Deklarata kamikaze, ofenduese, brutale, agresive, jo-diplomatike e Kurtit ndaj Blinken s’do të falet lehtë

1 Qershor 2023, 09:42Rajoni TEMA

Deklarata kamikaze, ofenduese, brutale, agresive, jo-diplomatike e Kurtit ndaj

Për njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare kundërpërgjigja e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit ndaj deklaratave të Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken – në një situatë ku raportet Kosovë-SHBA janë të acaruar –  duke e cilësuar këtë të fundit “naiv” e deklaratën e tij të “gabuar, të padrejtë e lënduese”, është brutale dhe agresive.

Deklarimi i shefit të ekzekutivit ndaj numrit dy të Administratës Amerikan, për analistin politik dhe ish-bashkëpartiakun e Kurtit, Visar Ymerin, nuk mund të kategorizohet as si kritikë e as si mospajtim për një politik të caktuar, por thjesht si një ofendim tipik.

“Ta quash Sekretarin e Shtetit Amerikan naiv është absolutisht skandaloze. Pra shefin e Ambasadorit Hovenier i cili muaj më parë ia kishte dhënë disa informata Kurtit të cilat Kryeministri ynë nuk i ka ditur”, thotë Ymeri për Albanian Post.

Në anën tjetër për sociologun dhe analistin politik, Artan Muhaxhiri, artikulimi i kryeqeveritarit në një medium prestigjioz ndërkombëtar nuk është asgjë tjetër veç kamikazllëk politik.

Kjo qasje e Kurtit ndaj Blinken, sipas Muhaxhirit, nuk ka logjikë politike, sepse s’është e bazuar në pushtetet reale të shtetit të Kosovës, as në ndonjë strategji për ndryshime fundamentale të orientimeve vlerore dhe krijim të aleancave të reja.

“Me deklarimin e tij ai e ka kaluar Rubikonin e Normalitetit në raportet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke e shndërruar veten në kundërshtar të hapur të Superfuqisë. Gjë që asnjëherë nuk është e rekomandueshme për cilindo lider shtetëror që synon qeverisje të mirë dhe zhvillimore. Administrata amerikane nuk do t’ia falë këtë mosrespekt të shprehur në mediat globale, përkundër kontakteve e tentimeve preliminare për marrëveshje dhe ekzistimit të hapësirave dialoguese”, thotë Muhaxhiri për AP.

Për Muhaxhirin Kurti ndoshta me deklaratën e dhënë ndaj Blinken – nga një perspektivë mitomanike – synon të pozicionohet në historinë politike kosovare si liderë që u kacafytë dhëmb-për-dhëmb me Amerikën.

“Në çdo skenar të ardhshëm Kryeministri Kurti do të dalë humbës: nëse e vazhdon këtë këmbëngulje do ta minojë edhe më shumë imazhin e tij në sytë e partnerëve ndërkombëtarë, kurse në rast të zmbrapsjes do të dëshmojë se kjo aventurë ishte vetëm naivitet i rrezikshëm. Tensionet nuk mund të vazhdojnë gjatë”.

Gjithë në këtë mes, sipas Muhaxhirit, gjasat më të mëdha janë që Kurti të aplikojë ndonjë gjetje kozmetike shumëkuptimshme, e cila do t’i shtrohej si urë afatshkurtër për ta kaluar këtë bllokadë që ka shkaktuar probleme të panumërta në dialog dhe planifikimet e dinamikave të pastajme.

Se deklarata e Kurtit drejtuar shefit të diplomacisë amerikane është e pamatur dhe mbi të gjitha jo-diplomatike e thotë edhe ligjëruesi i shkencave politike, Dritëro Arifi.

“Ka pasur 1 milionë mënyra që t’i jepet një kritik në mënyrë diplomatike pa e kuptuar që është e tillë mirëpo Kurti e ka thënë në mënyrën më brutale dhe agresive. Kosova nuk e ka fuqinë e Gjermanisë apo të Izraelit që herë pas here të ndërmerr veprime të njëanshme pavarësisht politikës së jashtme të SHBA-së”, pohon Arifi për AP.

Ditë më parë situata në Veri të Kosovës u përshkallëzua pas vendimit të Qeverisë për të vendosur kryetarët në ndërtesat e komunave të Zubin Potokut, Zveçanit dhe Leposaviqit nën asistencën e Policisë së Kosovës, pa koordinim me komunitetin ndërkombëtar.

