Tensionet në Veri, Spartak Ngjela: Serbët të thyejnë qafën, është tokë shqiptare

29 Maj 2023, 15:35Rajoni TEMA

Tensionet në Veri, Spartak Ngjela: Serbët të thyejnë

Avokati Spartak Ngjela komentoi situatën në veri të Kosovës dhe tensioneve që kanë lindur aty pas marrjes së detyrës nga kryekomunarët shqiptarë.

Ngjela bëri një parashikim për atë që pritet të ndodhë në Kosovë duke marrë si analogji largimin e Partisë Demokratike nga zgjedhjet lokale në Shqipëri. Ngjela tha në studion e Euronews Albania se protestat do të shuhen dhe shqiptarët nuk do t’i lëshojnë drejtimin e komunave.

Madje Ngjela bëri dhe një parashikim afatgjatë, teksa tha se serbët në veri të Kosovës në një të ardhme do të shpërngulen dhe do të shkojnë në Serbi pasi aty është tokë shqiptare.

"E pe se si përfundoi PD që u largua nga zgjedhjet, jo vetëm që u përça, por fituan vetëm 4 fshatra. Pse? Se ikën si injorantë nga zgjedhjet. Edhe këta ikën nga një vend që duhet të ishin atje. Ikën dhe ua dhanë shqiptarëve. Ku i lëshojnë shqiptarët ato tani.

Çfarë do të ndodhë tani sipas mendimit tim. Do ikin ata. Koha do tregojë që serbët do ikin në Serbi, është tokë shqiptare atje. Ata kanë 4 ose 5 vjet që kërkojnë ta bëjnë federatë serbo-shqiptare. Menduan se thyen presidentin që është në burg, bëri lëshime që Kurti nuk i pranon. Tani ka ardhur Kurti që është nacionalist.

Ata nuk e bëjnë dot federatë dhe fakti që s’e bëjnë dot federatë do ikin do thyejnë qafën. Ata janë pushtues, nuk i kanë quajtur etni në legjislacionin e tyre, i kanë quajtur të ardhur dhe nuk mund të bëjnë dot federatë", tha Ngjela.

9 Komente

 1. b
  bir o taku i babes me trute e marre

  Perse nuk shkon ky trim i Kicos,te cveshi pallen atje ne fushen e betejes,dhe te na beje vatanin e madh si ne kohen e turkut

  1. s
   saleh brrisha dhe BE.ja mendon ndryshe z.Tak

   te gjithe shikojne qarte se Kush nxiti serbet te fillojne te qiasin dhembet e lehin rrugeve te Miltrovices . Eshte ajo qe coptoj Shqiptaret e sot vazhdon po te njejten Politike kunder shqiptareve siedhe baballarete e tyre qysh para 1913 -vitit te Mallkuar . Eshte nji LPje shume e piste por qe behet hapur me Shqiptaret ne Kosove ,pasi mbajne ne Hage drejtuesit e UCK-se , Troc ,jetojme ne nji Diktature Fashiste te padreklaruar ,qe fshihet pas Fasades Demokratike te BE-.s

   1. S
    Shqiptari

    Kështu vazhdoni dhe kërkoni aleatët ne Arabi pastaj. Atje ku keni shitur shpirtin bashke me fenë.

   2. L
    Lugu gjat

    Avokat per disa gjera nuk ja ke idene fare. Do ikin Serbet nga trojet e Kosoves thote Avokati. Po mire o i gjithe ditur, po Kosovaret nga trojet serbe a do kethehen? Nuk eshte turp as tradheti te pranosh direkt dhe jo indirekt ate oferten e z. Thaci si e vetmja zgjidhje per te mbyllur konfliktet. Ato dy krahina do mbeten perjetesisht konfliktuale. Ta gezoni patriotizmin.

    1. Z
     Zena

     Po li esht kjo toka serbe?

    2. T
     Tironsi i Vorrit Bomit

     Bravo Avokat ngjela . Poshte lakenjte eSerbise dhe Rusise qe jane me shumice ne Shqioeri e Kosove. Shqiperia dhe Kosova te jane mirenjohes.

     1. T
      Tironsi i Vorrit Bomit

      Bravo Avokat ngjela . Poshte lakenjte eSerbise dhe Rusise qe jane me shumice ne Shqioeri e Kosove. Shqiperia dhe Kosova te jane mirenjohes.

      1. T
       Tironsi i Vorrit Bomit

       Bravo Avokat ngjela . Poshte lakenjte eSerbise dhe Rusise qe jane me shumice ne Shqioeri e Kosove. Shqiperia dhe Kosova te jane mirenjohes.

       1. L
        LINI

        Ky eshte nje nga çapaçulet e "kazanit mediatik"!Po Kreshnik Spahiu ç'ka thote? Edhe ky nje çapaçul tjeter! Fatkeqesi kombetare.

        Lini një Përgjigje