Profili i "mbretit" të ri të Stambollit: Nga pasioni për futbollin, te martesa me gruan me tatuazhe!

2 Prill 2024, 17:40Rajoni TEMA

Profili i "mbretit" të ri të Stambollit: Nga pasioni

Ekrem Imamoglou, i njohur si “Pushtuesi i qytetit”, blindoi fitoren e tij për herë të dytë në Bashkinë e Stambollit.

Stambolli që është “kryeqyteti” i ekonomisë turke, pasi përbën një të tretën e saj, Imamoglou në fushatë u fokusua në ekonominë në kolaps të Turqisë.

“Pushtuesi i qytetit” Ekrem Imamoglou, u votua gjithashtu nga njerëz thellësisht fetarë, gjë që ishte një surprizë edhe për vetë Erdoganin, që e pa CHP-në të merrte përqindjet më të mëdha që nga viti 1977.“Vazhdo, ndrysho gjithçka”, thërriste turma e njerëzve me flamuj të kuq, duke dëshmuar se me modestinë dhe punën e tij, ai fitoi gjuhën e përbashkët me pikënisje të ndryshme politike, sociale, ekonomike dhe fetare.

Ai foli për zemrën e turqve, duke “goditur” Erdoganin në pikën e tij të dobët, duke kërkuar rritje të përfitimeve sociale, investime për një Stamboll “më të gjelbër” dhe transport më të lirë.“Klintoni turk, por pa… tradhti”, po e quan tani shtypi turk atë.

Imamoglu ka si mbështetje bashkëshorten e tij, Dilek, 4 vjet më të vogël, (që nga viti 1995) dhe nënën e tre fëmijëve të tyre (Mehmet, Semih dhe Beren).

E lindur në vitin 1974, Dilek, është diplomuar në Universitetin e Stambollit për turizëm dhe administratë publike, konsiderohet nga shumë njerëz si forca shtytëse e Ekremit. Ajo që e udhëzon atë.

Dilek nuk është tipike “First Lady” (Zonja e Parë e Stambollit e quajnë), gruaja e zakonshme e një politikani turk.

Ajo nuk mban shami, duke treguar flokët e saj të lyer biondë, mban modën më të fundit dhe shpesh zbulon tatuazhin që ka në krah, një akrep një referencë e drejtpërdrejtë për shenjën e saj të zodiakut, pasi ka lindur më 18 nëntor.

Vetë Dilek është shumë aktive me çështjet sociale dhe merr pjesë në aktivitete të ndryshme për ndërgjegjësimin e personave me aftësi të kufizuara, të drejtat e grave dhe edukimin e fëmijëve.

Karakteristikë e veprimit të saj është se ajo vizitoi Stambollin me një karrocë me rrota për një ditë e shoqëruar nga Semra Çetinkaya, nënkryetare e Shoqatës së Paralitëve të Kordinës Kurrizore të Turqisë, “për të ndjerë vështirësitë me të cilat përballen personat me aftësi të kufizuara dhe për të ndërgjegjësuar”.

Në fakt, në vitin 2014, Dilek Imamoglu mori çmimin ?ükrü Sürmen nga shoqata turke si rezultat i “aktivitetit të saj për ndërgjegjësimin e personave me aftësi të kufizuara”.

Ajo nuk do të hezitojë të përballet edhe me vetë Erdoganin. Ashtu siç bëri në vitin 2022, kur bashkëshorti i saj u dënua me dy vjet e shtatë muaj burg dhe iu hoq e drejta politike për fyerje të zyrtarëve publikë.“Gjëja e rëndësishme nuk është të qëndrosh në pushtet, por të kesh ende nder,” shkroi ajo, duke iu referuar Ismet Inonu, një ushtarak dhe politikan turk që ishte bashkëpunëtor i ngushtë i Kemalit.

Imamoglu ka shumë të përbashkëta me rivalin e tij të përhershëm, Erdogan. Ai e ka pasion futbollin dhe ka qenë futbollist edhe në nivel gjysmë profesional në rini./VoxNews

9 Komente

 1. a
  arna-Mutistan

  Urime Turqise,qe duket se ka gjetur nje Ataturk te rilindur,kurse ne vazhdojme te mbetemi nen sundimin e erdoganit te rilndur,si nje vilajet i tij.

  1. A
   ANADOLISTAN

   Perfekte! Jeni i vetmi që i keni analizuar saktë zgjedhjet! Nuk ishte thjesht një zgjedhje e thjeshtë për kryetar bashkie. Imamoglu nuk ishte fitues! Yavas në Ankara nuk ishte fitues! Nëse ata dy djem do të ishin "shishe", njerëzit do të votonin për ta! Këto zgjedhje ishin një proces i ndryshimit të binarëve për "trenin e sociologjisë". Turqit vendosën ta kthejnë trenin në itinerarin e tij origjinal të projektuar nga Kemal Atatürk. Më vjen keq që Rama mori trenin e gabuar! Veliaj bëri të kundërtën! E çuditshme por e vërtetë.

  2. E
   Enveri myslyman

   Bravo Qeremi ,,,po dhe Rexhep Taip Ertogani me pelqen ,,,te dy jan me origjin shqiptare ,,,myslyman,,,,

   1. F
    Fan Noli kristian

    Veke...te ishin gjithe shqiptaret myslymanë si zotrote, do na kishte marre lumi me kohe e me vakt...do flisnim turqisht ...

   2. O
    Opionisti

    Turqia mund referdum per pushteti lokal ai do kete qeveri dhe bashkin turqise kurse erdogani do kete presindente perrgjithone te dy pergjthmone

    1. A
     Artikull me te dobet skisha lexuar ndonjëhere

     Ne 2024 njerëzit vazhdojnë Akrepi, Peshorja, Horoskopi... dhe te kesh tatoo na qenkesha tipar emancipimi... Floke te lyer bionde, pse nuk e përmendet me ca i lyen me L'oreal... Po ca i duhen njerezve tatoo, floku, moda e fundit e kesaj zonje...

     1. T
      Toni

      Kjo është kthesë drejt qytetrimit perëndimor,dhe shkëputje prej talibanizmit anodollak fetar,tani Turqia dote ketë mbështetjen e ShBA e Europe's me shume

      1. M
       Messerchmitt

       gerrrko arrixhinjt jane destinuar te zhduken sepse jane evgjit me shtete fallso te vjedhura nga shqitaret ....yyyytttt rrrace evjgite gerrrrko turke flisni dhe ju per zgjedhje ...ytttttttt

       1. T
        Tirona

        Ky me origjine familjeje nga e ema dhe i ati jane greke te detit te zi. Pas kalimit te ketyre teritoreve nen Qemal Ataturkun dhe shtetin e sapokrijuat turk keta i shpetuan shkembimit te popullatave me Greqine dhe nderruan fene duke ruajtur pronat, parate dhe titujt. I lumte djalit. Gje e zgjuar duket.

        Lini një Përgjigje