Një ndeshje që tregoi pse s’mund të ketë pajtim shqiptaro-serb

3 Dhjetor 2022, 09:35Rajoni TEMA

Një ndeshje që tregoi pse s’mund të ketë pajtim

Si një mundësi pajtimi mes vendeve në armiqësi të gjatë, për Serbinë dhe Kosovën, apo dhe për Serbinë me shqiptarinë në përgjithësi, kryeministri Rama sjell si shembull Gjermaninë dhe Francën.

Në parim ai e ka mirë, duke e marrë të mirëqenë qëllimin e mirë, për paqe mes fqinjëve, pas shekujve armiqësi. Por ka ndryshim thelbësor në detaje.

Një prej tyre është fakti se dy vendet, Gjermania e Franca, kanë luftuar mes tyre për dominim e jo nga pretendime territoriale. Mes tyre nuk ka patur apo nuk ka ndonjë ngërç në çështje të tilla ku njëri të pretendojë ndonjë territor të tjetrit si të vetin. Fjala vjen, Rusia pretendon Ukrainën edhe si territor rus.

Gjithashtu, mes Francës dhe Gjermanisë nuk ka elementë genocidalë në luftë. Janë ndeshur ushtritë me njëra-tjetrën, por populli i thjeshtë është kursyer deri diku, ndaj dhe armiqësia nuk ka zbritur në popull.

Fjala vjen, në dy luftrat e përgjakshme në ish-Jugosllavi, në Bosnje e Kosovë, me elementë genocidalë, sigurisht të njëanshëm, me serbët autorë, nuk është se ushtria serbe ka kryer masakra në popullsi civile, e padyshimtë kjo, e parë qartë nga e gjithë bota, porse kjo ushtri është udhëhequr dhe nga civilë serbë, popull i thjeshtë por që ka patur një maskë.

Një ditë e heq maskën dhe ai që për boshnjakun apo kosovarin ishte fqinji, miku apo shoku serb, del që ishte një armik me mllef të akumuluar që në një ndryshim rrethanash politike shndërrohet nga engjëll në djall. 

Madje kjo është ana më tragjike e luftrave në Bosnjë e Kosovës, pak e potencuar. Më së shumti në Kosovë, masakrat janë inicuar, drejtuar apo kanë për autorë pikërisht serbin civil që ishte fqinj apo koleg pune, deri dhe mik me shqiptarin. E pra, kjo nuk ka ndodhur në armiqësinë franko-gjermane.

Në kontekste historike apo gjeopolitike, Franca dhe Gjermania edhe sot mund të kenë armiqësi të kamufluar, por te popujt respektivë kjo nuk reflektohet. Ato janë në paqe mes tyre, pa ngarkesa nacionaliste, pasi ka munguar dhe elementi “masakër”.

E kundërta është në rastin e Serbisë me Kosovën, apo në amiqësinë shekullore serbo-shqiptare.

Serbia ka bërë masakra në popullsi civile e për këtë jo që s’ka kërkuar falje, por dhe tenton ta mohojë si një të vërtetë që bota e ka parë qartazi edhe para 20 vitesh. Serbia vijon të ketë pretendime territoriale, siç Kosova e tëra, pa hequr dorë aspak nga synimet e saj.

Serbia, qartazi dhe si politikë shtetërore ka dominimin mbi shqiptarët në rajon, madje dhe zhbërjen si faktor, duke e patur antishqiptarizimin dhe si frymë në nivel akademik. Dhe për të gjitha këto, Serbia jo vetëm që s’ka bërë ndonjë hap pas, në funksion të pajtimit, por vijon t’i ketë kredo shtetërore, me peshë dhe në popullin e saj, i injektuar me doza të rënda nacionalizmi mitik.

