Situata në Kosovë, Kulluri: Kosova nuk duhet të djegë të ardhmen e saj për karrierën e Kurtit

30 Janar 2023, 21:13Rajoni TEMA

Situata në Kosovë, Kulluri: Kosova nuk duhet të djegë

Analisti Ervin Kulluri ka folur në lidhje me takimin që do të zhvillohet ditën e e nesërme në Kosovë te Ambasada Amerikane ku do të marrin pjesë klasa të larta të rëndësishme.

Kulluri u shpreh se presidenti i Kosovës, Albin Kurti duhet të bashkëpunojë me ndërkombëtarët pasi i vetëm nuk do të fitojë asgjë.

Analisti tha se Kosova nuk duhet të djegë të ardhmen për karrierën e Kurtit dhe se për të negociuar duhet të marrësh dhe të japësh.

"Zhvillimi i takimit ambasada amerikane, nga klasa të larta të rëndësishme ku pjesë do të jetë dhe Kurti dhe Osmani ku do të diskutohet për Asosacionin, por flitet dhe se Kurti dhe Vuçiç janë në cep. BE ka bërë një propozim dhe SHBA që e mbështet. Kurti po ec në rrugë të gabuar që prej 2020.

Ky po përdor radikalizëm me ndërkombetarët. Ai ka dy zgjedhje ta çlirojë Kosovën vetë ose me ndërkombëtarët. Kurti nuk mund ta çlirojë vetë.

Kosova e fitoi pavarësinë me ndihmën dhe me ndërhyrjen e ndërkombëtarëve, me anë të alencës së NATO-s. Kurti duhet të dëgjojë SHBA dhe BE dhe nuk duhet të luajtë me kartën, siç po luan ai me akrtën e naconalizmit.

Ai po e dëmton shtetin e tij. Qartë dhe troç Kurti duhet të kuptojë diçka se për të negociuar duhet të japësh dhe të marrësh. Që t’i të marrësh diçka t madhe duhet të japësh diçka të vogël.

Albin kurti nuk duhet të fshihet por të zihet ballë për ballë dhe Vuçiç nuk duhet të luajë me dy porta dhe me perëndimin dhe me Rusinë.

Qeveria shqiptare mund të ketë një qëndim në lidhje me situatën dhe ta nxisin Kurtin për të reaguar. SHBA duhet të dëgjohet, Kosova nuk duhettë djegë të ardhmen e saj për karrierën e zotit Kurti", tha Kulluri.

4 Komente

 1. e
  epo kjo pune

  mire do ishte te mos bihej dakort nga qeverite e meparshme dhe dikush duhet te jape llogari, njesoj si me detin ketej. por nese duhet bere, ne rregull atehere, kompetenca botoresh, uje e kanalizime, te krijohen asocione veri, jug, lindje, perendim dmth bashkira te medha e te quhen shoqata e Jo asocione se eshte term angles dhe meqe nuk rrezikoka sovranitetin, reciprocitet me luginen dhe viset e tjera me shqiptare nga sanxhaku etj.. pastaj do dali fytyra e vertete e serbiles e meqe krijohet precedent te ngrihet reciprociteti me greqiren. keshtu asocioni hollohet dhe eshte rene dakort per veriun e nderkohe kosoven nuk e pengon kush ta cdramatizoje asoic veriut duke krijuar gjithandej asoc me kompetenca bashkie

  1. z
   zhaku i pamposhtur

   Si nuk ju vjen turp qe sulmoni Kurtin.Albini nuk po lufton per karrieren e tij por po ve jeten e tij ne rrezik per te ndihmuar popullin dhe kombin e tij.Kosoves nuk po I jepet asnje gje si shkembim por thjesht po I shkeputen troje te tjera.eshte e habitshme qe ju antishqiptaret jeni kaq te guximdhem dhe te paturpshem qe akuzoni hapur veprimet patriotike te Kurtit.ne nuk jemi budallenj por jemi te paafte ti dalim per zot vendit tone sepse e shikojme qe USA dhe BE po bejne pazare me trojet shqiptare keshtu qe jemi ne meshire te fatit.asnjehere nuk kemi vene ment nga gabimet e se kaluares dhe prandaj do vazhdojme te ndeshkohemi.e meritojme plotesisht mizerien ku na kane zhytur rama berisha dhe meta prandaj mos u krruani kot sepse eshte shume normale perderisa fle me qente detyrimisht me pleshta do te zgjohesh..

   1. S
    Semi

    O Kullur konkretisht si mendon...se kollaj eshte te thuash bashkepuno...

    1. H
     HOMERI⁹

     O kulluf cila eshte gje e vogel qe te leshoje kosova e cila eshte gje e madhe qe do te perfitoje

     Lini një Përgjigje