“Do të të bëj masazh”- U akuzua për ngacmim seksual, pezullohet nga detyra pedagogu i Universitetit të Prishtinës

23 Prill 2024, 15:33Rajoni TEMA
“Do të të bëj masazh”- U akuzua për ngacmim

Pedagogu i Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës, Xhevat Krasniqi, i cili akuzohet nga studentët për ngacmim seksual, është pezulluar nga detyra.

Krasniqi u akuzua nga 27 studentë për ngacmim seksual. Lëvizja Feministe Studentore për disa ditë rresht protestoi para rektoratit të Universitetit. Aktivistët kërkuan shkarkimin e pedagogut, duke cituar fjalët, që sipas tyre ka thënë profesori “Unë jam i drejtë në vlerësim, e kështu jam i drejtë, kur dush të bëj masazh”.

Një nga studentet tregoi në protestën e një ditë më parë para Këshillit të Etikës të Universitetit të Prishtinës momentin kur pedagogu i kishte ofruar masazh.

“Ti mu më ke thënë kam me të bo masazh. Pikë. Të kam pa me sy dhe të kam ndi me vesh, mos u kap me lojëra fjalësh. Ti na shkaktu trauma. Nuk mjuafton falja, edhe prindërve tanë u ke shkaktuar stres”, i drejtohet ajo pedagogut, ndërsa studentët e tjerë i thonë se duhet të kërkojë falje dhe të ikë nga puna.

 

3 Komente

 1. P
  Prec Ulaj

  Ne cdo shtet te Europes, me 27 ankesa nga studentet, pedagogu arrestohet menjehere. Masa e pare urgjente, te mos i afrohet per gjithe jeten asnje shkolle ku ka femije.

  1. V
   Vuk Karaxhic baba i Lexhendes

   Bohemi 270 veta posht Krieministrise dhe themi: Shallvarexhi je tu na bo masazh... Ene kshu e pezullojme gjatoshin ene bim rahat ke rruga e Shpresimes

   1. B
    Bitches and witches

    Jane te gjitha kurvat e kosoves qe rrine duke e shkerdhyer dhe ngelin ne mesime.Mbase petagogu eshte I tille pore po te shikoje ato femra ishin aktore shume te keqia. Te gjitha kane celulare dhe fare mire mund ta kishin filmuar dhe pastaj ta postonin ne rrjetet social. Dhe me te vertete nuk paska genjyer nje prefesor nga Kosova qe e pata takuar ne Oslo sepse me tregoi nuk ke shans me I ngelur femrat ne universitetet e kosoves sepse jone me te vertet monstra.

    Lini një Përgjigje