SHBA: Serbia po çon ushtrinë në kufi me Kosovën, të tërhiqet urgjentisht

29 Shtator 2023, 22:10Rajoni TEMA
SHBA: Serbia po çon ushtrinë në kufi me Kosovën, të

Uashingtoni i bën thirrje Serbisë të tërheqë forcat ushtarake nga kufiri me Kosovë.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby tha se Shtetet e Bashkuara po vëzhgojnë një grumbullim të madh ushtarak të Serbisë përgjatë kufirit me Kosovën, që përfshin artileri të avancuar, tanke dhe njësi ushtarake të mekanizuara, të cilin ai e quajti "të pashembullt".

"Ky është një zhvillim shumë destabilizues, që ka ndodhur gjatë javës së fundit", tha zoti Kirby.

“I bëjmë thirrje Serbisë të tërheqë forcat nga kufiri, që të kontribuojë në uljen e tensioneve dhe vëmendjes,” shtoi ai.

Ai tha se sekretari amerikan i Shtetit Blinken pati një bisedë telefonike me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç për të përcjellë “shqetësimin tonë për këto incidente dhe për të nënvizuar nevojën e menjëhershme për shtensionim dhe kthim në dialog.”

Zoti Kirby tha se nuk ka ndonjë informacion më të hollësishëm lidhur me arsyet për këtë grumbullim në kufi, por...

“Ne po e ndjekim (situatën) dhe po flasim për këtë sot këtu, për ta bërë të qartë se sa të shqetësuar jemi ...një nga arsyet pse doja ta përmendja shumë qartë sot dhe të bënim komente publike përveç bisedave private, është që t’i nxisim serbët përmes kanaleve diplomatike që t'i tërheqin ato trupa, sepse edhe vetëm nga shtrirja, përmasat e tyre dhe prania e tyre, gjendja është mjaft destabilizuese”, tha ai.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara po shohin me shqetësim përkeqësimin e ciklit të dhunës.

"Së fundmi, incidenti më shqetësues ishte ai që ndodhi para disa ditësh më 24 shtator. Ai sulm ishte i koordinuar mirë dhe i planifikuar", tha ai.

Zoti Kirby tha se po bëhet një hetim aktiv për sulmin e fundjavës së kaluar dhe se Shtetet e Bashkuara duan që autoritetet serbe të bashkëpunojnë në atë hetim.

“Shkalla dhe shtrirja e këtij sulmi, numri i automjeteve të përfshira dhe llojet e municioneve dhe armëve lënë të kuptohet qartë për një nivel mjaft të lartë të sofistikimit dhe paisjeve, madje edhe të trajnimit”, tha ai.

“Ky nuk është sulm që është kryer pa plan apo spontanisht nga një grup i vogël dhe llojet e armëve që janë gjetur paraqesin kërcënim për sigurinë jo vetëm të forcave të Kosovës,, por edhe pranisë ndërkombëtare, përfshirë forcat e NATO-s,” tha zoti Kirby.
Ai tha se Shtetet e Bashkuara presin që “të gjithë ata që ishin të përfshirë në këtë sulm të çohen para drejtësisë.”

Zoti Kirby tha se Shtetet e Bashkuara po bashkëpunojnë me aleatët e NATO-s për të reaguar ndaj përpjekjeve për të stabilizuar Kosovën dhe minuar sigurinë dhe konfirmoi se do të shtohet prania e NATO-s në pjesën veriore të Kosovës dhe përgjatë kufirit.

"Në ditët në vijim, Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të konsultohen ngushtë me aleatët për të siguruar që pozicioni i forcave paqeruajtëse të jetë në përputhje me kërcënimin që paraqitet atje", tha ai.

Ndërkohë, zoti Kirby tha se Këshilltari për Siguri Kombëtare Jake Sullivan ka biseduar me Kryeministri e Kosovës, Albin Kurti për të diskutuar rreth këtyre zhvillimeve dhe për të theksuar rëndësinë e dialogut.
"Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të punojnë intensivisht me partnerët tanë evropianë duke u kërkuar si Kosovës, edhe Serbisë që t’i rikthehen dialogut për paqen nën formatin e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian", tha ai.

Zoti Kirby tha se të dyja vendet duhet të përmbushin angazhimet e tyre ekzistuese dhe të angazhohen në këtë proces me mirëbesim.

"Të dyja vendet duhet të shmangin gjithashtu marrjen e hapave provokues që vetëm rrisin tensionin dhe pengojnë përparimin në atë dialog, hapa si ai që po shohim me këtë grumbullim nga Serbia në kufi. Përparimi në frontin diplomatik është kritik për stabilitetin afatgjatë në rajon dhe për të shmangur çdo dhunë dhe gjakderdhje të mëtejshme".

VOA

10 Komente

 1. t
  tpc

  Mos e caj trapin fare Z.Kirby se kurvat e Kurvit me nje Zdravo ne telefon e zgjidhin problemin vete. Pastaj kane mbeshtetes edhe gjithe keta trima interneti qe nuk e kane fare problem ushtine serbe qe pas ekranit te kompjuterit.

  1. S
   Sebastia

   Ishalla shperthen e te zhduket kanceri serb nje here e pergjithmon nga DARDANIA Shqiptare!

   1. D
    Detari

    arrestojeni ramazonin si tradhtar

    1. V
     Vasilis

     Dekari grune dhe papune ti shkerdhefsha o evgjit i piste grek qire

    2. Z
     Zagali

     Po vjen e verteta e deklarates se zonjes Vjosa Osmani dhe e Edi Rames per domosdoshmerine e forcave te KFOR-it ne veri te kosoves.Le te han mut Kurti dhe Sali Berisha.

     1. S
      Sal viçidoli

      Hheu bre burr I dheut, mos I frigo bre, Albin kingu me forcat speciale do shtypi sa hap e mbyll syte. Ai nuk nevoje per Amerikën.

      1. X
       Xhemilja me çitjane

       Po le ti sjelli ushtrine ne kufi Kosova eshte e forte ajo ka policet .

       1. A
        Antiserbi

        Vucic Kurva ben te fortin - por e di mire se ku do te perfundoje ashtu si krimineli Miloshevic, shefi i tij. Nese e ka marre malli nuk ka problem, e cojne trimat e Kosoves. Zgjebaraku i ndyre. Ed Rama duhet ti jape drejtim ketij pushti serb.

        1. D
         Dhembeli

         Ka babai bixhak

         1. D
          DEMBABADEM

          Zgjidhja e problemeve Kosove-serbi do te vije vetem atehere kur Amerika do te perkrah vetem njeren pale. Nuk mund te jene fajtor te dy shtetet. Serbia sulmon dhe Kosova mbrohet, Serbia kercenon dhe Kosova pregatitet nuk ka si ndodh ndryshe.

          Lini një Përgjigje