Emrat e PD në 14 maj: Nga Tabaku te ish-shefi i shtabit. Kryesia zyrtarizon sonte në mbrëmje

26 Mars 2023, 19:10Politika TEMA

Emrat e PD në 14 maj: Nga Tabaku te ish-shefi i shtabit. Kryesia zyrtarizon

Të shumta ishin diskutimet në mbledhjen e Kryesisë së Alibeajt, mbledhje e cila zgjati deri pas mesnate, për të vendosur variantin sesi do të shkohet në zgjedhjet e 14 majit.

3 variantet e diskutuara ishin që në zgjedhje të shkohej vetëm me këshillat bashkiak, të kandidohej me këshilla bashkiak dhe në ato bashki ku ka potencial dhe të kandidohej në të gjitha bashkitë e vendit, përfshirë 3 bashkitë e mëdha, Tiranë, Durrës, Elbasan.

Mësohet se pas shume diskutimeve, pas mesnatës, Kryesia ka votuar, për secilin nga tre variantet.

Sa i përket variantit të parë, për të kandiduar vetëm për këshillat bashkiak, Kryesia e Grupit të Alibeajt ka votuar kundër, rreth 15 vota kundër.

Varianti i dytë, ku të kandidohej për këshillat bashkiak dhe në bashki specifike, ku kishte kandidatë fitues, u votua me rreth 15 vota kundër.

Ndërsa varianti i tretë, ku do të kandidohej për Tiranën, Durrësin, Elbasanin dhe bashkitë e tjera, u votua me shumicë nga Kryesia.

Emrat e propozuar në mbledhje si kandidatë të mundshëm për Tiranën ishin:

Tabaku u tërhoq, duke argumentuar se nuk do të përçajë PD-në, duke mos e pranuar propozimin. Të njëjtën gjë bëri edhe Xhemal Gjunkshi, i cili gjithashtu u tërhoq.

Sot në oren 18.00 do të vendoset se cili do të ketë kandidati i Tiranës.

Sa i përket kandiatëve të publikuar deri  tani nga PD e Alibeajt, ata janë 17.

Vaut i Dejës- Klomentina Drini

Por edhe pse një vendim të Kryesisë për të hyrë në zgjedhje me 61 kandidatë, është vendosur që degët e PD-së në rrethe, të vendosin nëse duan të hyjnë me zgjedhje, apo jo?

Pra do të jenë degët e PD së Alibeajt të cilët pas vendimit të Kryesisë, do vendosin nëse do të nxjerrin kandidat për zgjedhjet e 14 majit apo jo.

12 Komente

 1. F
  Flutura

  Ata qe terhiqen jane palaco

  1. J
   Juristi

   Nuk e kuptoj,pse Jorida Tabaku nuk kandidon per kryetare ne bashkine e Tiranes.Kjo ka 4 vjet qe thote qe lali Erin nuk e do populli i Tiranes,kerkon ndryshimin,keshtu meqe Jorides i dhimbset mileti dhe e ka te sigurte fitoren,pse nuk kandidon?

   1. D
    Drejtesia Popullore

    Tabaku nuk ka bythe te kandidoje, e di sa i vlen lekura. Me Lali Erin perballe ne votime, as familja e saj nuk e voton. Nuk krahasohet me Lali Erin, i cili eshte nje kafshe pune, ndersa Tabaku ka qejf komisionet. Ajo di vetem te beje lla-lla-lla ne komisione. Ky quhet bixhoz pa pare dhe te jete kryetare e komisionit te integrimit, qe per 6 vjet lufton kunder integrimit. Pra do fitore ne tavoline. E ka te sigurte humbjen spektakolare, jo fitoren. Harrojeni kete tyryfyle.

   2. x
    xha Kasëmi nga Çepani

    Pa diskutim eshte ne sherbim te Saliut,por ekamufluar gjoja kundra tij.... Shoqerohet ngan Cupi dhe Bardhi. Te tre keta jane ne sherbim te Saliut dhe punojne per kalimin tek Saliu se bashku me vulen pas 14 Majit. A kini degjuar qe Saliu te shai Bardhin,Tabakun ,apo Cupin ? Pa ai karagjozi i Lushnjes ,Korreshi dihet ce c'eshte. Gjeli i detit ,po ghjel deti nuk llogaritet fare .

