“Me këto zgjedhje u përmbush erdoganizimi i Greqisë”

22 Maj 2023, 22:00Rajoni TEMA

“Me këto zgjedhje u përmbush erdoganizimi i Greqisë”

"Erdoganizimi dhe orbanizimi i Greqisë u përmbush”, tha ish-ministri i Financave Yanis Varoufakis, në reagimin e tij të parë ndaj rezultateve të zgjedhjeve parlamentare, të cilat e renditën në vendin e tetë partinë e tij, MeRA25.  

Varoufakis bëri përgjegjës për humbjen e së majtës lidershipin e SYRIZA-s, partia e udhëhequr nga Tsipras, e cila 2 vjet më parë e hodhi poshtë ofertën e tij për të bashkëpunuar në fushatë.  Sipas tij, ky refuzim solli si pasojë “një cunami të pabesueshëm konservatorizmi”.

Duke iu referuar kryeministrit dhe liderit të Demokracisë së Re, Kyriakos Mitsotakis, Varoufakis tha se "Mitsotakis Ltd i shërbeu një disfate dërrmuese".

Varoufakis tha se partia e tij do ta analizojë me kujdes rezultatin.

Pavarësisht nëse jeni dakord apo jo, ju duhet të pranoni se programi koheziv qeverisës i partisë është një program vërtet interesant dhe i dobishëm, një kontribut në dialogun publik”, vuri në dukje ai, duke shtuar se programi do të rishikohet dhe do të paraqitet sërish.

I pyetur nëse do të bashkëpunonte me parti të tjera në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme, Varoufakis tha: “Në asnjë rrethanë. Ju e dini shumë mirë se gjatë zgjedhjeve nuk ka opsione për një marrëveshje programore – marrëveshjet afatshkurtra i kemi refuzuar që në fillim”.

2 Komente

 1. N
  Neandertali shpellave bizantine te mesjetes

  Nuk e di se cfare mendon ky ne raport me fqinjet dhe vecanerish me Shqiperine, si prioritet ndaj nje vendi historikisht bazeve DNA se tyre dhe e prosperitetit qe kane sot , por duket pak me I civilizuar se thengjinjte e tjere te mbuluar.....te shohim

  1. M
   Mictaqis do fundose keq Greqine

   Neandertaler i Shpelles Mesjetare alla Bizantine . Komenti e Pyetja juaj eshte me vend . Greqia pa ktu nekuptojme Greket ne pergjithsi , te gjithe rracat e Tufezuara Aziatike Fanatike Fetare katapultuar ne Greqin e sotme , jetojn me Iluzionin e nji Shteti Demokratike ,por qe ne Realitet eshte komplet ndryshe . Eshte e pazaonte qe ne nji Shtet Demokratike , Feja te Diktoje Shtetin ! Pra Institucioni Fetare te mos jet i ndare nga Shteti . Kjo eshte marrezia Greke . Ne Forume Europiane ,ku diskutohet shpesh per Marrezite e Greqise FakeDemokratike ,kritikohet me tone te larta dhe i kerkohet Greqise ,te spjegoj kte art Demokracie ,perse Feja nuk eshte e ndare nga Shteti ? _ Pra nji Fillozofi e tille e gjeme vetem ne Mesjete . Shteti Grek i ka rrenjet ne Turqi . Aty ku ka edhe Drejtuesit e Kishes Rradikale Ortodokse . Pra si mundet te fliet ne Greqi per nji Shtet Demokrate dhe nji Shtet te se Drejtes ,kur Institucionet Fetare e mbajn ate popull ala sot mental ne Mesjete ne njifar menyre . Pra ,edhe pse ne Greqi ka shume popullsi joAziatike te Rraces se Vertete Greke , (Izmiri ka qen qendra e rraces Greke ) pra ka shume Shqiptare Arvantas ,ka sllave ,etj , perseri Mentaliteti Mesjetare Fetare dominon shoqerine Greke _ pra un personalishte nuk shikoj asgje Europiane ke Greket , pervec deklaratave te tyre e Politikes se interesit ne lidhje me BE-n . Pra Greeket eshte gabim t'i shikosh ose quash Europian sepse ata s'kan ne DNA asgje Europiane ,pamvaresisht Iluzionit qe jetojne ,apo cfra Trympetohet Botes per ta . E gjithe eshte nji Loje e ndyre e Hipokrizise Politikes se ksaj Bota ,mbas se ciles fshihen interesa Politike . Greqi eshte Sheteti i cili qysh ne Krijimin e tij nga Europa ka qen Rentabel . Perse ? Sepse genjeshtrat Historike dhe fryrja me Pordhet Europiane te Greqise , e trushplarja , si ben kurr Europiane . _______ Sa i takon pastaj Zgjedhjeve ne Greqi , Mciotaqis eshte nji Figure Skandali ne Politiken Greke , nji nder Politikanet me te Korruptuar Grek ,qe e mban ne Qeverri nji popull po i korruptuar ,dembel ,ni popull qe jeton me iluzione ,qe eshte shekuj larg Mendimit Europian por injorant Tradicional qe do ta pesoj keq me kte Qeverri . Per mua Alexi Cipras edhe ky ishMinistri Financave Greke jane i vetmi Shanc i Greqise per te bdryshuar fytyren Mesjetare te Greqise drejt asaj Europiane .

  Lini një Përgjigje