Presidenti kroat flet si i shfrenuar kundër pavarësisë së Kosovës dhe bëhet hero i mediave serbe - Deputetja shqiptare në Kroaci, i përgjigjet ashpër

30 Janar 2023, 19:00Rajoni TEMA

Presidenti kroat flet si i shfrenuar kundër pavarësisë së

Sot presidenti i Kroacisë Zoran Millanoviq ka shkuar një hap më tutje me deklaratat e tij provokuese dhe absurde.

Kësaj radhe ka atakuar pavarësinë e Kosovës duke u bërë altoparlant i Serbisë.

Duke folur para gazetarëve gjatë qëndrimit në Petrinje të Kroacisë qendrore, Millanoviq tha:

“Derisa nuk e kuptoni se Serbia dhe Rusia nuk janë të njëjta, ky është fakt i dhimbshëm dhe rrezik.

E kemi aneksuar Kosovën. Ne dhe bashkësia ndërkombëtare. I është marrë Serbisë (Kosova).

Kush e ka bërë këtë? A e kemi pranuar Kosovën? Nuk është aneksim, është grabitje.

Si quhet kjo? Ekstarkim? Jo buka, po kulaçi. Me këtë nuk vihet në pyetje Kosova, por krejt koncepti”.

Millanoviq prej kohësh provokon me deklarata kundër Ukrainës, kundër NATO-s, kundër BE-së, kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kundër boshnjakëve.

Pas deklaratës së tij të sotme kundër pavarësisë së Kosovës, Millanoviq është shndërruar në yll të mediave të Serbisë të cilat kontrollohen nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq.

Krejt mediat proqeveritare serbe e kanë botuar lajmin se Millanoviq, më në fund, e paskësh pranuar se bashkësia ndërkombëtare ia ka grabitur Kosovën Serbisë. (E.Robelli)

Deputetja shqiptare në Kroaci, i përgjigjet ashpër presidentit kroat

Deputetja shqiptare në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj ka reaguar ndaj një deklarate të presidentit kroat, Zoran Milanoviç, i cili tha se bashkësia ndërkombëtare aneksoi Kosovën nga Serbia.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Lekaj e kundërshtoi Milanoviç duke thënë se Kosova është formuar si pasojë e shpërbërjes së Jugosllavisë, njësoj si Kroacia.

Ajo nënvizoi se Kroacia ka qenë ndër shtetet e para që njohu pavarësinë e Kosovës dhe vendosi marrëdhënie diplomatike.

Postimi i plotë i deputetes Ermina Lekaj Prljaskaj

Në konferencën e sotme për shtyp të mbajtur në Petrinjë, Presidenti i Republikës së Kroacisë tha ndër të tjera:

“Rusët, për shkak se janë cinikë, do të bëjnë thirrje për aneksimin e Kosovës, të cilën unë e mbështes”, tha ai, ndërsa kur u pyet se kush e anketoi Kosovën, ai u përgjigj: “Bashkësia ndërkombëtare dhe ne. “Është marrë nga Serbia. Kosova përjashtohet nga Serbia. A e njohëm Kosovën. Unë qëndroj prapa Kosovës. Unë qëndroj, por kur u bë pa vullnetin e shtetit të cilit i përket Kosova, ishte Serbia, apo Jugosllavia, e cila nuk ishte miqësore me ne, vërtet nuk na interesonte”.

Si deputete, ndër të tjera, dhe përfaqësues i pakicës kombëtare shqiptare në parlamentin kroat, ndjej nevojën të reflektoj mbi këtë deklaratë dhe të konstatoj disa fakte historike.

Republika e Kosovës është formuar në procesin e shpërbërjes së SFRY-së, njëjtë si Republika e Kroacisë. Është e rëndësishme të theksohet se sipas Kushtetutës së SFRJ-së, Krahina Socialiste Autonome e Kosovës nuk ishte vetëm krahinë brenda SR Serbisë, por edhe element kushtetues i federatës. Edhe përfaqësuesi i Kosovës, Sinan Hasani, gjatë një viti, si kryetar i Presidencës, ka kryer detyrën nominale të shefit të shtetit.