    1. A
     Albi

     Pikes i ke rene per te 3. Keta jane nder kamikazet e fundit te Saliut brenda PD edhe pse mendoj qe do kete lene akoma ndonje brenda per te marre informacione. Tabaku bente shume pershtypje se dilte ne te gjitha protestat e Saliut dhe kjo gje te linte nje shije te hidhur. Kjo tregon qe Berisha eshte si Mafia qe eshte si kancer, po hyre ne kontakt me te, zor se te leshon se do te te mbaje peng gjithe jeten. Keta jane njerezit qe i rrinin me afer Lulzim Bashes dhe qe e treguan veten qe kane qene fjate gjithe kohes me Saliun. Shume njerez te ulet.

    2. T
     Tani

     Princi i Libofshes me Principaten e tije imagjinare...lol

     1. M
      Mara emigrante ne Itali

      Ah moj oktapode jonida ,ty te dhimset populli ?pse nuk kandidon? Ah harova ti e di qe nuk fiton dhe te iken deputetlliku ,ti je nje gore qe shume shpej do te te dali maska se ty deputete te beri lulushi .mos dil te na çash derrasa se na vjen per te vjell kur flet nje retorike ke , ta pine lengun edhe amerikanet z kimete .

      1. M
       Mara emigrante ne Itali

       Ah moj oktapode jonida ,ty te dhimset populli ?pse nuk kandidon? Ah harova ti e di qe nuk fiton dhe te iken deputetlliku ,ti je nje gore qe shume shpej do te te dali maska se ty deputete te beri lulushi .mos dil te na çash derrasa se na vjen per te vjell kur flet nje retorike ke , ta pine lengun edhe amerikanet z kimete .

       1. 1
        1

        Z,Alibeaj po e vare kemboren tunde ndryshe do deshtosh me turp dhe ketu e mbyll karjeren.Kjo per ty eshte prova e zjarit.Mbas 14 majit ose del ballelart ose do jesh kokulur dhe i stigmatizuar

        1. P
         Prec Zogaj

         O Enkeld , Saliu luften e ka vetem me ju pse nuk e ndoqet ne marrezine e tij kundra Amerikes , me lutjen qe i benit Saliut keni humbur shume pike megjithate mund te riparoni keto dite qe kane mbetur prandaj pikerisht per ta zhdukur perfundimisht nga skena politike duhet me pa tjeter ti qendroni perballe . Nese vazhdoni me lutje e leshim pe Saliut ju zhduku ai ju e do te quheni tradhetare si tha Ergys Mertiri .

         1. P
          Prec Zogaj

          O Enkeld , Saliu luften e ka vetem me ju pse nuk e ndoqet ne marrezine e tij kundra Amerikes , me lutjen qe i benit Saliut keni humbur shume pike megjithate mund te riparoni keto dite qe kane mbetur prandaj pikerisht per ta zhdukur perfundimisht nga skena politike duhet me pa tjeter ti qendroni perballe . Nese vazhdoni me lutje e leshim pe Saliut ju zhduku ai ju e do te quheni tradhetare si tha Ergys Mertiri .

          1. m
           mos qeshni po mundet

           Ne foto : Kryetari i PD i emeruar i tille me vendim Gjykate me motivin se eshte i Komanduar nga ish-Kryetari qe ka dhene doreheqje mbi 1 vit te shkuar! Nuk ka mbledhur dot Keshillin Kombetar se nuk ka bythe te provoje vehten ne zgjedhje. Nuk ka zhvilluar asnje takim me anetare te PD ne baze, Kurre, e as ka takuar ndonje demokrat. Nje rast tipik i perdorimit Kafsheror nga Pushteti Rama te nje dordoleci qe e prezantojne si "kryetari i partise me te madhe te opozites"!.

           Lini një Përgjigje