Vjosa Osmani nga Tirana: Vuçiç produkt i një mendësie që ka ekzistuar në vitet 90-të që çoi në vrasjen e 150 mijë civilëve

6 Dhjetor 2022, 09:54Rajoni TEMA

Vjosa Osmani nga Tirana: Vuçiç produkt i një mendësie

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur në samitin BE-Ballkanin Perëndimor që mbahet sot në Tiranë. Në një deklaratë për mediat, Osmani është shprehur se Presidenti i Kosovës, Vuçiç është një produkt i një mendësie të vjetër që çoi në vrasjen e 150 mijë civilëve.

Gjatë fjalës së saj, Osmani theksoi se Kosova po tregon të kundërtën e asaj që po tregon Vuçiç, po shtrin dorën e bashkëpunimit dhe “pse ata nuk kanë kërkuar falje për krimet që kanë kryer” dhe beson që dialogu është e vetmja mënyrë për të ecur përpara.

Vjosa Osmani: Për fat të keq, Vuçiç është produkt i një vazhdimësie e një mendësie që ka ekzistuar në vitet 90-të dhe është kjo mendësi që çoi në luftën e shkatërrimin dhe në vrasjen e 150 mijë civilëve, një mendësi që duhet hedhur poshtë nga të gjithë. 

Le të presim që siguria të kryejë punën e saj dhe ajo çfarë po tregon Kosova këto ditë, është e kundërta e asaj që tregon Vuçiç, po shtrijmë dorën e bashkëpunimit  edhe pse ata kurrë nuk kanë kërkuar falje për krimet që kanë kryer dhe besojmë që dialgou që udhëhiqet nga BE dhe mbështetet nga SHBA është e vetmja mënyrë për të ecur përpara e përqendruar tek njohja e ndërsjelltë.

Gjatë fjalës së saj, Osmani ka theksuar se BE-ja duhet të kthejë fjalët në vepra kur bëhet fjalë për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Vjosa Osmani: Na duhet që BE të lëvizë nga fjalët për vepra sidomos kur bëhet fjalë për liberalizimin e vizave.

2 Komente

 1. S
  Shqiptari

  Kjo mot e jet familjaret e vet i kan patur me pushtusin dhe me UDBn , del e na shet ,patriotizem , ksaj i thon kush pjerdh dhe kush mer groshin , kush vritet per ato troje e kush ngrefet si gjeli ne maj te plerave .

  1. Çekiçi

   Kjo Lopa e Mitrovices Babë babgjysh e katragjysh i ka pas më krajlin serb më Pashiqin më Titon Rankoviçin dhe më Millosheviqin Edhe kur u martua u martua në nji familje qe ka pas kumari më kralin serb e më Rankoviqin e më Millosheviqin e ka vazhdu vjehrri i lopes se Zhabarit qe më 100 kgr hyri në presidencë e do dal më 50 kgr nga presidenca Kjo dhe Albin pleshti sot kan festu per denimin e heroit SALI MUSTAFA

   Lini një Përgjigje