Me kushtetutë, pushtetet e përcaktuara, të cilat në shumë elemente ishin afër një lloj shtetndërtimi të kufizuar, iu morën me forcë Kosovës, që Kosova autonome të degradohej në njësi administrative që kreu regjim policor dhe persekutim masiv të popullsisë shumicë shqiptare.

E gjithë kjo, për shkak të rrezikut të një katastrofe të afërt dhe shkeljes së dispozitave të së drejtës ndërkombëtare humanitare, ka çuar në një ndërhyrje humanitare, e cila është e njohur në marrëdhëniet ndërkombëtare, veçanërisht në Evropën Juglindore. Prandaj, të sfidosh shtetndërtimin e Kosovës do të ishte sikur të sfidosh shtetndërtimin e Greqisë moderne sot (e cila u themelua në vitin 1830. vjet) ose Bullgaria (format e para të shtetndërtimit modern të së cilës u njohën në 1878. g).

E tillë si Kushtetuta e SFRJ-së e vitit 1974. vite me radhë dhe aktet tjera ligjore dhe vendimmarrja demokratike e qytetarëve ishin baza ligjore dhe faktike për pavarësinë e Republikës së Kroacisë, i njëjti model u aplikua edhe për rastin e pavarësisë së Republikës së Kosovës.

Republika e Kroacisë ishte ndër të parat që njohu pavarësinë e Republikës së Kosovës dhe vendosi marrëdhënie diplomatike dhe politike bazuar në partneritet, bashkëpunim dhe ushqyerje të vlerave evropiane. Gjithashtu, Republika e Kroacisë mbështet fuqishëm përpjekjet e Republikës së Kosovës për integrimin euroatlantik dhe forcimin e pozitës në Evropën Juglindore.

Në dritën e të gjitha këtyre marrëdhënieve, dua të vë theksin në Forumin e parë Ekonomik Kroaci – Kosovë, i cili u mbajt në Prishtinë javën e kaluar nën kujdesin e Kryeministrit të Republikës së Kroacisë dhe Kryeministrit të RK. Realizimi i saj i suksesshëm tregon drejtimin që Kosova dëshiron të shkojë drejt familjes së shteteve evropiane me përkrahjen e Republikës së Kroacisë dhe shteteve tjera mike.

“Dy vendet tona janë historikisht dhe politikisht të lidhura. Ka ardhur koha të lidhet ekonomikisht edhe presidenti i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, theksoi në ceremoninë e hapjes së Forumit. Ky mesazh është pikërisht ai që dua të jetë si një udhërrëfyes për të ardhmen tonë së bashku.

34 Komente

 1. B
  Baca-Bajram

  Ik more Kokekari se ka mabru ajo pune, Kosova eshte Kosove dhe s'i kthehet kurre Serbise. Si s'na u ndan keta kokecepat.

  1. C
   Ceni

   Nuk eshte hera e pare qe ky kroati ja fut kot. Presidente pa fuqi politike, qe s'ja var kush dhe flet per te treguar se eshte gjalle. Kujtoni Meten, fliste percart dhe kunder vendit te vet.

   1. e
    e kan palluar ruset PalaconKroat

    kta jane me te ndyr se serbet ,me kurvat qe prodhoj ish jugosllavia

    1. g
     gomari

     Kroatet historikisht kane "tallur bythen" si me shqiptaret ashtu dhe me serbet. Duke "tallur bythen" here ketej dhe here andej, kane perfituar ne Jugosllavi duke siguruar prosperitet per Kroacine. Tipik ishte Tito qe per hir te kesaj "tallje bythe" i dha ca te drejta edhe Kosoves. Qenin serb e ndersente kunder shqiptareve dhe siguronte qetesi ne Kroaci....zaten kroatet ne brendesi te te tyre nuk e quajne vehten sllave por "ilir" te sllavezuar. Eshte pikerisht ky "identitet orgjinal" i tyre qe "tallin bythen" si me qenin serb ashtu dhe me gomarin shqiptar. Kroatet jane gjysem gomar e gjysem qen...pune Ballkani!

     1. R
      Rajmond vlonjati

      Gomari sateme.

