Me tanke dhe në gatishmëri, shikoni si janë rreshtuar forcat serbe në kufi me Kosovën

31 Maj 2023, 17:28Rajoni TEMA

Me tanke dhe në gatishmëri, shikoni si janë rreshtuar forcat

Ushtarë, tanke dhe mjete të rënda luftarake, të grumbulluar të gjithë në një bazë ushtarake në veri të Kosovës. Ky është mesazhi që prej disa ditësh Beogradi u ka dërguar autoriteteve në Prishtinë, por edhe ndërkombëtarëve.

Gjatë vizitës në bazë këtë të mërkurë, ministri serb i Mbrojtjes, Milos Vuçeviç, tha që, nëse qoftë edhe një serb vritet në Kosovë, atëherë do të ketë luftë. 

Në bazën e Rashkës, trupat u rreshtuan para ministrit dhe komandantëve serbë, ndërsa demonstruan edhe gatishmërinë luftarake me tanke.

“Ushtria është e gatshme për të kryer çdo detyrë dhe Serbia i ka përcaktuar politikisht se cilat janë vijat e kuqe që kanë të bëjnë me një situatë ku kërcënohen interesat më vitale kombëtare dhe shtetërore. 

Fjala është për skenarë ku, Zoti na ruajt, dikush vret serbët, pra fillon likuidimi fizik i popullit tonë nga policia e Kosovës, dëbimi i serbëve, masakra, gjithçka që na ka ndodhur 20 apo 30 vjet më parë. Ato situata do të ishin vërtet jo vetëm alarm i kuq, por edhe momenti kur Serbia nisë të veprojë”, tha ministri serb.

Disa kilometra më në jug, forcat e KFOR-it vendosën tela me gjemba rreth godinave të komunave në veri të Kosovës, në Zveçan dhe Zubin Potok, ndërkohë që pritet mbërritja e 700 trupave shtesë për të shtuar sigurinë në rajon, që do ta çojë në 4700 numrin e ushtarëve të pranishëm në Kosovë.

Por kjo nuk i ka penguar qytetarët serbë në komunat veriore të Kosovës të vijojnë protesta kundër kryetarëve shqiptarë të dalë nga zgjedhjet e 23 prillit. Megjithatë situata në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok rezulton të jetë me e qetë. Qytetarët e  mbledhur para godinave në Zveçan thonë se do të protestojnë çdo ditë derisa kërkesat t’u plotësohen. Ata ngritën një flamur të madh serb, dhe theksuan qëllimin për të manifestuar në mënyrë paqësore nëse nuk do të provokohen.

Serbët kërkojnë tërheqjen e policisë se Kosovës dhe kryetarëve shqiptarë nga objektet e komunës. Ish- kryetari i komunës së Zveçanit Dragisha Milloviç, tha se në mesin e protestuesve serbë “nuk ka struktura të organizuara, banda të organizuara kriminale, apo pjesëtarë te të ashtuquajturit grupi Wagner, siç pretendon Prishtina”. Edhe në Leposaviç, ku raportohet të jenë grumbulluar një numër i konsiderueshëm protestuesish, situata vlerësohet e qetë.

30 Komente

 1. i
  i hongshi Carin Kosovareve ju pederaste trima

  vdekje shkerdhatave serbe

  1. R
   Raimond vlonjati

   Gazete qe ven politiken e Serbise, kerkon te ngjalle panik, por Albini nuk e rruan fare nga keto pordhe te serbicheve dhe sherbetoreve te tyre ne Tirane. Keto pordhet e Serbit jane vetem per te genjhyer budallenjte, se ata nuk futen dot kurre, po u futen ne Kosove do behet Serbia hale pastaj nga Nato

  2. R
   Rambushi

   Do dali Rambushi me kallash druri do luftoje

   1. R
    Rambo-2

    Rambo ka luftuar dhe do luftoj përsëri nëse është nevoja, por gjysma tjetër e kombit jeton dhe do vdes pa fije dinjiteti. Ajo çka ju intereson juve êshtë droga, prostitucioni dhe tradhtia(Beleri, Dhimo…….)

   2. A
    Agron

    Titull bombastik per te ngjalle panik.

    1. S
     Sebastia

     Ramushi ka dal dikur dhe del prap. Ti motren dhe bushtren qe te ka pjell do nxjerresh prap?

     1. S
      Shqiptaret helmojne trut ne kte Anarshi Mediash pe

      Agron , ne kte Hale kujdeset pederasti greko serb ymer baze

     2. N
      Noci

      Nderkombetaret qe te gjithe jane te qelbur qe vazhdimisht kane perkrahur nje shtet qe ka shkaktuar luftera dhe vrasje per interesa nacionaliste.Ata eshte dashur qe Serbia te kufizohej ne armatime ashtu siç denuan gjermanet qe nga lufta evdyte boterore.Sigurisht qe ata marrin mbeshtetje nga Rusia dhe i kane bere leshime vazhdimisht serbeve duke u treguar te njeanshem dhe kur arrin uji te derdhetnga vlimi detyrojnë kosovaret te terhiqen.

