht.nuk e kalojne masen qe dihet .

  1. E
   Eli

   Pozicion neutral kur serbet s duan te marrin pjese NE zgjedhje me urdher te vucic? Kane 4 vite vet duan zgjedhje e vet I bllokojne. Ather cduhet bere sipas amerikaneve?? Te bejme ci do bytha Amerikes? Ja si po na shesin Amerike e Europe si NE konferencen e Ambasadoreve,pastaj krijuan nje shtet fallco si Jugosllavia po.keta plehra amerikan anglez e europian,pastaj MBAs luftes SE dyte na hodhen NE prehrin e ruseve ,e tani perseri e njejta histori. Hapni syte njerez,amerika vrau njerezit e vet ne 9/11 qe te shtynte axhenden e vet te.luftes ne lindjen e mesme,merren me mend SA na do NE.. Na do aq SA na do dhe rusi,serbi apo evgjitet grek e Europa kurve. Ka ardh koha per nacionalizmin shqiptar e bashkim vec ashtu I detyrojm te na pranojn pa kushte

   1. I
    Ilir

    Nuk e kuptoj se si mundet Presidenti i Shteteve te Bashkuara te shkeli mbi gjakun e te birit!!!

    1. T
     Tironci

     Te iki te pirdhet Amerika , shqiptaret ti kthejn bythet amerikes dhe te bashkohen bashk ti dalin per zot kosoves , amerika esht lavire qe bredh me xhdo burr, nuk ish budalla Enveri qe i tha hik pirdhu per 50 vjet , esht aleati me i keq e me i pa bes qe te hedh ne prerin e kundershtarit tend ateher kur ke me shum nevoj per ndihm , Enveri dinte ti zgjidhte aleatet , shqiptaret duhet ti tregojn vendin Amerikes .

     1. i
      ilir

      Si cdo shtet she Amerika ka nje qeveri qe drejton per 4 vjet dhe per aq sa drejton ben nje politik te caktuar. Por parimet baze te kesaj politike mbeten te palevizura per breza te tere. Kjo qeveri qe drejton tani, po ben disa veprime te pa arsyeshme per Ne shqiptaret. Nuk duhet te na shty ne krahun e kundert.Nuk shkohet me mullixhiun per inat te vjeres!

      1. N
       Na mbyten debilat

       Amerika eshte burri qe qi boten o debil. Amerika te qi nuk e qi ti Ameriken. Iku Amerika do behesh dashnorja e Serbit. Provoje njehere o komunist koqe.

      2. G
       Gaxurri

       E humben kosovaret besimin e Amerikes duke u radikalizuar, derguar njerez ne Siri, e duke u marre me perralle beduinesh 24/7, normalisht projekt ky i sponsorizuar dhe nga agjenturat serbe të cilat ja arritën qëllimit që Kosova të shihet si rrezik për stabilitetin në Ballkan. Është e pakonceptueshme që kriminelët serbë vazhdojnë e hiqen si viktima pavarësisht krimeve makabre të kryera kundrejt popujve të ndryshëm në rajon. Sigurisht që Kosovarët nuk duhet të kishin rënë pre e manipulimit serb.

       1. F
        Flamur Struga

        Nuk kishte ndodhur ne rruzullin tokesor,qe nje shtet aleat kryesor i mbare kombit shqiptar,me nje periudhe kohore gati nje shekull,ne momentet historike,ia kethen kurrizin ,e ndeshkon ,i ben presion per te shkelur mbi ligjin ,Kushtetuten.Raste te ketilla te kesaj natyre nuk kam lexuar,por aleati i cili ka qen faktori kryesor nga 1999 qe ka ndihmuar per clirimin ,per ngritjen e institucioneve,per njohjet nderkombetare,te behet pale me armikun ,me ate te cilet para syve te botes,hedhin bomba molotove,sulmojne policine ,trupat e Kforit dhe prap te mos ndedhkohet?kesaj i thone Cmenduri.Sot,Legjislativi dhe Ekzekutivi i Rublikes te Kosoves,jane plotesisht ne mbrojtje te teresise prej (10887)klm katerore Cfare te keqe ka ketu qe policia e RK mbron jeterat,pasurine ,qerrsun publike?kush lejon brenda shtetit te vet ne bote,vrasesi krimineli te dekorohet dhe viktima te ndeshkohet?Besojme qe te jete nje keq kuptim,per agresori duhet pranga ,viktima duhet te mirret ne mbrojtje,keshtu veprojne edhe kafshet e egra(hienat kur sulmohen]te gjitha i shkojne ne mbrojtje?po ku eshte ndegjegjja e botes ,e shtylles kryesore e Shba?

        Lini një Përgjigje