Nuk ndalen incidentet në veri të Kosovës, sulmohet një gazetare

4 Qershor 2023, 12:45Rajoni TEMA

Nuk ndalen incidentet në veri të Kosovës, sulmohet një

Nuk kanë të ndaluar incidentet në veri të Kosovës, ku qytetarët serbë, prej ditësh tashmë kundërshtojnë futjen në zyra të kryetarëve të rinj të komunave të zgjedhur më 23 prill, në një proces të bojkotuar nga partitë serbe.


Sipas raportimeve, një gazetare dhe një makinë policie janë sulmuar në dy ngjarje të ndryshme në Leposaviq dhe Zveçan, mbrëmjen e së shtunës.

Autorët e këtyre sulmeve ende nuk janë identifikuar, teksa policia ka nisur hetimet.
Protestat në veri të Kosovës arritën kulmin ditën e hënë kur 30 efektivë të KFOR, hungarezë dhe italianë, mbetën të lënduar pas sulmit të protestuesve serbë, në hyrje të komunës së Zveçanit.

Sipas të dhënave paraprake, në këto përplasje raportohet të jenë përdorur dhe armë zjarri.

2 Komente

 1. E
  Eno

  Serbët në Kosovë (edhe më të rinjtë në moshë) duhet të binden dhe ta kuptojnē se më e mira edhe për vet ata, është të kthehen andej nga i solli prindërit e tyre politika serbe e të mos përdoren si zare.

  1. S
   Sebastia

   Serbet ne Kosove duhet te kishin te njejtin fat qe paten ne Kroaci. Per fat te keq nuk ndodhi sepse nje vend i Nato-s e deshi veriun e Kosoves pa shqiptar dhe iu dha drite jeshile serbve te debojne 25 mije shqiptare nga aty. Serbet jan VIRUS DHE KANCER vdekjeprures per shtetin e Kosoves. Shembuj kemi dy shtete qe ndajne te njejten gjuhe dhe njeri prej tyre te njejten fe dhe kulture me serbet , Mali i Zi dhe Bosnja, te dyja shtete qe vetem probleme madhore kan me gjarprin serb. Nuk ishin budallenj Kroatet qe i zhduken njeher e mire nga Kroacia. Serbi per nga mentaliteti eshte identik si Rusi dhe si Greku. O te asimilon me te mira me kushtin qe te harrosh ate cka je, ate qe linde dhe te behesh nje prej tyre ose tenton ne cdo lloj menyre per te shkaterru jeten, pronen, familjen. Serbi ashtu si Greku kupton vetem gjuhen e dhunes. Ne Kroaci iken si qen te zgjebosur ashtu sic iken mijera grek nga Turqia pasi kta te fundit i shkatrruan me themel, jo vetem ne 22 por edhe ne 74 . Si Serbi si Greku nuk do heqin kurre dore nga mentaliteti i tyre per te gllaberu dhe asimilu sa me shume toka dhe njerez.

  Lini një Përgjigje