Pjesa kryesore e bashkësisë ndërkombëtare, nga Sekretari i Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës deri te qëndrimi i përbashkët i vendeve të QUINT-it, e cilësuan këtë veprim si vendosje e masave të dhunshme në Kosovë.

DASH-i dënoi atë çfarë ndodhi në Veri duke vënë në pikëpyetje edhe marrëdhëniet në mes të Kosovës dhe SHBA-së. Reagim pothuajse të njëjtë patën edhe ambasadorët e shteteve të QUINT-it të cilët bënë thirrje autoriteteve të Kosovës që në mënyrë imediate të tërhiqen dhe ta de-përshkallëzojnë situatën në Veri.

Në anën tjetër Ambasadori i SHBA-ve, Jeffrey Hovenier, në një bisedë me gazetarët në ndërtesën e Ambasadës Amerikane në Kosovë, pohoi se vendimet e fundit të Qeverisë së Kosovës, janë duke ndikuar drejtpërdrejtë në përkeqësimin e marrëdhënieve mes dy vendeve – diçka që asnjëherë nuk është thënë më parë.

Top-diplomati amerikan madje njoftoi përjashtimin e Kosovës nga stërvitja ushtarake ndërkombëtare i udhëhequr nga NATO “Defender Europe 23” si pasojë e parë për Qeverinë e Kosovës pas vendimeve të njëanshme të saj në Veri.

Për Ymerin tashmë përpos që është e qartë që raportet SHBA-Kosovë janë të acaruara si kurrë më parë, sanksionet ndaj Kosovës sidomos ato financiare, nga sponsori i pavarësisë së vendit mund të shkojnë duke u rritur.

“Është e qartë që raportet SHBA-Kosovë nuk kanë qenë kurrë më të acaruara. Kjo na u tha në mënyrë të qartë dhe pa kurrfarë mundësie interpretimi dje nga ambasadori amerikan në Kosovë. SHBA-të tash për tash e deri në një vendim të dytë nuk e përkrahin Kosovën në asnjë nevojë tonën ndërkombëtarisht. As nuk bashkëpunojnë me Kosovën në rrafshin e sigurisë siç u përjashtuam këto ditë nga stërvitja ushtarake ‘Defender Europe 23’. Dhe këto mund të jenë vetëm fillimi i sanksioneve të cilat mund të shtrihen edhe te ndihma financiare”, shton ai.

Përveç ndëshkimit nga SHBA-të, Ymeri, beson se Kosova mund të pranojë një “shuplakë të nxehtë” edhe nga Bashkimi Evropian.

“Njëkohësisht një pako sanksionesh raportohet se po përgatitet edhe nga BE -ja, në rast se Kosova (dhe Serbia) nuk e pranojnë udhërrëfyesin për deeskalim që pritet ta propozojnë kryenegociatorët”.

Se raportet SHBA-Kosovë pas situatës së krijuar në Veri janë në gjendje jashtëzakonisht negative e thotë edhe Muhaxhiri.

E sipas tij kjo gjendje jo edhe aq e lakmueshme në marrëdhëniet SHBA-Kosovë do të rezultojë me cenim të imazhit dhe identiteti shtetërore në njërën anën e me izolim më të thellë të vendit si dhe me rritje të sentimentit antiamerikan në kategori të caktuara të shoqërisë në anën tjetër.

“Çarja e tillë do t’i zmadhojë e çimentojë hendeqet sociopolitike mes racionalistëve dhe populistëve, duke shkaktuar dëmtime traumatike politike”, thotë Muhaxhiri për AP.

31 Komente

 1. C
  CENSURA MEROBACJANE

  TEME MOJ TA KAM NJE FJALE NDONESE E DI QE SE BOTON TA RUAJME SI SYTE ALBININ NDRYSHE IKU KOMBI JONE

  1. T
   Tani

   Al Bini eshte kokrra e idiotit qe duhet hequr nje ore e me pare.

   1. K
    Kamikaz Albini

    Ruaje se po pret serbi ta shkerdheje para dhe mbrapa. Ju qifsha Albin psikopatin. Qr kur bejne edhe kamikazet e Albinit sikur e fitojne luften me serbin me ushtrine e Kosoves.

