Vuçiç në Tiranë: Pse nuk doja të vija në Samit. Serbia është shumë pranë Rusisë, por s'do sulmojmë njeri në Ballkan

6 Dhjetor 2022, 09:56Rajoni TEMA

Vuçiç në Tiranë: Pse nuk doja të vija në

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka mbërritur në samitin e Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në Tiranë.

Në një deklaratë për mediat ai shpjegoi arsyen se përse në fillim refuzoi të merrte pjesë në Samit, ndërsa shtoi se mbeten të përkushtuar ndaj procesit të dialogut me Kosovën.

“Pati një sërë çështjesh të ndryshme. Disa reagime për çështjen e dialogut, kjo ishte arsyeja kryesore, por pas diskutimeve që zhvilluam brenda shtetit vendosëm të vinim të diskutonim të gjitha çështjet. Mbetemi të përkushtuar ndaj procesit të dialogut dhe jemi të vendosur drejt rrugës së BE.

Do na duhet të mbrojmë interesat tona kombëtare në përputhje me Kushtetutën tonë. Unë jam vetëm realist dhe jam këtu të shpjegoj qëndrimin e Serbisë. Janë dy lajme të mira që kanë të bëjnë me çështjen e energjisë”- tha ai.

Në një deklaratë për mediat pasi takoi kreun e qeverisë Edi Rama, ai tha se Serbia është shtet i pavarur dhe se është shumë pranë Rusisë.

Më tej ai shtoi se Serbia është drejt rrugëtimit të saj drejt BE-së.

“Serbia është shumë pranë Rusisë, është një vend i pavarur. Besoj se e keni lexuar dhe keni shkruar gjatë 9-10 muajve të fusnit se Serbia po ndiqte udhëzimet e Rusisë për të sulmuar të tjerët në Ballkan.

Ne e kemi përgënjeshtruar këtë me vepra. Është e lehtë të ekspozosh lajmet e rreme por e vërteta del dhe të gjithë e dinë të vërtetën. Serbia është një vend i pavarur dhe është drejt rrugëtimit të saj drejt BE-së”- tha ai.

 

4 Komente

 1. K
  Kalec Dega

  A ta tallin bithen me Ramen apo eshte idjot i dobishem Lideri Global?!

  1. T
   T

   T na hash kar.n ti Serb ,greqia turqia e kurva jote Rama. Ke byth t sulmosh ti kurve

   1. G
    Gazetar shqiptar qe sguxojn ta pyesin shkjaun per

    Vucic shkjau mbyti shqiptarin nga Kosova qe e mbante te burgosur dhe per kete mori nje paerqafim te ngroht ne Tirane nga Ed Raam. Si po shkombetarizohet kjo Shqiperi?

    1. j
     joni15

     Ik ore psikopat , gjithmone si qarame flisni ,kur tjetri te vin ne shtepi nuk do i tregosh forcen debil , rama beri ate qe asnje politikan nga shqiperia, apo nga kosova zyrtarisht ja tha ne mes te beogradit , qe kosova eshte shtet i pavarur , dhe filluat ju kosovaret , terci-verci si kurvat.

    Lini një Përgjigje