Presidenti kroat: Serbisë ia vodhëm Kosovën!

30 Janar 2023, 16:40Rajoni TEMA

 

Presidenti kroat: Serbisë ia vodhëm Kosovën!

Kosova i është marrë Serbisë, tha të hënën presidenti kroat Zoran Milanoviç.

“Ne dhe bashkësia ndërkombëtare e bëmë këtë”, tha ai në Petrinja, duke folur për agresionin rus kundër Ukrainës dhe ngjashmëritë mes Krimesë dhe Kosovës, transmeton Tanjug, duke iu referuar mediave kroate.

“Deri sa ta kuptoni se Serbia dhe Rusia nuk janë njësoj… Se, për fat të keq, ky është një fakt i dhimbshëm dhe një rrezik. Ne e aneksuam Kosovën. Ne dhe komuniteti ndërkombëtar. Është marrë nga Serbia. Kush e bëri atë përveç nesh? A e kemi njohur Kosovën? Nuk është aneksim, është shpronësim”, tha Milanoviç.

Sipas tij, është një koncept në të cilin dikush mendon se ka të drejtë.

“Po kështu Krimea…Krimea nuk do të jetë më kurrë Ukrainë. Kështu thonë gjeneralët kryesorë gjermanë”, tha ai, duke shtuar se mijëra njerëz po vdisnin atje.

Ai tha se “Rusia është një vend i rrezikshëm” dhe se askush nuk e kupton këtë.

“Ju po i krahasoni serbët, këta opançarët, që u rebeluan atje, me superfuqinë bërthamore të botës. Emocionet e çmendura dhe urrejtja po e çojnë Evropën në një rrezik të madh”, tha Milanoviç.

Ai tha se fakti është se “ukrainasit i urrejnë rusët në mënyrë patologjike”, me pretendimin se “kroatët nuk i urrejnë serbët aq sa i urrejnë rusët atje”.

Kur u kujtua nga gazetarët se vlerësimet e tij të mëparshme për Ukrainën ishin të gabuara, kur ai pretendonte se Rusia nuk do ta sulmojë kurrë Ukrainën, sepse nuk ka ushtarë të mjaftueshëm, Milanoviç përsërit se kjo është e saktë.

“Nuk mjafton. Ishte një vendim i keq nga Rusia, sepse ata mendonin se qeveria (në Ukrainë) do të rrëzohej”.

“Po futemi më thellë në konfliktin me superfuqinë. E dini si përfundojnë duke humbur luftën? Pra në fund përdorin armë bërthamore”, ka thënë Milanoviç dhe ka shtuar se po mundohet t’ua hapë sytë të tjerëve, sepse “po hyjmë në luftë me një superfuqi”.

Ai vuri në dukje se “emocionet e çmendura po e çojnë Evropën në diçka me të cilën nuk do të mund të përballet”.

Ai beson se asnjë tank amerikan nuk do të shkojë në Ukrainë këtë vit.

“Nga viti 2014 deri në vitin 2022, ne po shikojmë dikë të provokojë Rusinë me qëllimin për të nisur këtë luftë. Ajo shpërtheu. Ka kaluar një vit dhe ne po flasim vetëm për tanket. Asnjë tank amerikan nuk do të shkojë në Ukrainë brenda një viti. Ne do të dërgojmë të gjitha tanket gjermane atje”, tha ai.

Ai tha se “tanket gjermane i pret i njëjti fat” si më parë.

13 Komente

 1. L
  Lymi

  Nji turi te qelbet kane te gjithe kjo fare e poshter! Ne Kroacia na vodhi Dalmacine...si i bohet?

  1. F
   Fisnik

   Kosova ishte pjesë konstituive e Jugosllavisë Federative sipas kushtetutës. Serbia ia hoqi me dhunë autonominë dhe si e tillë ishte pushtuese! Me shpërbërjen e Jugosllavisë edhe Kosova është dashur të bëhet shtet më vete paqësisht. Meqenëse serbët përdorën dhunën për ta mbajtë mbrenda Judosllavisë së cunguar (Serbia Mali i Zi) dhe filloi marrjen e të drejtave tashmë të fituara në kohën e Titos, edhe shqiptarët pas një kohe të gjatë të rezistencës paqësore u detyruan që dhunës ti përgjigjen me dhunë! Sikur Europa dhe Amerika ta shtrëngonin Serbinë e Milosheviqit ndoshta nuk do të përdorej dhuna nga shqiptarët por ata mjaftoheshin me deklarata pabukse! Duke pa se pa rezistencë të armatosur nuk të merrnin parasyshë, shqiptarët u detyruan të rezistojnë me armë! Tjerat dihen. P.s. Ky presidenti kroat është në konflikt të ashpër me kryeministrin e vendit të vet.

