Çfarë u diskutua? Ambasadori i SHBA jep detaje për Asocacionin

31 Janar 2023, 13:51Rajoni TEMA

Çfarë u diskutua? Ambasadori i SHBA jep detaje për Asocacionin

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier pas diskutimeve në Ambasadë për çështjen e Asociacionit ka kërkuar zbatimin e marrëveshjeve të dakordësuara në kaudër të procesit të dialogut Kosovë-Serbi.

Ai tha se takimi i sotëm ishte një seancë dëgjimore, në të cilën palët e ftuara kanë ndarë pikëpamjet dhe ekspertizën e tyre sa i takon kësaj teme të ndjeshme, por shumë të kërkuar nga vetë Serbia, por dhe faktorët ndërkombëtarë.

“Sot mbajtëm një seancë dëgjimore për Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Mirënjohës për aktorët e ndryshëm të pranishëm, për ndarjen e pikëpamjeve dhe ekspertizave të tyre. Ne vazhdojmë të avokojmë për zbatimin e të gjitha zotimeve të dialogut”, ka shkruar Hovenier në Twitter.

Në takimin e mbajtur nga SHBA ishin të ftuar përfaqësues qeveritarë, liderë politikë dhe përfaqësues të shoqërisë civile. Takimi është mbajtur me dyer të mbyllura, ndërkohë ajo që bie në sy lidhet me mungesën e Albin Kurtit, të cilën ambasada nuk e ftoi në këtë tryezë.

Megjithatë qeveria ka pasur përfaqësuesit e saj në diskutimin e kësaj teme, e cila duket se do jetë “Kali i Betejës” për SHBA dhe BE-në për të arritur sa më shpejt në marrëveshjen përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë.

8 Komente

 1. "
  "Arroganca" e Te Fortit . Te vret dhe ben varrimin

  mbasi ja rrasi carin e serbit pas dy shtetareve kosovare i buzeqesh duke i sqaruar se , mos u ankoni , ky eshte vetem fillimi ,sa te Ambjentoheni me carin ne byth, pastaj vijne me radhe te tjera Lojra .Pastaj s'jeni as te paret e as te fundit . Ne ju njohim kush jeni ,prandaj pregatitemn edhe Terrenin e ju c'veshem pantallonat ,qe te filloni e miqesoheni me serbet ,sepse Ne -ve keshtu na pelqen t'ju shikojme .

  1. G
   Gjarperinj te zinj!

   Duan t'ia fusin Kosoves me zorr. Njerez te ndyre me 2 mije fytyra.

  2. X
   Xoni

   Periudhe e veshtire per Kosoven.Albini ka te drejte per asocionimin me baze etnike(serbe)...por nderkombetaret duan stabilitet dhe zgjidhje sa me te shpejte ne rajon, dhe Kosova nuk mundet te beje politike te pavarur dhe duhet te jemi te ndergjegjshem qe ska rruge tjeter. Klasa politike shqiptare duhet te marre shembull nga ajo serbe qe edhe ne pozitat me te pafavorshme di te perfitoje....perkunder asaj shqiptare!

   1. F
    Fluturin Gomari

    po mer Xoni , ke te drejte , Duhet me marr shembull . Por qe te Fluturoj Shqiponja do dy Krah

    1. z
     zhaku i pamposhtur

     Xoni ti e do karroten ne bythe te pa qeruar pra megjith rrenje...

    2. A
     Arber

     Menyra e sjelljes se Kurtit te ben te dyshosh se mund te kete firmosur ndonje leter kur e futen Serbet ne burg. Sepse si natyre eshte frikacak dhe llapaqen. Per cdo njeri me mend ne koke eshte e qarte qe pa USA dhe BE Kosova nuk egziston dot si shtet i pavarur sepse Serbia e anekson brenda disa oresh. Duke patur parasysh sa me siper te kundershtosh zgjidhjen qe te servir binomi USA - SHBA ose duhet te jesh IDIOT ose ANTIKOSOVAR qe PUNON PER SERBINE. Nuk duket ndonje spjegim tjeter llogjik.

     1. x
      xzy

      Ndërsa ti Arbër je më shumë se idiot. Je maskara dhe qelbësirë. E akuzon Kurtin se paska nënshkruar ne burg marrëveshje me Serbinë! Kush ta tha; Jot motër, apo gruaja, kur palloheshin me serbët?! Zajednicën e pranuan dhe e nëshkruan Thaçi, Mustafa, Veseli dhe kompani. Kurti ishte i vetmi që kundërshtonte në Parlament këtê nisëm. Njëlloj si për Gjykatën speciale. Dhe ja tani ku janë Thaçi dhe Veseli me shokë. Presioni mbi Sajednicën, apo asoasacionin, ështê shitje e Kosovës. Nê rast se zbatohet, Kosova kthehet edhe më keq se Bosnja. Kurti ështê më i drejti, më trimi, më i pakorruptueshmi nga udhëheqësit e Kosovës. Por do ta hajë! Se po i prish planet e Perëndimit për ta afruar Serbinë në vathën e tyre.

     2. s
      shoku i arberit

      Po ti xzy mendon se eshte mire qe Perendimi mos ta afroje Serbine ne vathen e vet? Pra ti mendon se eshte mire ta lere ne vathen ruse? Sipas teje keshtu fiton Kosova? Shan arberin si idjot por ti je idjot e kaluar idjotit qe nuk merr vesh as nga politika dhe as nga jeta. Per hir te Kurtit ti je gati te behesh armik me perendimin, me ata qe te dhane lirine. Vall Kurti ta dha lirine?!!! Mjer ne per idjote si ty qe shkruajne shqip. Me idjote si ty serbi tall bythen. Me trimerite e Kurtit tall karret!

      Lini një Përgjigje