      1. S
       Sebastia

       Absolutisht e vertet.

      2. S
       Sebastia

       Kjo qe ben serbia ( pa cka se eshte armike dhe eshte nismetare e trazirave ) eshte nje reagim DINJITOZ i nje shteti qe E KA DETYRIM LIGJOR mbrojtjen e qytetarve te tij.Kosova deri ne 1999 ishte province autonome e Republikes Serbe e banuar me shumice derrmuese nga Shqiptar Etnik qe ne Rep.Serbe te kohes ishin minoriteti etnik me i madh i saj. Kta shqiptar ne protesta per liri e per te drejta te njeriut qe iu mohoeshin nga serbia jan vrare, sakatuar, masakruar e burgosur ne menyrat me barbare te mundshme qe nga 1912 e deri ne 2004.Asnjeher shteti BASTARD shqipKAR nuk ka reaguar me dinjitet ashtu sic duhej te REAGONTE. Edhe sot ne vend qe te mblidhet urgjentisht Keshilli i Sigurise Kombetare dhe te alarmohet shtabi i pergjithshem i ushtrise e te shkoje ushtria ne kufi me Kosoven , km BASTARD shqipKAR flet per marredhenjet dypaleshe me Francen.Ja shembulli i ndyre i nje bastardi pakurrizor dhe shembulli brilant i nje kryetari shteti qe respekton KUSHTETUTEN e vendit tij.

       1. A
        Asd

        Shqiperia nuk ka ushtri, nuk ka as ekonomi, as ushtare, as arme, as qellim per tu mbrojtur. Jemi nje vend i korruptuar deri ne palce qe e rrisim ekonomine me para droge, prostitucioni. Zyrtaret, policia dhe politikanet jane bere njesh me krimin dhe vjedhjen e pronave dhe parave publike. "Patriotet" i kemi vetem neper komente gazetash dhe mbi te gjitha mungon ndonje ideal qe te perfshihesh ne te. Rama sigurisht qe ka gisht ne faje sepse nuk ka zgjedhur te kundershtoje situaten por ta udheheqe, por shkaktaret me te medhenj te gjendjes jane vete shqiptaret. Jo te gjithe, por jane nje pjese e madhe e tyre. Ata vete e dine secili se cfare kane bere per te kontribuar me sukses te jemi keta qe jemi. Ne kete situate, nuk eshte "rruga patriotike" qe duhet ndjekur sepse do te na conte ne nje pushtim te shpejte. Diplomacia eshte celesi; ne tavoline me SHBA. Cdo rruge tjeter eshte deshtim spektakolar. Rama eshte shume i vogel per te zgjidhur ceshtje te renda lufte. Europa, Brukseli jane subjekte letre te cilat do te firmosnin me deshire jo vetem kunder Kosoves por edhe Shqiperise. Mbetet vetem SHBA, marredhenien me te cilen Kurti po e helmon.

        1. S
         Sebastia

         Nuk eshte fare pa ushtri, ajo qe eshte ashtu sic eshte por duhet urgjentisht te reagoje.

       2. Z
        Zhvejku

        A jane te ndergjegjshem keta kryekomunar per te ushtruar detyren e tyre ne nje komunitet qe nuk i ka votuar!!?? A nuk ngjajne si pushtues keta kryekomutar!!?? Kosovari s'jetoka dot me serbin, ndersa serbi duhet te pranoj me pahir te jetoj nen hyqmin e kosavarit, eshte padrejtesi ndaj zgjidhja me e mire per mendimin tim eshte ndryshim kufijesh...

        1. S
         Sebastia

         Truri nuk eshte optional! Nuk do kishte kryetar komunash shqiptar nese nuk do kishin bojkotuar zgjedhjet. Bojkotim zgjedhjesh = Kryetar Komunash Shqiptar Nuk ngjajne aspak si pushtues sepse do jen te perkohshem, nese komuniteti serb nuk bojkoton zgjedhjet atehere nuk do ket kryetar komunash shqiptar. Kosovari s'jetoka dot me serbin? Shqiptari i Kosoves ka jetu nen DHUNEN DHE TERRORIN serb qe nga 1912 dhe vazhdon ende sot te perjetoje te njejten dhune sistematike shtetore serbe. Ne Serbi ka mbi 100.000 "kosovar" sic i quan ti dhe jan komuniteti me i diskriminuar i saj, me Presheven dhe zonat rreth saj te RRETHUARA USHTARAKISHT nga shteti serb. Serbet ne Kosove edhe pse te "qeverisur" nga Shqiptaret nuk kan pesuar e perjetuar as 0.0000001% te asaj qe kan perjetu dhe vazhdojne te perjetojn shqiptaret nga shteti dhe qeverit e ndryshme serbe.