     2. S
      Shqipe-kudo qe jeni Basshkohuni

      edhe Kroacia eshte Pjese e "Serbise"...duket se Agjentura Serbe ka Shkuar dhe Investuar ne nivelet me te Larta..pse jo??Shikojne Interessin e tyre. 1-Politikanet Dhjeracak, dhe Hajduter pa perjashtim ne te gjitha Trojet Shqipetare mbeten duke "Lepire" dhe Jargavitur duke then "Se jemi Faktor Stabiliteti ne Ballkan" ??Dhe c´fare do Idjotesie.. 2-Bashkimi i Trojeve Shqipetare nuk EKZISTON TE ASNJE PARTI POLITIKE si Opsjon... ja dhe "Aleatet" Kroate per te cilen kane Luftuar shume Shqipetare(Te kosoves)..po na i FUTE dhe biles ne mese te dites dhe Deklarata SKANDALOZE... 3-ja do shikojme se si do te Reagojne "Heronjte tane":Rama-Abazovic-Abin Kurti si dhe Ali Ahmeti i Maqedonise....ZOTI MA RUAJTE NGA "MIQETE" Tane qe asnjehere nuk i kemi..??

      1. Y
       Ylli

       Kjo qe thua ti eshte mallkimi jone,asnje grup nuk e ka bashkimin ose te pakten idete,asnje.Qofte edhe te rinj qe futen ne politike,vetem te vjedhin e si te bejne para nga politika.

      2. ?
       ????????????????????????

       vk ketij cop muti se pyt kush

       1. H
        Haka Tekizoti

        Epo... pse të mos fitojë ca rubla edhe presindenti i Kroacisë. Fundja i fiton pa ndonjë mundim të madh, vetëm me ca deklarata. Kur bëhet deti kos duhet marrë luga i t'ia therësh vrapit për të mbërritur në kohë, sa s'e kanë mbaruar të tjerët. Po institucionet superiore kroate mendimet e këtij filorusit e filoserbit kanë?

        1. P
         PO , PO

         Ky palo president folka si njeri i pa pergjegjsherm menderisht ! Ky eshte kryetar shteti i Kroacise , . . . qenka shuuuuume me idjot se keta tanet ! Ama. . . ky na qenka Koci ( i teto Ollges ) ! Si mund te ulesh ne nje tavoline me te dhe te dikutosh probleme qe i perkasin rangut te tij ? ! Kjo eshte BE - ja qe deshirojne kaq shume shqiptaret ?! Prandaj , jo vetem eshte e domosdoshme , por nevoje urgjente qe BE - ja te gjeje rrugen e duhur ligjore , per te shmangur te drejten e vetos qe kane sanksionuar ne statut per probleme te rendesishme .

         1. B
          BashkimKosova

          Këtë që po ju them është shumë e vertet prej çarqeve Kroate. E vërteta është se ky është konsumues i kokainës dhe i tërë shteti Kroat ka problem më te. Ky tani është edhe kunder Natos, dhe tërë prendimit. Shpresoim që dikush nga BE ose USA do ndikoi në këtë tip idioti që është tuj sjellë dame edhe popullit të vetë

          1. A
           Alban Dega

           PRESIDENTI I KROACISE ME SERB SE VUCICI ME RUS SE PUTINI - SerbiRusia e Rusi Serbia Lidhur jane si Nena e Bija I bashkon barbaria ! I ben njesh Albanofobia ! Iu ngjit dhe Milanovic Kroacia!

           1. T
            Tirane

            Po nena Shqiperi, gjalle a eshte ?

            1. K
             Koli

             Kjo qe shkrua Bashkimi nga Kosova,eshte e vertete.Ky eshte ne lufte shume te ashper politike me Kryeministrin.Ky eshte pro Orbanit te Hungarise,pra dhe pak pro Putinit.Ka mbajtur qendrim kundra Europianeve per armatosjen e Ukrainasve,duke dale kundra,pro Orbanit.Vetem keta te dy Orban dhe ky Debili Kroat,jane kundra armatosjes se Ukraines,sepse harroi Kroati kur armatosej nga Perendimi kundra Serbis.Po mos i jepte Perendimi arme(Gjermania dhe Amerika),si do fitonte kroacia luften.Per mua,Kroate,Serbe,Boshnjak,jane te gjithe Mutna.Nuk njoh nje Boshnjak ose Serb te thote nje fjale te mire per Shqiptaret,vetem urrejtje ne kulm.Kjo te le te kuptosh,sa kane vuajtur Shqiptaret e Kosoves ne te Ashtuquajturen Jugosllavi.Rrace Muti.