Sa të jetë kështu, nuk do ketë pajtim mes dy vendeve. Ndaj dhe krahasimi me Francën dhe Gjermaninë është krejtësisht i çalë.(Tesheshi)

30 Komente

 1. T
  T

  NE e dime qe ska pajtim,po cka.mendon lideri suprem Rama qe e Ka shume.per zemer serbine e vucicin. Shame berishen si udbist ,po dhe ky sharlatani s eshte me pak

  1. a
   armand

   Rama eshte politikan dhe politika per nje vend te vogel si Shqiperia behet vetem me fjale dhe Jo me gjuhen e armeve. Retorika luftnxitese i prish pune Shqiperise. Ate qe ka bere dhe po' ben Rama per Kosoven dhe luften clirimtare te UCK nuk e ka bere asnje shqiptare. Me politiken e tij Rama e nxorri lakuriq Vucicin . Idiotet kerkojne ta fusin Ramen ne llogoren e luftes kur ai betejen e fiton ne tavoline . "Mbaje afer mikun dhe akoma me afer armikun"

   1. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    Nje carcaf me karlliqe ka shkruar autori,kur dihet shume mire se bishti i qenit (turkoshqipfolesi) mbetet bisht qeni...nuk behet njeri!

    1. .
     .

     Titulli me i sakt do te ishte ... "Iluzjon qe clirimi i Kosoves do te ishte zgjidhje konflikti midis Shqipove dhe Serbve"

    2. K
     Ka një rruge

     Problem ështe mentaliteti. Se pse Serbet ose Skllavet dhe Turqit shqip foles ose bota Muslimane kane të njëjten mentalitet të njëjten filozofie Kunder kujet do kundershtari që ështe ndryshe nga ata, qofte me komsie qofte me Fe ose besime a po qofte edhe në bindje politike. Ne si komb Shqiptare dhe Evropjane duhet të luftome mentalitetin primitive, Turko islamike dhe të shkeputemi sa më shume nga mentaliteti i ballkanit. Dhe pastaje ne nuke do bime më në nivelin e islamikve, Serbve dhe politikanve hajdute dhe komunistat si Sali Berisha, Edi Rama dhe ilir Meta me shoke. Dhe mbase andej do shohim pajtime në Ballkane pa tjeter se një pa drejtesi nuke mposhtet me një pa drejtesi tjeter.

     1. N
      Na mbyten idiotet me komplekse

      Ore kokrra e hajvonit....pajtimet ne Ballkan....ndodhin vetem kur bucet....greko-serbe te "kthjellohen" nga trute e kokes ...dhe nga idet e mykura mesjetare..e perrallat me lesh te propagandes injorante te te dy vendeve kunder shqiptareve...ajo propagand qe i ka shkerdhyer...te menduarin normal....ketyre psikopateve ne "delir" ...islami pa diskutim ka te vetat....por nuk mund ti "veshim" islamit problemet qe kane shqiptaret me Serbine o toc kuklle....apo me Greqine....sepse nuk jane pune fetare por pune kombetare (nacionaliste).....

      1. R
       Rruga eshte te lexosh historine para se te flasesh

       E di ti se kur ne Evrope protestantet dhe katoliket thereshin e digjeshin me njeri tjetrin per ceshtje fetare, ne perandorine osmane myslimanet, te krishteret e cifutet jetonin ne paqe me njeri tjetrin? Volteri tek “Traktati mbi tolerancen” merr si shembull sulltanin turk si sundimtar qe praktikonte tolerancen fetare. Dihet gjithashtu se ne Spanje arabet jetonin ne paqe me cifutet derisa erdhi Isabela me ushtrite e saj ne 1492 dhe i dha fund tolerances fetare. Evropa perendimore u zhvillua duke mesuar nga gabimet e se shkuares dhe duke huazuar gjerat e mira nga qyteterimet e tjera, jo se kishte gjene superiore.

      2. G
       Greku

       Milosheviqi eshte Ikonë e shenjtë. Arkani eshte Hero i Greqis.

