"Je i frustuar", Rama "korrigjon" Vuçiç-in: Mos lexoni propagandën serbe por Twitter-in tim

23 Qershor 2022, 15:50Rajoni TEMA

"Je i frustuar", Rama "korrigjon" Vuçiç-in:

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka zbuluar detaje nga bisedimet pas samitit duke kujtuar se edhe kryeministri kroat Andrej Plenkoviç e konsideroi “të frustruar” homologun shqiptar.

“I thashë nuk jam i frustruar por më vjen keq për Bashkimin Evropian dhe sigurisht në këtë drejtim jam i frustruar për BE-në”, sqaroi Rama.

Ishte president serb Alexander Vuçiç, i cili tregoi se kryeministri shqiptar kishte qenë i frustruar me bllokimin e Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut dhe sjelljen e udhëheqësve të BE-së.

“Mos lexoni propagandën serbe por Twitter-in tim”, deklaroi me shaka kryeministri shqiptar.

Sipas tij, nuk është sekret që ai ka më shumë përzemër BE-në se Vuçiç-in.

Shqiptarët, nënvizoi Rama, janë të atashuar me Bashkimin Evropian.

Në përmbyllje, ai ravijëzoi se të shohësh BE-në që është e paaftë “nuk lë mbresa të mira”.

46 Komente

 1. E
  ERTV

  BE mund të ketë shumë probleme. Mund edhe të ketë ngecur. Mbase dhe nuk e duan fare me zgjerimin (jo si diçka e përkohshme) Por që ti thuash të paaftë!! Duhet te jesh i kulluar vetë. Nuk mendoj dhe besoj se Rama dhe qeveritë e tij ishin te aftit. Se nqs do ti kishin bërë detyrat e shtëpisë shpejt, sakte dhe bukur. Dhe nuk do t'a kishim kaluar klasën gjithmonë me provimet e fundit dhe për mëshirë, me së shumti se "ishim nxënës jo problematik me sjelljen) Dmth, Merkel, Macron etj (që llogjikisht punojnë edhe për veten e tyre) janë të paaftë. Dhe Edi me kastën politike shqiptare që është sot dhe ka kaluar këto 30 vjet, janë të aftit....!

  1. E
   E verteta dhemb....

   Erdogan birazereve: qafirat e mi,kemi 28vjt qe marrim vet....te gjatin,kshq mos e rruni fare vec foconi sumen...... gezuar ramazonin.

   1. J
    Janullatos arxidoglyftis

    to mouni tis manas sou.........

    1. J
     Janullatos arxidoglyftis

     to mouni tis manas sou.........

     1. J
      Janullatos arxidoglyftis

      to mouni tis manas sou......

      1. Çobani i Livadhjase ne Gerqiu

       Byrazeret e Erdoganit e forcojne sumen po ti e ke liruar fare, si i thone gerqisht... xhaba (xhaba eshte fjale turke qe e perdorin greket).

      2. L
       Llumi Berisha TV Syri

       "Hyp, se te vrava! Zdryp, se te vrava"

      3. A
       Albert

       E cmoj qendrimin tuaj, zoti kryeminister, duke e konsideruar jo personal, por si shprehje e shqetesimit masiv ne Shqiperi e me tej, sipas te cilit BE nuk eshte e afte te hedh hapin e duhur per perfshirjen e vendit tone ne kete organizem, nderkohe qe ka deklaruar me kohe qe Shqiperia i ka plotesuar detyrat. E shoh qendrimin tuaj jo sic perflitet ne mjedise te ndryshme, me shume brenda se jashte vendit, si nervozizem, si frustrim etj., por teper demokratik, te hapur, atdhetar. Jam i bindur qe hapja e bisedimeve te pranimit, synim qe edhe kesaj rradhe nuk pati miratim nga BE nuk eshte "pasaporte" a "leje kalimi" per ju e qeverine qe drejtoni, por objektiv strategjik numur nje qe ne ditet e para te ktheses historike ne vendin tone, keshtu qe edhe samiti i sotem nuk eshte nje "note e keqe ne sjellje" per ju, por burrerisht e miqesisht mesoi te vertetat me te fundit per Shqiperine e shqiptaret. Eshte ky shkaku qe zeri i juaj degjohet, vleresohet, si investim plot vlere per rrugen europiane ku ecim e stacionin ku duam te qendrojme. Kritikat tuaja ndaj BE te perseritura sot ne Bruksel jane krejt ndryshe nga buzeqeshjet e kota e servilosjet plot perdredhje qe instaluan ne mjedisin tone ata qe erdhen ne pushtet pas 90-tes dhe e zhyten vendin ne eksperimente te rrezikshme politike, duke tundur kartera te tilla si "hoqem vizat", "u futem ne NATO" etj. Autoriteti i Shqiperise sot eshte me i larte se kurre me perpara.

