Dy anët e Vuçiç: Serbët i karikon për luftë dhe krenohet me armët, në Bruksel thotë se do të shkojë për paqe

15 Gusht 2022, 14:27Rajoni TEMA

Dy anët e Vuçiç: Serbët i karikon për luftë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka theksuar sot se po shkon në Bruksel për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, në mënyrë që të përpiqet të quajë paqen dhe stabilitetin. Sipas tij, ky është qëllimi i tij i vetëm.

Vuçiç mori pjesë në ekspozimin e armëve dhe pajisjeve ushtarake të reja të prodhuara nga industria speciale vendase për nevojat e njësive të Forcave të Armatosura të Serbisë.

Në një deklaratë për gazetarët tha se Serbia dëshiron të sigurojë respektimin e rregullave ndërkombëtare, normave juridike ndërkombëtare nga Rezoluta 1244 e OKB-së deri në Traktatin e Brukselit, raporton abcnews.al.


Vuçiç deklaroi se Serbia duhet të forcojë aftësitë e saj mbrojtëse duke forcuar  Forcat e Armatosura Serbe (SAF) dhe industrinë vendase të dedikuar.

“Të gjitha këto mjete që kemi prodhuar, sot po hyjnë në brigadat e 2-të, të 3-të, të 4-të dhe në njësitë speciale”, tha Vuçiç pas inspektimit të armëve të reja të prodhuara në vend.

“Nora” është forca më e madhe e ushtrisë serbe, shtoi ai.


Në ekspozitë, presidenti vizitoi fillimisht “Nora”, një obus vetëlëvizës duke u shprehur se kjo është forca më e madhe e tyre.

Ai shtoi se do të mbërrijnë 11 helikopterë të tjerë këtë vit dhe 2 helikopterë Puma, përveç atij që është marrë tashmë në dorëzim.

“Tani keni parë se përdorimi i artilerisë, artilerisë me raketa, dronëve dhe, natyrisht, helikopterëve për operacione luftarake dhe shpëtimi po rritet në mënyrë alarmante. Është me rëndësi të madhe për ne që të kemi gjithmonë një numër të madh helikopterësh, të cilët tani janë gjashtë ose shtatë herë më të mëdhenj se më parë”, tha Vuçiç pas inspektimit të armëve më të fundit të prodhuara në vend në Akademinë Ushtarake në Beograd, raporton abcnews.al. 

Ndërsa shtoi se forcat e armatosura të Serbisë nuk krahasohen me ato të Kosovës, shkruan Tanjug.

“Sa i përket forcës së forcave tona të armatosura dhe asaj që nuk duhet të ekzistojë, ushtria e Kosovës, nuk i nënvlerësoj, por thjesht nuk është për krahasim”, tha ai.. 

2 Komente

 1. K
  Kapterri

  Mirë e ka. President me tru. Ha ku të jetë pjata plot. Mbron interesat e vendit të tij. Ka miq kudo. I lumtë k..

  1. F
   Fatosi-kosove

   Kurse lopa jone osmanka eshte e nxanun duke hequr killat ne turqi, e i dashuruari ne veten e tij kurrci eshte i kenaqur te jeté kryeminister qe rreth veti ka mbledhur disa serbofil qe e "sigurojne" se serbia nuk do ta sulmoj kosoven kurre duke ja ber me dije se osmanka, pupovci e skellzen gashi jane garanci per kete, pastaj edhe ahmak konjufca magar byslimi e deri te gomar abazi mjafton te jene ne hyqymet, kurse vuqiqi prezenton armatimin dhe ushtrine ne kufi me kosoven dhe nderkohe do ré shkon ne Bruxell por per çfar as vet nuk e din pasi sipas osmankes dhe Bruxellit me 18 do flitet per te pagjeturit!?? Se per te "gjeturit" vuqiqi e paska zgjidhjen, armet e reja dhe helikopteret e putinit, e presednike osmanka le ti heq kilet kurse kurrci le te hekuroset para mediave.

   Lini një Përgjigje