    1. D
     Dardan me koqe qe u qin rrobt ju dhe shkaut

     Dardanet nuk jane si ju po i perjashtoj nja 3 qytete ne kufi me Kosoven,qe keni shitur grate,motrat dhe kusherirat rrugeve te Botes,por rraca dardane jane gen trimash qe kane luftuar gjithmone dhe do te luftojne sa here te jete nevoja o ju ngjizje-bastarde,gabelo-greko-sllave dhe rrace’dhier frikacake dhe e degjeneruar

    2. k
     k

     Albili-debili , hiqet atdhetar dhe hero i leshit me shpatullat e amerike duke u fshehur mbas gardhit.Shpresojme mos largohet amerika qe mos na dhihet ne breke albini thithlopa presidente para serbisë .

    3. A
     Allahu ekber hani buke se u err

     Al bin laden kurti eshte turko arab terrorist dhe i falet cdo gje.

     1. g
      graqirat brenda halese pederastit baze

      al bin laden thone ka shkerdhuer janullen ne bith. sa turp te pallosh priftin grek

     2. D
      Drini

      Ah more koktrash i kosoves, trangull ngele.

      1. A
       Ari

       E pse eshte çudi? raca shqiptare shquhet per çmenduri: A nuk ishte Haxhi Qamili qe thoshte :"Sa te kem Kavajen dhe Shijakun nuk pyes per Parisin dhe Londren"? A nuk ishte Enveri ai qe cdo dite shante "imperializmin amerikan"? A nuk ishte Saliu ai qe "Nuk pyet per Ameriken bashke me shokun Like"? Dhe, tani po i ngjashmi i tyre markisti-leninist, sovranisti trim shoku Kurti??!!?! Keta jemi ne....vuajme dhe jemi te bindur se jemi "Lidere te medhenj me..por pa breke ..."

       1. z
        zhaku i pamposhtur

        Ore toca ju qe kritikoni Kurtin jeni te gjithe njerez te vegjel e burracake, Albini deshi dhe e ofendoi Blinkenin dhe e beri me vetedije te plote duke e ditur qe ajo deklarate mund ti kushtoj edhe karrieren e tij politike...Kurti e kuptoi me ne fund qe Kosova eshte e tradhetuar nga faktori nderkombetar sepse ata dolen te gjithe me nje mendje dhe I hodhen fajin Kosoves per ato qe ndodhen ne veri,Kurti ra ne gracken amerikane dhe nuk e mendoi qe amerikanet do ta shisnin, gabimi I Kurtit per mendimin tim ishte qe beri zgjedhjet ne veri pa pjesmarrjen e serbeve,ai u mbeshtet tek amerikanet sepse ata I thane : - ti beji se ne do ti njohim..me pas amerikanet e lane Albinin ne dush te ftohte per 'moskordinim',pra gabimi eshte se 3% e popullsise nuk mund te drejtoje bashkite e veriut,kete gje citojne edhe evropianet kurva dhe llogjikisht ketu kane te drejte mirepo Kurti nuk e mori nga koka e tij kete vendim por duke u bazuar tek kurva plake BE dhe USA, tani per mendimin tim Albini beri shume mire qe beri ate deklarate dhe beri shum pak mbas kesaj tradhetie qe I bene,te gjithe ju qe e kritikoni Albinin jeni me kurva se ata qe I ngriten kurthin,Albini nuk luftoi per asnje moment per pushtet dhe per dicka personale prandaj eshte nje person me vlera te rralla e Kosova eshte me fat qe ka nje lider te tille sepse ai e di shume mire qe nuk I bihet murit me koke por si burre qe eshte e kapi kucedren per fyti.ne keto momente serbet uzurpatore jane bere te gjithe bashke dhe kane nje initet per tu patur zili ndersa Kosova dhe Kurti jane te braktisur dhe te izoluar..a e shikoni kurven edi rama si krekoset dhe kapardiset salloneve te evropes?? madje ka edhe privilegjin te beje shaka dhe ironi larte e poshte por ti tregoje evropes dhe USA qe shqiperia dhe Kosova jane nje komb ai kete gje nuk e ben dot sepse e di se cfare I kushton,edha Albini po te don't mund te sillej si ky sharlatani I Tiranes mirepo zgjodhi rrugen tjeter ate te perballjes prandaj boll e kritikyat Albinin por mblidh I ment e rreshtohuni me burrat atje ku I ka hije shqiptarit per te mbrojtur vlerat tona te drejtat tona historine tone..ne do te bejme sakrificen tone pastaj cfar mund te ndodhi eshte gje tjeter,nuk mund te dorezohemi pa kushte edhe pse jemi te tradhetuar dhe me thike mbas shine,faktori shqiptar duhet te bashkohet se po e therret historia dhe gjeja e pare qe duhet te beje eshte te qeroje hesapet me keta gjakprishurit vendas qe ne prishtine dhe tirane jane me shumice..zoti e bekofte kombin shqiptar.