             1. B
              BashkimKosova

              Koli, mirë që e zbertheve të verteten më hollësisht për këtë debill. Për sa i takon Serbëve dhe Krotëve në rrelacion me Shqiptaret ne që kemi jetuar me ta në Jugosllavi thonim: Jane nji bagël që e ndan rrota qerres së drurit. Por edhe ne nuk ju kemi futur dot. Kaq

             2. B
              Byreku

              E kam thënë dhe herë të tjera dhe jam dakort me një shkrues me përpara. Që janë më të këqij se Serbët. Serbët edhe afrohen me ne kurse këta jo. Vetëm te shikoni se çfarë ju punojnë Shqiptarëve në kufi sidomos atyre që udhëtojnë me autobuz. Pa3 ore skalon dot. Le pastaj me gjoba nxjerrje plackash jashtë makinave e shumë e shume gjera te tjera te ndyra dhe të pa sjellshëm. Na urrejnë dhe na flasin me përbuzje sepse janë injorante malokë flas në kufirin me Malin e Zi. Ndryshe janë ata me kufirin me Italinë sillen shumë më mirë se ata që rrinë në majë te malit atje ne Malin e Zi.

              1. D
               Direktan Prenos

               Ja dhe nje tjeter "Objekt interesant pune"per Ameriken.Sa t'ja gjejne "vegjen".

               1. T
                Tom

                Präsidenti kroat eshte me origjinë Serbe.

                1. D
                 Detari

                 sa keq me qen arab muslimon, e kuptoi gabimin perendimi me arabet skipfoles.

                 1. N
                  Noci

                  Kush e pjerdh kete trap .Keta kane hallin e vet se mos perfundojne si Bosnja se edhe Keta kane nje krahinë me shumicë serbe qe kerkon shkeputje nga Kroacia.Fati i tyre qe jane ne BE dhe NATO .

                  1. P
                   Piskuriqi

                   E verteta vonon po nuk harron

                   1. D
                    DALMATIA

                    Kroacise duhet kthyer emri Ilir Dalmacia

                    1. E
                     Erdogan

                     E Verteta (Vero ital) eshte e hidhur o turq te Kosovos. Sllavet kane ardhur ne Ilyrine e Perandorit Greke Megas Kostantinos i lindur ne Nish ne shekujt e 6te A.D. Kur Krishterimi i mallkuar u nda ne 1054A.D Serbet perqafuan Fene Orthodhokse kurse Kroatet ate Katolike. Eshte sic ishin Tosket Greke me qender Kostantinopolis dhe Geget e Papes ne Vatikane. Glosa (gluhe "shqip") Serbo Kroatishte eshte e njejte. Kurse ajo Arnaute me 75% fjale italisht,greqisht,turqisht,anglisht etj eshtw e krijuar (criate angl) pas renies se Perandorise Greke te Bizantit. Colonizatoret Angloamerikane e shkaterruan Jugosllavine per interesat e tyre. Per vete u quajten Shtetet e Bashkuara te Amerikes kurse per te tjeret si Sllavet Serbet dhe Kroatet i percane. Kshtu bene edhe me Epirotet e Kastriotit ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke. Kosovaret duhet ta ndajne veten nga Turqia ne qofte se e considerojne veten pasardhes te Epiroteve apo Ilyreve. Ndryshe kane per te mbetur popull (popola ital) pa Dinjitet dhe pa Nder (Dignity and Honor).