       1. ?
        ?./

        10/10 Ke shkruajtur edhe nê emrin tim. Dhe besoj edhe në emrin e 70 përqind të shqiptarëve.

       2. V
        Vuco Pasha dhe fansi i tij Ram jevgu

        Serbia nuk ka ku gjen kryeminister shqiptar tjeter me te mire se Rama, qe asnjehere kurre (as edhe formalisht) nuk ka kerkuar nga Serbia qe te njohe pavaresine e Kosoves!

        1. E
         ERTV

         O Vuço... Kritikë jam unë sa të duash për Ramën... Por le ti themi gjërat me bazë dhe fakte... Ajo që thua nuk qëndron. (Jo se Rama është burrë i mirë apo i kulluar) Por këtë që ti ja thua.. Ai ua tha në mes të Beogradit madje dhe e ka përsëritur. Le të mos i veshim gjëra që nuk janë, pa i bërë aspak avokatin

         1. M
          Malo

          O rrote! Pse gënjen, mashtron dhe tregohesh i poshtër. Është i pari Rama që në Beograd ja tha publikisht në konferencë për shtyp që Serbia duhet ta njohë Kosovën. Kjo tha ai është në të mirë jo vetëm të Kosovës por edhe të Serbisë. Kjo është e vërteteta o kokë qyp!

         2. *
          *****

          Zoti Rama nuk duhet te harroj kurre se nuk mund te diktoj dot sjelljen e askjut tjeter, pervcese se ate vetes te tij. Demagogjia, frustuimi, e folura vend e pavend, mllefi, intati, arroganca, mugesa e etikes dhe diplomacise ne nje event ku je ne qender te vemendjes jane thjeshte arme qe ja u servir te tjereve per ti perdorur kundra teje.

          1. C
           Ceni

           Rama und te ndihet i zhgenjyer po jo ti quaj te paafte. Te jete i permbajtur. Sepse rregullat e kerkojne te jene te gjithe pro. Bullgaret jane kundra. Kesaj s'ka ci ben as Rama dhe as evropa. Mos harro sa sherre dhe prapsi tonat kane duruar evropianet.

          2. V
           Viola

           Eshte e padrejte qe te pengohemi nga nje shtet dhe gjithe puna qe ka bere zoti Rama mos te vleresohet.

           1. Y
            Ylber

            Teper e vertet sepse jo vetem qe cdo pune ka qene transparente por dhe vleresuese

           2. S
            Selma

            Me te vertet po me vjen shume keq qe po penalizohemi nga nje vend si Bullgaria sepse ne i kemi permbushur te gjitha kriteret per tu anetaresuar ne BE.

            1. !
             !!!!!!!

             Pa na thuaj or tai cilat kritere kemi permbushur?

            2. S
             Selma

             Me te vertet po me vjen shume keq qe po penalizohemi nga nje vend si Bullgaria sepse ne i kemi permbushur te gjitha kriteret per tu anetaresuar ne BE.

             1. E
              Edi

              Turp ti vi per faj te bullgaris mos te futemi ne qe kemi punuar kaq shum

              1. T
               Tea

               Sa turp qe mos te futemi per faj te nje vendi si bullgaria ne nje vend kaq i mir dhe qe kemi punuar kaq shum

               1. S
                Sa-Hale Breshkani

                Rama ka shume te drejte te revoltohet me trajtimin qe i bejne kesaj ceshtje BE-ja qe s’eshte gje tjeter vec se nje tallje e hapur e rashes qe na bejn “vellezerit” Europian… Kjo eshte nje farse per nje photo opportunity qe BE punon dhe funksionon. Rama dhe te tjeret duhet t’a kishin bojkotuar Summit-in dhe te pranonin ftesen vetem kur BE-ja te zhjidhi problemin Bullgari-RMV. Mjaft me, u ka ardhur fundi talljeve me premtime e fjalet e bukura, s’i ha mo popullli ato karramele

                1. E
                 Emira

                 Bravo me shumë ooo oooooja .