        1. F
         Futja kot

         Zhaku, je vertet i zoti, po mendimi jot ka vleren e kundert te asaj qe thua. Albini nuk eshte politikan, nuk ka as permasa per ate pune, ai eshte njeri i vogel qe ngaterrohet me kembet e veta. Sot nuk ka politike te pavarur, pa perfillur kundershtarin politik dhe fqinjet, pa le pastaj ameriken. Ju qe percmoni ameriken jeni ca pordhace kokebosha si ne kohen e Haxhi Qamilit. Ameriken e degjojne franca, gjermania, anglia, japonia etj sepse politika amerikane i beri keto shtete si jane sot. Shqiperia nje minishtet dhe kosova qe nuk njihet ende, te rrethuar nga armiq shekullor, kane nevoje per miqesi, urtesi dhe mbeshtetje, jo per pordhe injorantesh si albini. Zoti ju kthefte urtesine!

         1. M
          Mondi

          Bravo.Nuk ke cfare ti shtosh.

         2. X
          Xham Ajka

          Zhaku, të paska mposhtur propaganda komuniste. I paske ngrene me bukë veprat e "shokut" Enver. Kur austro-hungarezet ndikuan per pavaresine e Shqiperise ishin të mirë. Por propaganda komuniste nuk e vleresoi kurre, dhe vleresoi me shumë Haxhi Qamilin. Kur amerikanët detyruan NATO-n të nderhynte ne Kosovë, dhe i dhanë pavaresine Kosovës ishin të mire, sot qenkan të keqinj. Paske urrejtje patologjike per imperialistët sepse te është mbushur mendja nga Enver Hoxha qe popujt e vegjel si ne behen fanar ndriçues ne botë. Qenke keq or byrazer, por ndoshta nje ditë kthjellohesh. Ne nuk vendosim asgje se nuk na pyet njeri, por ti paske marre shpaten e Enverit dhe po u bie gjithe armiqve qe Ka bota. Hajde Don Kishot hajde!

          1. A
           Ashtu Kot

           I dashur Zhaku. Je komplet gabim ne cdo fjale qe thua. Flet per burra dhe burreri, por haron se nje burre i vdekur eshte vetem histori. Pra ti kerkon qe Kosova dhe shqiptaret e Kosoves te behen histori per njerezimin, me mesimin se si e peson ai qe kafshon tigrin tek topet. Historia jote eshte e qemtuar dhe e nis mire me fillimin kur thua qe Amerika ishte dakort qe Kosova te bente zgjedhjet ne komunat me shumice serbe, por haron qe ishte Albini qe kete marreveshje e shkeli ne momentin qe acaroi situaten me policine e tij... Plani amerikan ishte plani i rruges demokratike qe presupozon qe Albini duhej te merrte parasysh edhe interesin dhe mendimin e serbeve lokal qe perbenin shumicen... Pra Albini eshte mire qe shpalli fituesit, por keta fitues duhej te punonin per interesat e popullsise lokale. Ne kete vazhde ishin udhezimet amerikane qe fituesit shqiptare te ketheheshin ne keshilltare te qeverise...etj...etj sic propozoi Amerika....Pikerisht ketu fillon puna armiqesore e Albinit. Ai ndryshoi taktike dhe filloi te punonte sipas planit te Vuciqit, per te armiqesuar Kosoven me Ameriken. Ofendimet qe ai i beriAmerikes jane shenja domethenese se Albini nuk eshte "njeri i lire" por spiun i serbit. Skenari per berjen e zgjedhjeve dhe sabotimin e tyre me vone dhe kunder Amerikes nuk eshte gje tjeter vecse skenar ruso-serb per te qelluar me gure perendimin. Kam deshire te vazhdoj me nje roman, por po e mbyll vetem me fjaline e vertete qe ke thene ne fund kur thua ...zoti e bekofte kombin shqiptar...Do zdo ti, zoti ne toke tani per tani eshte Amerika dhe perendimi....Loja bytheperdredhese e Albinit nuk eshte ne linjen e zotit....

