I dekoruar nga Milosheviç dhe i akuzuar për 885 vrasje, gjenerali serb i luftës së Kosovës zgjidhet nënkryetar i Kuvendit të Serbisë

3 Gusht 2022, 17:12Rajoni TEMA

I dekoruar nga Milosheviç dhe i akuzuar për 885 vrasje, gjenerali

Bozidar Deliç, një gjeneral në pension i Ushtrisë Jugosllave i cili ishte komandant i Brigadës 549 të Motorizuar, e cila ishte përfshirë në disa nga sulmet më famëkeqe në fshatrat në Kosovë në vitin 1999, u zgjodh si një nga shtatë nënkryetarët e parlamentit serb të martën vonë.

Deliç u propozua për postin si kandidat i koalicionit të djathtë të opozitës NADA (Shpresa). Ai është një nga tre nënkryetarët e opozitës dhe u zgjodh me 197 vota, ku përfshiheshin vota nga partitë në pushtet dhe ato opozitare.

OJQ-ja Fondi për të Drejtën Humanitare publikoi një dosje në vitin 2013 që përmban dokumentacionin më të plotë deri më tani të tetë ofensivave ushtarake që përfshinin Brigadën 549 të Ushtrisë Jugosllave në fshatrat e Kosovës në mars dhe prill 1999, të cilat rezultuan në gjithsej 885 të vdekur.

Në një sulm në fshatrat Mejë dhe Korenicë më 27 prill 1999, trupat, policia dhe paraushtarakët, përfshirë ushtarë të Brigadës 549, vranë të paktën 377 civilë, 36 prej të cilëve ishin nën 18 vjeç.

Zyra e prokurorit serb për krimet e luftës i tha BIRN në vitin 2013 se Deliç ka qenë nën hetim më shumë se një herë. Ai nuk u padit kurrë.

Ai nuk e ka mohuar kurrë se ka qenë komandant i Brigadës 549, por ka mohuar të ketë kryer krime lufte.

“Unë e dija se çfarë po ndodhte në zonën time të përgjegjësisë. Kam qenë gjithmonë në vijën e parë të sulmit”, tha Deliç në Gjykatën Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë, duke pretenduar megjithatë se ai “nuk kishte njohuri për vrasjet masive të shqiptarëve”.

Duke folur për një sulm tjetër të Ushtrisë Jugosllave në fshatin Landovicë më 26 mars 1999, Deliç i tha Komisionit Serb për Bashkëpunim me GJPNJ-në se sulmi ishte nisur si përgjigje ndaj vrasjes së ushtarëve të tij nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës.

“Unë urdhërova angazhimin e një skuadroni të tërë ushtrie… dhe urdhërova majorin Nikoliç të dërgonte një tank”, shkroi Deliç në një deklaratë për komisionin, duke shpjeguar se fshati ishte një bazë për “terroristët”.

Deliç doli në pension në 2005 dhe më vonë u bë anëtar i Partisë Radikale Serbe nacionaliste. Kur Tomislav Nikoliç dhe Aleksandër Vuçiç, të cilët të dy më vonë do të shërbenin si president i Serbisë, u larguan nga Partia Radikale dhe krijuan Partinë Progresive Serbe, Deliç ishte një nga njerëzit që iu bashkua atyre.

Megjithatë, ai u largua nga Partia Progresive në 2011 dhe u kthye në Partinë Radikale, por më pas u largua përsëri në 2020.

Ai ka qenë deputet serb disa herë që nga viti 2007 dhe dy herë ka shërbyer si nënkryetar parlamenti.

Ndërsa ishte në detyrë, presidenti Sllobodan Millosheviç nderoi Brigadën 549 për rolin e saj në luftën në Kosovë, duke i dhënë brigadës medaljen Hero i Popullit për “mbrojtjen heroike të vendit”.

8 Komente

 1. A
  Aron

  Pse nuk arrestohet nga Haga?

  1. L
   Lenka Çuko

   Hero i Serbise. Cpune keni ju zagart e Analbanistanit me kush behet kryetar apo president. = T'i rruni kar ucin!.Pse nuk arrestoni Meten/Berishen/Ramen..o turq shqipfoles T'fala Bajromi!

   1. D
    Dini

    Or Gomar Jevg.Problemi eshte se ka vrare e masakruar civil te pafajshem Shqiptar.Di te lexosh Ti apo J0 ?.

    1. N
     Nona

     O Berom idioti...ishalla e provon ne femijet e tu ate qe kane provuar shqiptaret e kosoves nga ky serb. ti je ma pis e ma anti-shqiptar se ky serb

    2. D
     Dardan

     Nuk kane dhoma se i kane mbushur me udheheqesit e UCK-se

    3. P
     Piskuriqi

     Ky qeka tamom plako Ta kishin von minister mrencem ma mire se aty do bonte pune sic duhet

     1. I
      Iso

      Nuk arrestohet sepse serbet nuk e spiunojne njeri-tjetrin ndersa kosovaret me deshmi te rreme i derguan ne burg ata pak patriote qe sakrifikuan per clirimin e kosoves.

      1. I
       Ilir

       Pak si Bamir Topi, pak si Gramoz Ruci... nje fytyre... nje race...

       Lini një Përgjigje