                 1. N
                  N.VJOSA

                  Europa me keta kapedanë qe ka sot eshte e paafte dhe driteshkurter! Per Ukrahinen prishi mardheniet me ruset nga te cilet merrte lendet e para deçizive për ekonomine dhe mirqenien e europianve! Shikoni çfarë po ndodh!...Sanksionet iu kthyen kunder! Inflaconi po ben kerdine! Lendet energjitike kane shkuar ne stratosferë! Çmimet po ngrihen perditë! Njerzit duane tu garantohen pagat, mirqenia dhe jo TOPA NË VEND TË GJALPIT!... Rusia mund ta mbaje te ndezur luften sa te doje se ka plot arsenal ushtarak, armë te te gjitha llojeve dhe fuqia berthamore me e madhe e Planetit.Me Ukrahinen e ndan nje kufi jo i vogel.Gjuha, njohja, mentaliteti bashkjetesa e gjate, dhe shume faktore te tjere...Të mos mendojme se Kina flë gjumë!...Po te çmendet BE-ja ti vere sanksione edhe Kines do jete vetvrasje per Europen...flas ekonomikisht!...! Fatkeqsisht Europa nuk ka sot udheheqes te nivelit te ish Kancelarve gjermane, Presidentve franceze, dhe te tjere qeveritare europian qe shkruan histori! Ti hedhesh benzine zjarrit te luftes ne Europe nuk eshte zgjuarsi!...

                  1. G
                   Gjeopolitika

                   Ku i pe ti këto o North Vjosa! Në cilën analizë, histori apo gjeografi i pe! A e sulmoi kush Rusinë apo Rusia është agresorja ?? Sa per sqarim, Ukraina është njohur nga Rusia qysh me ndarjen e BRSS. Dhe ka qenë fuqia e tretë më e madhe bërthamore në botë pas viteve 1990. Kuptohet me armë te ngelura nga BRSS. Ajo i dorëzoi të gjitha armet e saj bërthamore ( shumica po dilte jashtë ciklit) me marreveshjen e Budapestit 1994 me kushtin që territori i saj nuk do të cenohej dhe diskutohej. Garantuar nga Rusia, UK, USA, France e China. Ratifikuar dhe me vone me marrveshjen e Minsk. Por Rusia inferiore filloi të rimekembej dhe natyrisht shpalos qellimet. Ne fillim filloi me luftëra te sponsorizuara ne Luhanks dhe Donetsk pastaj me Krimene derisa ne 2022 pastaj total. Rusia eshte ajo që i ka prishur marreveshjet.mesoje këtë. Dhe Europa s'ka se si ti uli kokën Rusisë qe s'do asgjë me shumë ose me pak por rikthimin e BRSS. Me rikthimin e saj do te ngrihen edhe ambicjet e perandorive, federatave dhe konfederatave të tjera. Me frikën dhe kërcënimin (bllofin) e rusëve për përshkallëzim bërthamor i bie të rrojmë me friken e kësaj. Sa per sqarim rusët janë popull sllav dhe janë zgjeruar ne kurriz të popujve të tjerë më në perëndim. Me varësi nuk shtyhesh dot. Keshtu qe duhet vënë pikat mbi "I" dhe kufiri tek thana. Kesaj here është viktima Ukraina madje ka gjasa se shpejti ta paguaj dhe me territor. Por bota këtu ndahet.... Ndryshe pregatite veten t'ju nënshtrohesh rusëve dhe të flasësh kinezçe. (Kuptohet jo sot, por pas 50-100 vjetësh) Gjithashtu bindu se dhe kjo anë ku je ti, është bota e lirë ( mund të këtë 100 probleme) . Por është ama shumë me e mirë se pjesa andej. Sa për rrezikun bërthamor: Mos filloftë, se po filloi edhe ata vetë kanë për të ikur për lesh. Këto kërcënime i ka bërë kohë me parë Krushovi madje duke i rra me këpucë dhe tavolines në OKB. "Kemi arsenal I tha USA dhe perëndimit sa t'ju shkrijmë 3 herë. 3300 koka bërthamore me 3700-3800 nuk është ndonjë ndryshim i madh se nuk shkon puna as tek 20 apo 30 e jo më 200-300. Se me shumë nuk do mbetet kush ti përdori të tjerat. Thjesht është presioni... Rusët zgjodhën kinezët...

                  2. A
                   Alban

                   Zoti rama nje strateg qe ka krijuar nje aleance midis shteteve te ballkanit nje bravo e madhe per nismat e marra

                   1. K
                    Klaudjo

                    Ca ti bejme qe europa ka halle te tjera dhe na nxjerr justifikime por ne do vazhdojm te bashkpunojme me shtetet e ballkanit

                    1. B
                     Besi

                     Vetem justifikime keni qe ne mos te futemi ne BE dhe nuk doni qe ne te ecim perpara

                     1. M
                      Marko

                      Je nje lider dhe nje punetor i vertete dhe jam shume i sigurte qe me vullnetin dhe me perkushtimin tuaj do arrini ra fusni Shqiperine ne BE

