Deputeti holandez: Koha për një përgjigje të fortë ndaj lëvizjeve të trupave të Serbisë

30 Shtator 2023, 09:42Rajoni TEMA

Deputeti holandez: Koha për një përgjigje të fortë ndaj

Deputeti holandez, Sjoerd Wiemer Sjoerdsma ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit në Kosovë dhe dialogun me Serbinë.

Në disa postime në X ai shkruan se është koha për një përgjigje shumë të fortë nga Brukseli dhe NATO ndaj lëvizjeve të trupave serbe.

Sjoerdsma thekson se përfaqësuesi i Lartë i Politikës së Jashtme, Josep Borrell ka vendosur me shumë vonesë që të ‘zgjohet’ rreth Serbisë dhe e ka zhgënjyer plotësisht Kosovën.

“Koha për një përgjigje shumë të fortë ndaj lëvizjeve të trupave serbe nga Brukseli dhe NATO. Deri më tani, vetëm Blinken ka ndërmarrë veprime.

E paralajmëruar që nga vera e tutje se politika jonë për Serbinë ishte krejtësisht e gabuar. Ministria jonë e Punëve të Jashtme vetëm donte t’i shikonte të gjitha. Dhe tani ja ku jemi…”, -shkruan ai.

3 Komente

 1. S
  Shqiptari

  Rrespekte per deputetin Hollandez .

  1. B
   Bravo Frroço Çupi

   Politike e vertete europiane, paralajmeruese dhe suportuese ndaj realiteti shqiptar ne Europe.

   1. U
    Umor Isti

    Borrelli: Do ta mendojme e dao ta diskutojme kete pune o Kreshnik Martine (Sjoerd Wiemer Sjoerdsma)!

    Lini një Përgjigje