Kriza në veri, Rohde i kërkon Kurtit të punojë urgjentisht rreth kërkesave të BE-së

5 Qershor 2023, 19:53Rajoni TEMA
Kriza në veri, Rohde i kërkon Kurtit të punojë urgjentisht


Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde ka kërkuar nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti që të punojë urgjentisht në plotësimin e kërkesave të BE-së.

E kërkesat e BE-së janë, shtensionimi i situatës në veri dhe nisja e punimeve për implementimin e Asocoacionit të komunave me shumicë serbe.


Kështu tha ambasadori gjerman, Rhode teksa komentoi takimin e Kurtit me ambasadorin francez, Olivier Guerot si dhe përfaqësuesin gjerman, Matthias Conrad.

”Kryeministri Kurti prezantoi pikëpamjen e tij për zhvillimet aktuale në veri/në dialog. Olivier Guerot dhe DHoM-ja ime përsëriti qëndrimin tonë të qartë në përputhje me deklaratat e fundit të QUINT/BE-së . Nevoja urgjente për të punuar në objektivat e deklaratës së BE27. Mbështetje e plotë për Miroslav Lajcak”, ka shkruar ambasadori gjerman në Twitter.

Lini një Përgjigje