   1. t
    tetovari2

    Ky nuk është kroat ky është serb i kroatizuar.Ky një kohë ishte kryebashkiak i qytetit të Zagrebit dhe për shkak të sjelljes shfrenuese politike në zgjedhjet e radhës i'a ngulën gishtin në bythë.Tash do t'ia përsërisin. P.S.Gjyshi im gjithmonë thoshte shkau shka mbetet, asnjëherë mos i besoni.Fundi i fundit edhe kroatët janë shkije!

   2. B
    Bam Bum

    Ja dhe Keta bastardhet me gjuhe serbe e emra serb qe na hiqen dhe European se i beri papa katolik…fol per Krajina qe ja vodhe serbise o muzhik fytyre bajge.keta jane me pisa se serbet

    1. Z
     Zhvejku

     Ja dhe nje politikan qe gjukon me koke te ftoht dhe kembe ne toke. Ky eshte president qe mendon per paqen jo si homot e perendimit me ne krye dordolecin qe flet me hien e vet.

     1. E
      Enver Hoxha

      Panjemaš ruski! Ik ore shkërdhatë rusofile!

      1. T
       Thanasi qe ta plasi

       Ti Zhvejk Mos nga ata qe shet motrat per nje lope ne serbi….Shko jeto ne serbi ta shikosh Gopin e sat eme nga afer Mos pirdh nga gazetat..harrova je Grua qire e te pelqen

      2. a
       american16al

       Ku paskesh qene ky “flori” deri tani, ne gjume burracak…

       1. k
        kte palacio ekan pallu ruset

        kta jane rraca e kurves qe i gjeje me shumice ne jugoslavi

        1. d
         dardan

         Ky eshte fotokopje e Sllobodan Milloshevicit...

         1. Y
          Ylli

          Nje gje nuk kuptoje,Pse nuk e ndryshon emrin Kosova ne emrin e vjeter Dardani di njeri gje ta shpjegoje,jam Shume kurioz

          1. V
           Vezhguesi

           Ne radhe te pare ky qenka seriozisht per ilace. Konfuzion total me keq se Likja jone..

           1. E
            Erdogan

            Sllave pushtues te Ilyrise bashkohuni kunder Turqise ne Ilyri dhe Turkoalbanians. Mos u beni vegel e colonizatoreve Angloamerikane. Kur Car Dushani pushtoi Ilyrine keta ishin te convertuar ne Turq dhe luftonin kunder Arvanitasve dhe Epiroteve,Maqedhonasve,Ioneve ku eshte sot Turqia. Keta i thone edhe sot Stamboll Polisit ne Nder te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos! Pse? Se jane dobicat e Erdoganit. Keta jane Pellazagaret e Erdoganit qe e mbajne edhe per Mik Strategjike! Keta o Sllave pushtues te Ilyrise nuk kane Bese. Per vete thone Besa e "Skiptarit eshte Skiptaria" kurse per you qe you ndau Feja e Mallkuar e Krishterimit ne Orthodhokse dhe Katolike nuk u pelqeka! Keta o Sllave barbare hiqen "Te Kulluar". Keta kujtojne se te ndryshosh Emrat dhe Mbiemrat e te pareve Orthodhokse per fat te keq dhe ti kesh Arabe,te ndryshosh Topo-Onomat (toponimet) greke te Vorio Epirit,te considerosh Turqine vend Strategjike perseri mbeten "Pellazge apo Ilyre"! Me keq akoma Urrejne Ata qe luftuan kunder Turqise! Keta jane "Kombi me i Vjeter" i Botes! Nuk e kuptojne keta qe kur u hap Mesonjetorja e pare shqipe ne fund te shekullit te 19-te nga armiqte e Pirros Austro Italianet kushte vetem Greke dh Turke qe nga koha e Majmunit. Keta lloj popujsh duan ata qe po marin ne qafe nje Ukrahine te tere ne emer te "vetvendosjes". Eshte e ditur qe ne ish Nova Rusine (sot Ukrahina e cifutit Zhele-nski) interesat e Ruseve dhe Historia e tyre e perbashket eshte ceshtje Pokitizmoi (Culture "shqip") dhe Tradite. Nuk mund te presesh "Paqe" nga Ata qe po mbeshtesin Erdoganin qe kthen Simbole historike si Agia Sofia ne Xhami! Keta jane fatkeqesia e kesaj bote te krijuar me Djerse dhe Zotesi nga Greqia e Lashte.

            Lini një Përgjigje