Vuçiç pas takimit me Kurtin: Bisedimet pa sukses, nuk pranoi propozimin e BE për kompromis

14 Shtator 2023, 14:00Rajoni TEMA

Vuçiç pas takimit me Kurtin: Bisedimet pa sukses, nuk pranoi

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se negociatat e sotme ndërmjet delegacioneve të Beogradit dhe Prishtinës në Bruksel përfunduan pa sukses.

Në një deklaratë për mediat, Vuçiç u shpreh se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e pranoi propozimin për kompromis të Bashkimit Evropian, shkruan N1.

“Ne patëm bisedime dhe mendoj se ato përfunduan pa sukses në drejtim të gjetjes së një rruge të qartë drejt normalizimit të marrëdhënieve.

Të gjithë kemi propozimet tona, në fund ne si Serbi e pranuam propozimin e kompromisit të Bashkimit Evropian.

Kurti nuk ka dashur ta pranojë dhe takimi ka përfunduar”, theksoi ai.

4 Komente

 1. G
  Gjakovari

  Or popull koqevare çohuni e hiqini kete dyshe Kurt -Osman se po ju mer ne qafe . habitem po derra keni ngelur ,si muter rini para para kesaj dyshe anti Amerikene anti popullit te Kosoves e anti shtetit mêmë

  1. R
   Raimond Vlonjati

   Boll ti or te shkerdhefsha cte mban pragu , mut muti. Po ju te gazetes jeni bere gazete Serbe, qe jepni vetem komentin e Vucic, i cili eshte nje krijese e piste antishqiptare dhe nuk jepni komentin e Albin Kurtit

  2. P
   Perseri une.

   Vuciqi eshte i pari qe ka dhene spjegime. Bisedimet kane qene te ashpra. Kurti dhe Vuciqi kane parashtruar idete e tyre dhe ne fund perfaqesuesit evropiane kane dale me propozime konkrete qe nuk u pranuan nga Kurti. Ja se cthote Vuciqi: Predsednik je rekao da je kompromisni predlog podrazumevao prvo formiranje ZSO, a zatim ispunjavanje obaveza od strane Srbije, ali obzirom da Kurti nije želeo da prihvati to, sastanak je završen. prekethime: Presidenti tha se propozimi kompromis nenkuptonte si fillim formimin e Zajednices dhe me von plotesimin e detyrimeve te Serbise, por meqe Kurti nuk shprehu deshiren ta pranoje kete, mbledhja perfundoi... Me nje fjale loja midis Vuciqit dhe Kurtit perfundoi me barazim. Me siguri do degjojme me shume per trimerite e Kurtit dhe mencurine e Vuciqit. Vecanerisht do degjojme per Lajcakun me biografi pro serbe....

   1. T
    Trapi

    Eshte nje keqekuptim i math midis paleve. Ne kohen kur Kurti dhe Vuciqi e kane me te "futur", Lajcak dhe Borel mbajne anen e Vuciqit. Vet Vuciqi ne deklaraten e tij se si zgjidhje te politikes "me te futur" te Vuciqit dhe Kurtit, Lajcak dhe Borel propozuan "zgjidhje kompromisi" plotesimin e kerkesave serbe te formimit te asociacionit dhe pastaj Serbia te plotesonte detyrimet e veta. Kurti kete zgjidhje e quajti se kesaj i thone te vesh kalin para karroces, qe eshte tamam e vertete. Eshte hera e pare qe une e mbeshtes Kurtin, por nuk heq dore nga mendimi se Kurti dhe Vuciq luajne "valsin e vdekjes". Te gjithe kane te drejte ne kete mish mash. Te drejte ka Kurti qe kerkon reciprocitet. Te drejte serbe ka edhe Vuciqi qe kerkon "tja fusi" Kurtit. Kerkon qe ai te beje asociacionin dhe Vuciqi te filloje prap nga e para kerkesat. Te drejte ka edhe Lajcak qe spjegon se asociacioni behet per te mire te pakicave serbe ne Kosove(pra eshte per te mire te Kosoves), dhe prandaj duhet te jete i shkeputur nga detyrat serbe per te qetesuar situaten, por ai haron ti thote Vuciqit te mos nderhyje ne punet e Kosoves. Kete mishmash te te drejtave e krijon historia e ngaterruar e Kurtit dhe Vuciqit. Bile te drejte apsolute ka edhe Rama kur thote se "faji eshte i te tjereve". Ne kete mesele te hidhur, tere gabojne sepse mendojne se Amerika dhe Evropa do bejne sic thote Vuciqi apo Kurti. Kurti dhe Vuciqi luajne aq bukur me njeri tjetrin per te destabilizuar rajonin dhe Evropen ne pergjithesi saqe mahnisin si Putin ashtu dhe Bajdenin. Kjo pune me sa duket nuk ka zgjidhje me Vuciin dhe Kurtin. Ata bashkepunojne per te mos gjetur zgjidhje nen moton "nje here une e nje here ti", por ajo qe duhet te beje Evropa kurve eshte te nderoje urgjentisht emisarin e vet Lajcak i cili ne kete zollomahi eshte me politiken e Vuciqit "me te futur" dhe legjitimon asociacionin si kerkese themelore kur ne thelb statusi i Kosoves eshte primar. Te pakten ta beje sepse edhe Kurti e kerkon kete....

    Lini një Përgjigje