      3. e
       emiljano

       Si gjithmone fajin e kane te tjeret. Ne jemi viktima te pafajshme qe na bien ne qafe. Sa kohe te vazhdoje kjo narrative fakire ne do vazhdojme te mbetemi kombi me i pazhvilluar dhe i prapambetur i evropes

       1. N
        Nuk ka "Pajtim" ?!

        Me pare se te analizoni e formuloni te tilla Brockulla , shikoni qarte ne Problemin i cili i ka rrenjet ne Politikat qe i jane imponuar dhe penetruar ne bythe te FIFA-s e cila eshte shdnruar tashme ne nji Police te Serbise ! - Shqiptaret kane qene Korrekte me gjithe ne fushe dhe jane Serbet ata qe ne cdo Rast si ne Stadiume por edhe kudo Degjenrrojne ne Histeri si Kafshe larg cdo Koncepti Njerezore sot ne kte Shekull , jovetem duke mos rrespektuar rregullat ne fushen e Lojes dhe Sulmuar Lojtarin Shqiptare , por edhe me Lehjet e tyre e provokimet Banale nga shkallet e Stadiumin -"Vrite Shqiptarin " - nderkohe qe di duhej te merrfeshin zvarre dhe larguar nga Stadiumi ,sepse jemi ne nji Cfaqje ,ne nji Spektakel e jo ne Lufte .Kte duhet te shikoje Fifa kush i Nxisin kto Konflikte ne Futboll e kudo dhe mos te behet Fifa nji mbeshtetes i Politikave Serbe edhe ne Futboll duke i nxitur me tej Agresivitetin e Hiane serbe ne Futboll . Kjo Politike e FIFA-s po degjeneron e Shemton Futbollin e cila tashme eshte shndruar dukshem ,ne nji Nxitese e Politikave Fashiste ne Stadiume por s'ka si te jet ndyrshe ,kur dijme se Fifa vepron si nji Klub Mafiozesh prandaj ka pakenaqesira vs saj nga gjithe Bota e Futbillit . Fuck You Fifa Mafiozet e Futbollit

        1. P
         Paemer

         Xhaka eshte nje nga lojtaret boterore me te mire. Luan ne Angli dhe di si te sillet. Premtoi kur vajti ne Boteror " se kemi ardhur per te luajtur futboll" https://njeriuithjeshte.com/2022/11/25/xhaka-jemi-ketu-per-te-luajtur-futboll/. Edhe pa faj te jet s'ka pse behet pjese e dickaje qe s'eshte futboll. Fotbolli thone bashkon armiqte , jo thellon armiqesine. Duket se jane politikanet e piste qe i trazojne te gjitha.

         1. G
          Goni

          Ehh te vjen per te qare e per te qeshur kur shikon keta gjynaqaret qe jane mender gazetare se ka idene fare nga historia . Ska degjuar fare quqari per Alsaz Lorenen qe ka levizuar sa ne njerin krah ne tjetrin . Mund te thoje gomari qe eshte e afert koha dhe duhet te zgjidhet statusi i Kosoves perfundimisht qe te filloi paqja por nje fillim per zbutjen e gjakrave gjithmone do ishte gjeja me e mire.

          1. G
           Gomari i Babatasit

           Duhet tu kujtohet serbeve se kur sllavet erdhen ne ballkan si cobane bagetishe,shqiptaret(iliret)kishin me qindra vjet qyteterim,por mesa duket serbet e vuajne kete realitet dhe prandaj veprojne si njemije vjet perpara.

           1. m
            mesjeta

            Ky eshte nje artikull dritëshkurtër , ne frymë mesjetare që edhe një incident sportiv e frymezon për të zbrazur arsenalin "intelektual" nacionalist. Thjesht kjo eshte një thirrje për armiqësi e papajtushmëri edhe për brezat e rinj shqiptar dhe serb.Kështu jo vetëm në Europë nuk shkohet por përkundrazi, shkohet në kohët e erëta dhe të dhimshme të mesjetës.

            1. T
             Tom

             Zotëri Mesjeta. Nëse nuk e di dhe je miop. Atëhere mos na bë për të vjellë.