           1. B
            Bato Skura

            Shume mire i the gjerat. Ne duhet te bashkohemi dhe te bejme sakrificen tone. Te leshosh te drejten dhe te behesh kurve se e do politika e castit eshte te zhvishesh nga dinjiteti si komb.

           2. P
            Phoenix

            Vetem Shqiptaret nuk e kane marre vesh, se perandorise Amerikane po i vjen fundi. Ju Kosovaret filloni e mesoni Kinezce ose Rusisht se do ju duhet ne te ardhmen. Blinken eshte shtetas Izraelit qe Ameriken e perdor per te shurrosur Boten drejt Rendit te Ri Global. Albin Kurti eshte thjesht nje kapterr, qe zbaton urdherat. Ata rol i kane caktuar e ate teater luan. Qe ta kuptoni se c'fare luhet, dilni nga ajo kutia e propagandes dhe manipulimit nacionalist ku ju kane futur, dhe shikoni me tej se dera e shtepise. Kosova po perdoret si mish per top per interesat e Globalisteve. Kjo eshte dhe arsyeja, qe kulti Global, i cili ka infiltruar te gjitha shtetet e Botes, e mban peng sovranitetin e saj prej dekadash.

            1. I
             Ilori

             Al-Bin Kurdistan-Osman, janë dy turpe qe po e nxijne marredhenien e mirë me nje aleat te forte dhe qe i ka mbrojtur qe kur Kosova lindi si shtet. Sidoqofte, kosovaret, te mos çuditen, se ata vetë e votuan kete injorant!

             1. P
              Poseidon

              E VETMJA ZHJIDHJE ESHTE DOREHEQJE E JO SOT POR DJE E ALBIN KURVES POR EDHE E OSMANOVICIT DHE E KONJUFCES POR EDHE RAMBUSH KOQJA DHE ABDILXHIKU DHE AI I PDK DUHET TE DOREHIQEN MENJEHERE DHE KOSOVA TE HYJE NE ZGJEDHJE TE REJA ME KUSHT QE ALBINADENI TE MOS KONKUROJE DHE TE PERJASHTOHET NGA ZHJEDHJET NE VETFUNDOSJE.......

              1. N
               Nje Albin i duhet Shqiperise

               Tema ka nje gjuhe servile pro Rames (sigurisht e paguar mire) dhe nje gjuhe shume agresive, shpifese me te paverteta ndaj Albinit. Vete Rama eshte mundu shume here te shfaqet si “babai i kombit” duke folur dhe per Kosoven dhe duke injoruar Albinin. Nga ajo qe arrij te perceptoj Rama pertej manise per pushtet ndjen dhe intimidin ndaj Albinit pasi e sfidon si nga ana Intelektuale, elokuente, inteligjenca, karizma, prezenca e shume cilesi te tjera pozitive qe ka Albini. Ndryshimi midis Rames dhe Albinit eshte ky: Rama cdo sjellje e ka per show, dukje, fasade, ne permbajtje nuk eshte ai trimi i madh ose burri i shtetit qe na imponohet ne te mendojme qe eshte, me parime te cilat i ndryshon sipas leverdise per pushtet. Sa per Albinin ai i ka ne ADN e tij dhe permbajtjen e tij, trimerine reale dhe idealet. Tjeter nivel Albin Kurti!

               1. T
                Tung

                Nje bravo te madhe . Koment i sakte Priti tifozet tani !!

                1. A
                 Arditi

                 Koha do e tregoje se kush ka te drejte or Tunxh. Ndersa persa i perket aktorit me siper nese do gjuhe kundra Rames shko te syri.net se do gjesh veteveten mes genjeshtrash edhe mashtrime.

                 1. T
                  Tung

                  Po mer Ardit te gjithe mashtrojne vetem Tema eshte serioze!!! Meqe ra fjala edhe lajmi qe nxori Bllof Berishen se kryespiunja e Rames ndodhet ne Beograd nga TEMA erdhi dhe e mbyten Berishen komentuesit e nivelit tat. Po tani qe u pranua se ka qene atje nuk ndihet fare Mero mjerani .

