“Kosova është zemra e Serbisë, është kala e jona”, deklarata shokuese e Novak Djokovic

30 Maj 2023, 11:59Sport TEMA

“Kosova është zemra e Serbisë, është kala e

Situata prej disa ditësh në Veri të Kosovës është shumë e tensionuar. Serbët nuk lejojnë marrjen e pushtetit lokal nga shqiptarët në katër komunat, teksa janë përleshur edhe me Policinë.

Në lidhje më këtë situatë ka bërë deklarata skandaloze edhe tensti i njohur serb, Novak Djokovic i cili ka theksuar se Kosova është zemra e Serbisë.

“Kosova është zemra e Serbisë! Ndaloni dhunën”, do të theksonte fillimisht tenisit, ndërsa nuk do të ndalej me kaq, pasi në konferencën përr shtyp pas fitores ndaj Alexandër Kovacevic do të vazhdonte me “bëmat” e tij.

“Si serb më dhemb shumë kjo që po ndodhë në Kosovë. Njerëzit tanë po dëbohen nga komunat. Më e pakta që mund të bëjë ishte kjo. Ndjehem përgjegjës si person publik dhe djali i një njeriu që ka lindur në Kosovë. Ndjej nevojën të tregoj mbështetje për gjithë Serbinë. 

Nuk e di se çka sjell e ardhmja për popullin serb dhe Kosovën, por është shumë e nevojshme të tregohet përkrahje.

Nuk e di çka do të ndodhë, e di që ka pasur pyetje nga gazetarët ndërkombëtarë se a do të më dënojnë. Nuk kam asnjë pendesë, do ta bëja sërish. Jam kundër luftës dhe konflikteve, këtë e kam treguar gjithnjë. Situata me Kosovën është precedent sipas kartës së OKB-së dhe të gjitha të drejtave.

Më vjen keq për situatën në të cilën jemi. Kosova është vatër e jona, kala e jona. Atje është bërë beteja më e madhe, atje ndodhen manastiret më të rëndësishme. Arsyet janë të shumta e sidomos pasi ajo është e vërteta”, shtoi 36-vjeçari.

Kujtojmë se Federata e Tenisit e Kosovës ka njoftuar se do të kërkojë dënimin e Djokovicit nga ana Federatës Ndërkombëtare të Tenisit.

11 Komente

 1. k
  k

  Edhe ukraina besoj se eshte e rusise ? Hani mut dhe provoni perseri se do jua bombardojme fushat e tenisit. Serbet jane te gjithe te indroktinuar si te prapambetur qe jane. Ata mendojne atë qe mendon kapo dhe shefi pasi nuk kane nje personalitet personal qe rrjedh nga kultura e thelle iluministe.Rusia dhe serbia jane halet ekzistenciale ne evropë.

  1. a
   aleks

   ky trapi kujton se duke i shtuar emrit nje viç ,u be serb, a race e felliqur, ç'ti besh turkut qe i ktheu te gjithe ne muslimane, dhe tani duken si te ardhur ne kosove.

   1. M
    Maks

    Ska me te keq se nje shqiptar i serbizuar si ky gjoka nga gjakova dhe grekofilet shqiptar Keta per pak kish ortodokse tradhetuan gjakun shqiptar

    1. E
     Erdogan

     Keta nuk njohin Vorio Epirin zoti Djokovic se jane turq ne Ndergjegje,Identitet,Kombesi. Ironia eshte se edhe Iroan (Hero "shqip") e tyre te quajture qellimisht Iskander-Beu ish Jeorgios Kastriotis Evropa dhe Historia e Saj e Njeh si Prijesi i Epirit. Bile urrejne Greket qe nuk u turqizuan e Vorio Epirit dhe i considerojne te ardhur nga Planeti Mars. Cfare diference kane Anglezet ne Sh.B.A ne Australi,Israelitet ne Palestine,Turqit ne Kostantinopolin e Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos i lindur ne Nausa (Sot Nishi Tuaj) te pushtuar nga you o Djokovic. Te gjithe jini Barbare. Konflikti ne Ukrahine (Ish Nova Rusia) eshte krimi me i Madh i Imperializmit Angloamerikane pas Luftes se Dyte Boterore. Keta mbeshtesin Turqine e Kriminjelit Qemal Ataturkun o Nole se jane Te Pashpirte. Qipron,Smirna,Kostantinopolin e duan Turke. Dhe flasin keta Kriminele per "Humanizem dhe te Drejta te Njeriut"!

     1. l
      lshullor

      Mbaj breket gjithmone poshte gjurit.

      1. M
       Maks

       Sa budalla je o erdokar Po un mor idjot qe jam nga jugu i shqiperis qe brez pas brezi kemi fol shqip nuk jemi epiriot O idjot gjith toskeria eshte epiriote dhe shqiptare Asgje sna lidh ne me greqin dhe kishen antishqiptare ortodokse greke Prandaj mor i rrufitur boll na cave trapin Gjergji jon eshte arberor 100 per 100 Dhe te keshilloj te besh nje vizit ne Kalabri Sicili etj vende ne jug te italis dhe shih ca gjuhe flasin arberoret tan Asnje nuk flet gjuhen teknike te kishes greke por flasin arberosht si falasin arvanitasit dhe si flasin camet ortodoksa ne veriun e shtetit grek

       1. A
        Artan

        Erdogyli na cave bythen trap jemi shqiptare pa dallim feje krahine dhe ideje ,idjot i lind lexo se qenke hajdar fare. Qenke cjap pa zile ,qenke car fare

       2. G
        Gjergji

        Me vjen keq, sepse jam prej shume e shume vjetesh tifoz me ty, por keto deklarata politike, qe nuk duhet ti beje kurre nje tenist i kalibrit tend, tregojne se sa i mire je si tenist, aq "i vogel" je si njeri dhe me vjen keq per kete.

        1. L
         Lekbibasi

         O Novak meso shqip dhe hajde ta marresh por merr dhe motrat serbe me vete qe tju mesojme Shqipen gjuhen me te vjeter ne bote.

         1. S
          Shqiptari gjakrpishur ben si Serb Nationalist !

          Ky eshte nji idiot si shume shqiptare qe i mori rryma serbomanise .xhaxhai ktij feston me rroba folklorike shqiptare njelloj si gjithe shqiptaret ne kososve e malsin shqiptare ,ky ngeli tuj honger mut . shikojini tiparet s'ka asgje prej serbi debili . pikerishte kta qe nuk jane me gjak serb ,shiten si serbe sepse kan ndjenjen e inferioritetit ne shoqerine ku i rrethojn dhe duan te tregojne qe hej :me shikoni ju mua cfar patrioti serb qe jam ? un jam Shqiptare me mbiemrin Gjoka ,por i urrej Shqiptaret . _Por cfar frike ke mor zagare , Karieren e bere ne serbi .Miljonat e fitove perse ha mut akoma te shitesh si serb !

          1. V
           Vezhguesi

           Ja e morem vesh qe ky qenka debil i lindur. Deri tani nuk e kish hapur gojen (halene dmth) dhe nuk e dinim. Tani e di gjithe bota qe ky qenka budalla...

           Lini një Përgjigje