            2. P
             Poseidon

             PROBLEMI I KOSOVAREVE DHE SERBEVE NUK ESHTE MIDIS POPUJVE QE JANE PAK A SHUME SHQIPETARE .......PRA SHQIPETARE KUNDER SHQIPETAREVE , POR QE NE MES ESHTE FEJA...,........PERSA KOHE NUK DO KUPTOJNE QE FEJA E SHQIPETARIT ESHTE SHQIPETARIA SIC NDODH NE SHQIPERI KU ORTODOKSE E MYSLIMANE RROJNE NE HARMONI DUKE RESPEKTUAR FENE E NJERI TJETRIT......... .NE FAKT NDRYSHIMI ESHTE PERVEC FESE EDHE EMRI I SHTETIT QE PERFAQESOJNE KESHTU QE SHQIPERARET ORTODOKSE QUHEN SERBE DHE MYSLIMANET SHQIPETARE.................

             1. L
              Lani

              Eshte edhe nje dallin fare fare fare i vogël: shqiptaret flasin shqip dhe serbet serbisht????

             2. Q
              Qytetar

              Ndryshimi kryesor eshte se Gjermania pesoi disfate te plote ushtarake pas Luftes se Dyte Boterore, u denazifikua, u çarmatos dhe u nda ne dy vende, kerkoi falje per krimet, pagoi demshperblime dhe reflektimin mbi krimet e nazizmit e beri pjese te programeve shkollore qe brezat e ardhshem mos perserisin gabimet e se shkuares. Serbet kane po ate koke qe kishin ne 1912, 1915, 1920, 1944, 1989, 1999. Jane rast i pashprese.

              1. S
               Seriozi

               Artikulli me logjikë fëminore. S'ka fare haber nga historia. Për të histori midis Gjermanisë dhe Francës është si e di ai. Por nuk është ashtu. Alsas Lorena një thagëmë më vete.

               1. R
                Ramsi i pari KM shqiptar ne Beograd pas 70 vitesh

                "Rama e ka mire ne parim, duke marre te mireqene qellimin e mire..." Dokrra! Atij Rames ashtu i ka ardhur Kaseta qe duhet te recitojhe dhe kaq! Se ja heq dhe Dera pra, pasi ajo partia qe drejton sot eshte lindur nga Mamite Jugosllave Popovic Mugosha 81 vite me pare nen emrin Komuniste me tej Puniste e tashme nga 1991 si Socialiste.

                1. S
                 Shqipria ne serbi

                 Serbet kane te drejte! Shqiptarvet duhet tu ndalohet marrja pjes ne kampionat! Kryeministri edi rama duhet te protestoje te fifa qe te ndalohet pjesmarrja e cdo lojtari me origjine shqiptare qe cenon sadopk nderin e serbve! Edi rames i bej thirrje qe te ngrej zerin. Te bashkohet me kryeministrin Vuqiq dhe se bashku te ndalojne kete turp dhe krim te shqiptareve. Ne jemi me serbine jemi nje komb nje gjak dhe sna lidh asgje me kosovaret! EDI RAMA BEJ PUNEN DHE ZHDUKI KOSOVARET NGA HARTA!! RROFT SERBIA E MADHE DHE PROVINCA E SAJ E DHJER SHQIPRIJA

                 1. R
                  RAIFI

                  Eshtë hera e parë së paku gjer tani që nuk pash ndonjë koment pro serb e anti Kosovë kjo nuk ka ndodh me vite të tëra në këtë gazetë.Ka filluar të kthjellën shqiptarët apo nuk po u jep edhe më tej Serbia lekë.Ndoshta edhe janë duke i mbush bateritë për sulmin e radhës!.Megjithatë gjer këtu ishte mirë.

                  1. A
                   Aleksander

                   serbt ka ik per lesh. Nuk ja vlen me u marr me ta.

                   1. A
                    Ay Qy Qe

                    Nuk vazhdova ta lexoj me tej qe kur tha: Gjermania me Francen nuk kane pretendime territoriale. Se i binte te lexoja artikullin e nje injoranti. Turp per gazeten qe lejon shkrime me te tille nivel!