         1. R
          Rini

          Muzhik Zhvejk mendon si muzhiku Zhvejk ne Bujejovicë.

          1. A
           Agim

           Shko ne serbi

          2. D
           Detari

           ku eshte ushtria skiptare?

           1. P
            Ppp

            Po eshte e vertete Vucici ka pergatitur ushtrine dhe shkaku eshte se kosova ose me mire albini (kshu i pelqen meres) po ben spastrim etink Pra preteksti per lufte eshte se serbet po debohen nga kosova kete e tha vucici ne interviste Tani pikat mbi (i) te kesaj propagande ti vendose merja se ai ja di hallin vucicit qe po vuan nga albini i pa shpirt Nje dite te gjithe do pergjigjen per rolin e vet

            1. E
             Emigranti Rimini

             KOSOVEN ta qaje Serbia po keta nuk po bojn dot shtet se duan te drejtojn te gjithe si ne Tirane eshte veshtire ti bosh dy shqiptare ne nje mendje bashkohuni dhe ti tregojm botes se shqipetaret jane nje Komb nje qendrim

             1. R
              Ramski (Beogradski Partizan)

              Forcat serbe ne pritje te mesazhit ne serbisht qe do tu vije nga Open Ballkan, i firmosur ne tavoline nga Vucic e nga poshte tavolines nga Rama.

              1. S
               Seferi

               Kurvat e Perendimit , e kane Lene Kosoven pa Ushtri qe ta perdorin si Lecke dhe ta poshterojne me sanksione qe as marrin mundimin qe ti diskutojne por flasin secili ne menyree Unilaterale,I kujtojne madje edhe Liberalizimin e Vizave qe deri tash eeshte nje cope leter per te fshire b... Kosova ka aq Komunitet shqiptar e shqipfoles brenda e Jashte saj sa po Mundet ta ndertoj qofte edhe me kontribute vullnetare nje ushtri ndoshte te Vogel ne numer por ultra teknologjike sa me ia shkerdhy llamarinat ketyre Bushtrave te serbise.Por perendimi nese don me elargu bythen preeej Kosove , le ti lej shqipteret te mbrohen .

               1. T
                T

                NE na tha k/ministri jone lartmadhnia vet Rama I pare qe Jane zero shanse. Ata me tanke NE kufi,Rama ne gatishmeri Tu zhgarravit piktura

                1. S
                 Sufllaqja me qepe

                 Presidenti Begaj ka dhene urdher te merren nga muzeu kombetar te gjithe topat dhe predhat dhe te grasatohen e ferkohen te behen xic. Shiritin do ta prese Kryeministri. Keshtu qe flini te qete se ska asnje rrezik.

                 1. P
                  Po te mos ishte usa,ku do ishte al bin ladeni

                  Edhe ktej kufirit ka dal vjosa me al bin ladenin me uniforme ushtarake dhe do i bejne balle si muji me halilin,saliu me sllobodanken iliri me muniken di sanco me dylqinjen.Forcat e huaja duhet te terhiqen dhe ti lene keta trima te luftojne e te mbrojne vendin e tyre...

                  1. F
                   Fatmir Lohja

                   Bejne pordhe kot si ju qe e publikoni fotot e tyre.

                   1. Z
                    Zhvejku2

                    Shkembim territoresh e propozoi Amerika dhe e mbeshteti vetem Prof. Qosja, qe ca kosovare buzeholle nuk e marrin ne konsiderate. Pra: merrni Zvecanin e Leposaviqin e Mitrovicen e Veriut, e lini Presheve, Bujanovc e Medvegje. Mirpo u hodh perpjete Sali-Serbi dhe Albin(?): Jo, tradhti kombetare, kufijte i kemi lare me gjak! Kane kaluar 8 vjet nga ajo kohe, dhe Presheva po zbrazet, kurse veriu i Kosoves po mbushet me serbe qe vijne nga pick'e semes. Nderkohe, agjentura serbo-ruse vijon ne realizimin e projektit te saj...me duar shqiptare!

                    1. E
                     Emigrant

                     Serbia ka nxjerr armet pran kosoves Albini ka nxjerr trimat e VV pran tastieres ne FB

                     1. e
                      edmond( koder rreshen)

                      Sa ju qajn syt Shkodranve nga g`zimi,kur shikojn gjith k`to tankse ne foto,per tju shitur prap Naft me bidona Serbeve,ani se k`ta kan per te masakru Vllaznit tan ! Kur ta lexojn Shkodranet komentin do te thon me veti : Jo mar ta marrsha se na jena me Brazilin e Gjermanin,kur te hyj Kosova ne kampjonat Botnor, at`her shohim e bajm .

                      1. k
                       kirurg

                       Mero, shiko se mos ke ndonjë agjent serb në mes punonjësve të tu...

                       Lini një Përgjigje