Situata në veri të Kosovës, ambasadori rus në Beograd akuzon Perëndimin: Nëse ka gjakderdhje Serbia do të përgjigjet dhe do të fitojë

1 Gusht 2022, 17:53Rajoni TEMA

Situata në veri të Kosovës, ambasadori rus në Beograd akuzon

Ambasadori i Rusisë në Beograd, Aleksandar Bocan-Harchenko foli për një “skenar ushtarak”, ndërsa akuzoi Perëndimin pas zhvillimeve të fundit në veri të Kosovës. 

“Perëndimi raporton qëllimisht në mënyrë sipërfaqësore dhe nuk dëshiron ta zbulojë thelbin e problemeve që lindën për fajin e tij, ose mbi të gjitha për fajin e Bashkimit Europian”, tha ndër të tjera Bocan-Harchenko në një intervistë për mediat ruse sot.

Ai përmendi gjakderdhjen, ndërsa foli për një përgjigje në mënyrë adekuate nga Serbia. “Nëse ka gjakderdhje, Serbia do të përgjigjet në mënyrë adekuate, do të mbrohet dhe do të fitojë”, tha Bocan-Harchenko.

Ambasadori rus shtoi gjithashtu  se “situata është e vështirë dhe se nuk ka zgjidhje afatgjate për momentin”. 

 

4 Komente

 1. ?
  ????????????????????????

  ju a qi motren AMIRICA ty edhe putinit te qelbur

  1. K
   Km

   Gjakderdhje ne serbi?Nga kush?Nga ai qe Sulmona,apo e Ke fjalen Brenda serbise?Atehere Serbet me njeri tjetrin.Kosovaz Kosova nuk Sulmon njeri.E Ke fjalen per Mitrovicen?.Territor shqiptar i shpopulluar me dhune. Bejme nje kompromis?Caktojme nje vita,psh viti 1900,ose viti 1939,Pra para pushtimit gjermani te Jugosllavine.Hapim arkivat e gjendjes civile dhe regjistrimet e popullsise.Te gjithe shqiptareve qe Jane perzene me force dhe qe jetojne aktualisht tu njihet e drejta e pronesise ne Mitrovicen.Te gjithe Serbet qe nuk figurine banoret te ketyre zona e para ketyre viteve ,si te biem Dakord,te largohen nga Kane ardhe.Eshte e njejta recente qe keni perdorur ju ruset per ukrainen,gjeorgjine,Pra atje ku keni pretendimet.Keshtu problemet zgjidhen PA lufte dhe popujt bashkeekzistojne e bashkevendosin.Nese pervojen tuaj te gjakun doni ta transferoni dhe ne kosove,atehere ndryshon puna.Madje kete propozim timin te shtepine kudo ku Ka pretendine nacionaliste serbomadhe,"kosovomadhe",bosnjakomadhe".keshtu deshton pervoja rusomadhe e gjakut te derdhur.

   1. p
    putina putana stalina lenina

    do fitoje pidhin e sateme.rrace muti qe e zhytet rusine si ne kohe te stalinit.ne veri te shkerdhen breket Usa.aty e ke kruaju.

    1. F
     Futja kot

     Ruset e duan nje lufte ne ballkan, po nuk po u ecen. Serbet i besojne rusise sic besonin me 99-en, se nuk do sulmoheshin. Pastaj u bene pershesh.

     Lini një Përgjigje