                    1. F
                     Fiks

                     Fiks, artikullshkrues idiot, qe s’ia ka idene historise dhe rajonit te Alsase-Lorenes!

                    2. U
                     Undefined

                     Problemi eshte se Gjermania i tregoj Frances se i shkerdhen cfare i mban ai prag kurve....i tregoj se i thyen brinjet e dhemballet bashke.....i tregoj se nuk "luhet" me millin e gjermanit.....dhe kete mesim Francs e kuptoj shume mire dhe e vuri "vath ", ne vesh.......nje lloj mesimi te tille ju duhet edhe zhabzinjeve te Athines si dhe malokeve te Stepave te Uralit (serbeve)....dhe vendoset nje here e pergjithmon qetesia....po kush tja japi kete mesim....ky eshte edhe problemi....

                     1. P
                      Pajtim arrihet kur te Dy palet e duan ate !

                      Si mundet te flitet per Pajtim ktu , ne cilen Koke e cilin Tru _ kur Serbet kudo e me cdo Hapje Goje qe bejne ,kudo si ne Serbi ,ne Politike , Rruge, Medie ,Stadiume e Fushen e Lojes fyejne ,kercenojne me me lufte dhe Vdekje - Shqiptaret duke degjenruar kte Histeri te nxitur nga Politika kudo mne cdo aktivitet ku nuk kursehet as Futbolli , e Kampionati Boteror !!!!!!!! Pra , qe dikush ,te kuptoje se Kjo Dhune Verbale e Serbise ,qe u shpreh qarte edhe ne kte Ndeshje Futbolli ne surratin e egersuar prej egersire te Trainerit Serb dhe fjalori i tij fyes ndaj Shqiptareve ,nderkohe kur ai luan kunder Zviceres - i kalon Kufijte Njerezore e LLogjikles Humane ,ne nji kohe kur Ai vet Traineri i cili eshte De - Fakto respeonsabile /Pergjegjes per sjelljen e lojratreve te tij ne Fushe , duket te ishte Shembull i Rrespektimit te Rregullave e sjelljes Njerzore . Perkundrasi . Traineri Serbise ,ndaj te cilit Fifa duhet te tregoje Qendrim ,ishte nxitesi i Dhunes se lojtareve te tij .kunder Kapitenit Zvicerian ,vetem e vetem sa ai eshte me Origjine Shqiptare !!!!!!!! Dhe Fifa eshte Pergjegjesja me e Madhe e gjithe ktyre Skandaleve qe ndodhin e se ku po e degjeneron Futbollin .

                      1. B
                       Bimi

                       Ore ti idiot " Undefined" Gjermania i dha mesim po ja dha vete ti mese do ja japesh mesimin o idiot me gjithe budallenjete qe bejne trima pas ekranit ne per fatin tone te keq me perjashtim te 25 vjeteve te Gjergj Kastriotit gjithe pjesen tjeter te historise na kane pushtuar dhe skemi bere nje lufte .

                       1. U
                        Undefined

                        O kokrra e zullapit lexoje o pic derr shkrimin tim....apo ke problemen me kuptuarin e shqipes....lexoje edhe nje here ...por perqendrohu o..hu.....hahahahahaha......cmenduri........

                       2. Z
                        Zeqo Pilafi

                        A pika në byth juve që keni shkruajtur një çarçaf për hiçgjë. Zihen në fushë lojtarët dhe ju e çoni stekën në sherr midis dy vëndeve. Po populli shqiptar dhe ai sërb nuk kanë për personifikim Xhakën dhe Milutinoviçët, këta janë thjesht bythrrepur. Hedhin disa kalamaj të papjekur gur në lumë dhe kur të shohësh turren profesionistët e marrëzive për të hedhur popla akoma më të mëdha, kur duhet t'i kalojnë këto çilimillëqe me sportivitet, si veprime individësh të paformuar, të cilët për t'u dukur provokojnë njëri tjetrin, dikush për të nxjerrë në pah suksesin në lojë dhe tjetri për të justifikuar humbjen.

                        Lini një Përgjigje