                      1. G
                       Geni

                       Vuçiçi te mbaje vendin qe i takon dhe te mos flase vend dhe pa vend

                       1. F
                        Flori

                        Ky vuçiçi shume here flet pa lidhje fare

                        1. a
                         andi

                         ju keni punuar shume per vendin tone shpresojme te behemi pjese e Bashkiimt Europian

                         1. e
                          era

                          deri me sot keni bere shume puene per vendin tone dhe shpresojme te behemi pjese e Bashkimit Europian

                          1. M
                           Malik

                           Justifikime pa baz nga ata aman..rama gjithmone ka realizuar plot gjona tmira dhe esht i zgjuar te jape pergjigje ndaj cdo situate

                           1. G
                            Gazi

                            Europa nxjerr justifikime per vendin tone dhe kjo gje eshte shume e padrejte. Duhet te na hapin rrugen e negociatave sa me shpejt

                            1. E
                             Elion

                             Mendoj se e gjitha eshte thjesht nje justifikim. Per faktin se shume shtete te be na kane dhene mbeshtetjen e tyre dhe vetem per shkak te bullgarise ne nuk na u hapen rruget

                             1. D
                              Dulla

                              Keni bere nje pun shum te mire z.kryeminister dhe i keni plotesuar te gjitha kriteret per tu antarsuar ne BE,shpresojme qe ky problem te zgjidhet sa me shpejte

                              1. J
                               Jari

                               Keni bere nje pun te mire deri me tani dhe shpresojme qe ky problem te zgjidhet dhe te antarsohemi sa me pare ne BE

                               1. M
                                Mandi

                                Mendoj se kjo konferenc e ka afruar akoma me shume ballkanin. Jemi se bashku te gjithe.

                                1. T
                                 Teo

                                 Eshte shume e padrejte qe vendin tone nuk e lejuan dhe ia prene rrugen drejt pranimit te be. Kur kemi permbushur te gjitha kriteret e pranimit ne te

                                 1. F
                                  Fredi

                                  Nje e ardhme me shum mundesi e ndritur po na vjen. Do ja dalim te marrim ate qe kerkojme

                                  1. S
                                   S.t

                                   Shikon komente qe te vjen per te dhjer jo per te vjell,. I ka ber detyrat Ramua thon, ca detyre ka bere, kur korrupsioni eshte me I madh se kurre, kur listat neper dyqane kan shkuar me shum se me sal like e lesh kush ka qeverrisur, kur ska drejtesi e para e te gjithave qe duhet, kur me varferi me afriken nk krahasohemi dot se ja kalojme, jo me me rajonin dhe europen, atyre me falni per shprehjen, po duhet shkerdhyer dhe miu i shpis, te gjithve qe kan qeverrisur pas 90tes. Se ca i ben keta pidha rossi ne keto 30 vjet shqiperis, sia ka bere asnje pushtues e sangue.

                                   1. d
                                    derrat dhe stalla

                                    Z Rama, kjo eshte loje e BE qe te te rrezojne nga qeveria, thjesht rrisin "deshtimet e qeverise tuaj" qe te biesh sa me pare. Fajin e ke vete, pasi i kushtove dhe vazhdon ti kushtosh super-vemendje PPP-ve qe jane shushunjat e shqiperise. BE eshte lart shume per ty, ne, dhe gjithe shqiperine. shqiperia akoma ska nje gjuhe zyrtare o Z Rama.

                                    1. d
                                     derrat dhe stalla

                                     Z Rama, kjo eshte loje e BE qe te te rrezojne nga qeveria, thjesht rrisin "deshtimet e qeverise tuaj" qe te biesh sa me pare. Fajin e ke vete, pasi i kushtove dhe vazhdon ti kushtosh super-vemendje PPP-ve qe jane shushunjat e shqiperise. BE eshte lart shume per ty, ne, dhe gjithe shqiperine. shqiperia akoma ska nje gjuhe zyrtare o Z Rama.

                                     1. d
                                      derrat dhe stalla

                                      Z Rama, kjo eshte loje e BE qe te te rrezojne nga qeveria, thjesht rrisin "deshtimet e qeverise tuaj" qe te biesh sa me pare. Fajin e ke vete, pasi i kushtove dhe vazhdon ti kushtosh super-vemendje PPP-ve qe jane shushunjat e shqiperise. BE eshte lart shume per ty, ne, dhe gjithe shqiperine. shqiperia akoma ska nje gjuhe zyrtare o Z Rama.

                                      1. e
                                       enter""

                                       Rames ka kohe qe i ka hyp vetja ne qejf. Fakti qe esh ei zgjedhuri i elitave nuk do te thote qe te kakarise si kodra pas bregut.

                                       Lini një Përgjigje