               2. G
                Gjakovë

                Ani pra ,a t'i japim Ujmanin ,Trepçen dhe 30 % te Kosoves per hir te amerikanizmit ?C'fare populli idiot mor vella.Maredheniet ne mes te shteteve nuk jane te njejta sikur ato ne mes te njerezve.Njerezit mund te duhen apo urrehen ne mes vete ,por shtetet shikojne vetem interesat e tyre, e sidomos SHBA qe njihen per moskonsistence ne maredhenjet ndaj aleateve te tyre.Shembuj te till sa te duash ne tere boten !Fundja,Albini eshte zgjedhur per te mbrojtur interesin e Kosoves ,e jo teket e lloj-lloj ambasadori dhe emisari.Mjaft eshte mjaft!

                1. B
                 Bujar

                 O Gjakova, po qetesohuni pak e mendoni me shume. Ngulni kembet fort ne toke dhe shijoje ne sy realitetin: 1.Ti flet per mardhenie mes shtetesh, por Kosova ende nuk njihet nga te tere si shtet me vete, ndaj eshte ne pozitat e nje shteti te brishte. 2 Nuk flitet thjesht per amerikanizem e doni ta hidhni tutje, por amerikanet dhe NATO vitet e fundit kane patur nje rol vendimtar ne fatet e Kosoves (kujto luften dhe sidomos kujto kush nderhyri). 3.Interesat e Kosoves nuk i mbron dot as Albini e asnje tjeter i zgjedhur pa patur mbeshtetje nderkombetare. Imagjino sikur Kosova te humbi mbeshtetjen e nderkombetareve. Mos me thuaj qe ka fuqi te tille sa te mbroje e vetme interesat e saj. Dhe interesat e Kosoves mbrohen vetem me rruge diplomatike. Vater konflikti aty absolutisht nuk lejojne nderkombetaret

                 1. G
                  Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                  Pa Ameriken nuk do t'i kesh as atë 70 perqindeshin. Tani vendos, a i do 70% apo nuk do fare?

                 2. s
                  spahiu

                  O u meruari mero don me bo politiken edhe ne kosove tash se ketu e qave me servilizmin tat ne favor te qeverive. hongre nga Sala tuj i nxjerr hallatet ed rames qe e shajte me rob shpie e si le kusur, e lepive ramen kur mori qeverine, po i jargavitesh tash si legen dhe po i qello albinit qe eshte i mire sa nje mije tipa si ti dhe edvin legeni, ndalu o i merumi mero se do te hyj ndonje hu ne bith qe ske me e nxirr ma, lene te qete te boj punen albini dhe mos ju qep si mor. dhe mos i gjuj anonim. e di qe ske me e publiku ket por une po ta nis

                  1. R
                   Rikardo

                   Nuk ka faj bythqiri Kurti as dosa e tij kane fan ata qe e votuan

                   1. B
                    Blinken

                    Një dreç fshihet këtu me shitje blerje interesash. Serbi shkrinë pasuri vetem te përvetësojë pasuritë e fqinjëve. Po si është e mundurë që amerika për një kohë kaq të shkurtër të ndrrojë shalë, nëse nuk është në pyetje Ujmani dhe Trepça me i ndarë fifti-fifti.

                    1. L
                     Luani i kacanikut me breke me llastik serbe

                     Kosovart jane msu me nejte nen hyqmin e serbise per 100 vjet e ju duket demokracia perendimore e çuditshme,le te vazhdojne se shume shpejte kane me vu çadrat ne Kukes me ata men qe kane.Ka qindra vjet ajo shprehja qe thote .Po iku Nato vetem wagneri e merr kosoven mbrenda dites.Zelensky ju rrin shefave te natos per dite para e mbrapa per te marre armatime kurse Albin trimi ju thote ju jeni naive ju sdini gja ju se dini qe ne kemi llastikte e brekeve e luftojme kunder serbise e rusise me llastiqet tona te brekeve.

                     1. U
                      USA

                      Al Bin Kurti eshte nje idiot funksional dhe Kosova do paguaj shume keto deklarata infantile te ketij delirantit Kurti

                      1. E
                       Ergys

                       Blinken eshte nje mut diplomat, perfaqesues i korporates ilegjitime Washington DC qe i ka fijet ne City te Londres. Korporate qe ka zgjedhur per president klonin e nje pedofili çifut italian. Çfare respekti kerkon per nje hiç!?

                       Lini një Përgjigje