Çfarë po ndodh në veri të Kosovës?!

8 Dhjetor 2022, 12:47Rajoni TEMA

Çfarë po ndodh në veri të Kosovës?!

Gazetari Kosovë Gjoci ka dhënë detaje në lidhje me situatën në veri të Kosovës që prej disa ditësh ka qenë e tensionuar.

Ai tha se aktualisht situate atje është e qetë dhe nuk ka lëvizje ndërsa shtoi se sipas informacioneve që kanë të martën e kësaj jave ka pasur shpërthime me granata dore.

Sipas gazetari, Policia e Kosovës nuk arriti të mbrojë zyrtarët e KQZ dhe duket se nuk ka mundësi të mbajë kontroll atje.

“Një pjesë e përgjegjësisë bie më shumë te EULEX dhe KFOR.”- theksoi Gjoci.

Gazetari i Euronews Albania, nënvizoi se aktualisht veriu i Kosovës po menaxhohet nga serbët dhe po rrezikohet që ketë stabilitet ndërsa shtoi se qëllimi është të pengohen zgjedhjet lokale.

“Mundësitë për zhvillimin e zgjedhjeve janë të vogla”- përfundoi gazetari.

4 Komente

 1. K
  KOJA NONËN SHQIPE...

  Po lereni. Veriu i Kosëvës ju iku. Është i Serbisë tani. Nuk donit ta ndërronit me Luginën e Preshevës ? .............................. Nuk donte Berisha dhe Meta ndërrim........... . Dhe janë të kënaqur që ja falët serbvet...... Turp për qeverinë e Kosovës........... Kritikonin Thaçin me Ramën se donin ta ndërronin........ . Dhe e falën......... . Ndërkaq edhe Lugina sa vjen dhe shpopullohet nga shqiptarët dhe deri në vitin 2050, është plotësisht serbe..

  1. G
   Gjovalin Marku

   Ju qe doni te falni veriun e Kosovës nuk jeni gje tjeter vec tradhtare te kombit. Turpi u ka mbuluar tek kembet deri tek koka. Por turpin ju nuk e njihni. Pse nuk i thote rama vëllait te tije vucicit, tërhiqu ose përndryshe do te kesh pasoja te renda! A nuk e ka pare rama emisionin e heroit tone kombëtare MARIN MEMA SE SI PO POPULLOHET NGA SERBET VERIU I KOSOVES??!! PSE HESHTIN TRADHETARET!

  2. D
   Dardan

   Ne veri te Kosoves po luhet paradrama e Ukraines.

   1. D
    Dardania

    Po kjo cope bothë Shqiperie e mbetur çfare po bene. Po hedhe valle me shkjaun?!

    Lini një Përgjigje