                     1. E
                      Erdogan

                      Shyqyr qe doli nje Patriote te bashkoje Sllavet kunder Turkoalbanians. Te mos luaje per Interesat e Anglosaksoneve qe kudo kane mbjellur Kata-Strofi (katastrof "shqip"). Qe nga percarja e Serbeve Orthodhokse dhe Kroateve Katolike. Dikur Sllave te ardhur si pushtues ne Ilyri ne shekullin e 6te. Kosovo dhe shumica e Vorio Epirit te Kastriotit myslimane luajne lojen dhe Interesat e Turqise kjo dihet. Deputeti Osman Ismail bej Vlora,Frashellinjte,Hasanet,Tahsimet etj po te ishin bij te Kastriotit nuk shkonin ne Stamboll tek Baba Sulltani por bashkoheshin me Vellezerit e tyre te ashtuquajturit Arvanitas qe kishin 67 dekada te tera qe luftonin per tu cliruar nga Barbaret Osmane. Kjo eshte e Verteta vellezer. Prandaj dhe you perdorin colonizatoret e sklleverve te sjelle nga Afrika. Luften civile midis Rusise dhe ish Nova Rusise (sot Ukrahina) kush e ben? Luften kunder "Nazizmit" per Angloamerikanet Ruset ishin popull trim qe luftoi per "Drejtesi kunder Nazizmit" kurse sot eshte Pushtues!

                      1. I
                       Igor

                       Po te ishte ky Millanoviqi Kroat i paster ne zemer dote fliste per masakren e Vukovarit e jo per Kosoven,por ky esht nji Ustash me prejardhje Cetnike kur babai i keti si Cetnik erdhi ne Kroaci per te masakruar popullin Kroat dhe mbeti pa u kthyer ne Serbi ,e mjera Kroati me renjet ma te pastra ILIRE i lejohet te flase keshtu le ta lexon Hitorine para se te zbulohet se eshte nji Serbe dhe jo Kroat.

                       1. E
                        Erdogan

                        Myslimane d.m.th turq dhe te Krishtere bashkohuni. Perse mos te bashkohen edhe Serbet Orthodhokse me vellezerit e tyre Katolike? Vetem Arnautet e Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj te bashkohen me Kaurret e Derrit qe deti dje consideroheshin Greke nga Veziret,Pashallaret,Bejleret,Agallaret,Hoxhallaret,Muhipet,Dervishet etj? Perse i ndau Anglosaksonet sllavet e Ilyrise kur per vete quhen Shtetet e Bashkuara te Amerikes? Si Sllavet ne Ilyri,Turqit Kosovare,Anglezet ne Ameriken e Veriut,ne Australi,Canada,Afrike te Jugut,Ishujt Malvibas ne Argentine,Cifutet ne Palestine,Turqit ne Kostantinopolin e Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos kane Pusht-Ues,Colonizatore,Terrorista.

                        1. G
                         Goni

                         Komentuesit Erdogan: dakord me ty per ndarjen e kosovareve dhe shqiptareve te maqedonise nga turko-arabet. Nuk ka rruge tjeter nese duam respekt nga perendimi.

                         1. A
                          ALB

                          Rrofte AMERIKA !

                          1. A
                           ALB

                           Rrofte AMERIKA !

                           1. A
                            ALB

                            Rrofte AMERIKA !

                            1. A
                             ALB

                             Rrofte AMERIKA !

                             1. A
                              ALB

                              Rrofte AMERIKA !

                              1. A
                               ALB

                               Rrofte AMERIKA !

                               1. e
                                emigranti

                                Kam vene re pothuajse gjithnje disa filogreke nderhyjne edhe kur nuk behet fjale fare per Greqine, te denigrojne Shqiperine duke mashtruar. Per kujtese qyteterimi grek ka qene i perqendruar ne perendim te Azise se Vogel , ne ishujt e Egjeut deri ne veri te Peloponezit, kurse zoteria grekofil me pseudonim turk aludon per greke ne Nish qe dihet se ka qene vendbanim Ilir, pra shqiptar, i gllaberuar nga serbet te ardhur ne shek. 6 fillimisht ne nje vendbanim te vogel prane Danubit, duke u zgjeruar ne drejtim te jugut ne kurriz te shqiptareve, territore keto te dhuruara nga perandoria turke sa here qe humbte ndonje beteje me Rusine, ashtu si Greqia u zgjerua drejt veriut ne kurriz te shqiptareve edhe keta me ndihmen e Rusise dhe fuqive perendimore. Megjithate duket se ja arrite qellimit qe te shkeputemi nga problemi ne fjale dhe pergjigja dinjitoze e deputetes shqiptare.

                                Lini një Përgjigje