Kardiologjia transferohet në Spitalin Qendror, merr emrin “Anesti Kondili”

22 Prill 2023, 19:46Shëndeti TEMA

Kardiologjia transferohet në Spitalin Qendror, merr emrin “Anesti

Shërbimi Kardiologjisë ka çelur dyert në Spitalin Qendror në QSUT. Veç shërbimit, klinika e Reanimacionit Kardiak ka marrë emrin e profesorit “Anesti Kondili”.

Shërbimi i kardiologjisë, njësia e hemodinamikës dhe reanimacionit të kardiologjisë  kanë një kapacitet prej 116 shtretër në pavione, 20 shtretër të terapisë intensive.

Për fuqizimin e Kabinetit të Hemodinamikës në spitalin e ri është instaluar angiografi i tretë një pajisje mjekësore e teknologjisë së lartë.

Aktualisht Shërbimi i Hemodinamikës në QSUT është shërbimi i vetëm në institucionet spitalore publike që trajton urgjencën kardiake 24/7 me një volum prej 5,790 ndërhyrjesh në vit. Më herët në spitalin e ri janë vënë në funksion edhe 7 shërbime të tjera. Transferimi i shërbimeve drejt spitalit të ri pritet të mbyllet me transferimin e Shërbimit të Urgjencës Polivalente në ditët në vijim.

7 Komente

 1. L
  Luzati

  NUK I TAKON A.KONDILIT POR KARDIOLOGJIA KA PSUR KOLLOSI SI PROF.YLLI POPA TE CILIT I TAKONTE QE KY SHERBIM TE KISHTE EMRIN E TIJ

  1. L
   Lulezimi

   Perpara Nestit..kardiologjia shqiptare ka njerez me te shquar e me te afte..si Ylli Popa...Petrit Gaçe Ahmet Kamberi.. Fedhon Meksi.........pastaj nderohen ata qe nuk jane me jo ata qe e vetmja cilesor superior eshte te qenit komunist 24 karat

   1. p
    pap

    Lulezim, pajtohem me opinionin tend se kardiologjia shqiptare ka plot emra te tjere te shquar si ato qe ju permendni, shto edhe Nikolla Shurbanin, Aleko Veshon, Spiro Qirkon, te cilet kane qene/jane modele edhe si njerez. Jo se Nesti nuk eshte kardiolog i shquar, por kontributi i tij lidhet me nje fushe me te kufizuar, reanimacionin, per te mos thene pastaj qe nuk eshte "karakteri ideal". Sa i perket emrit, mendoj se do te kishte qene zgjedhje me e mire nese kardiologjise do t'i ishte vene emri i Nikolla Shurbanit ose Ylli Popes, mbasi kontributi i tyre ne fushe eshte me domethenes dhe shumedimensional, pervec personalitetit te tyre. Keshtu sic eshte vepruar, nuk eshte zgjedhje e mencur, pa thene, e drejte....(?!)

   2. F
    Futja kot!

    Po ç'janë këto emërtime e përjetësime koti. Emra spitalesh e klinikash. Pse po ti lesh pa emër çfarë ka... Nuk di të ketë bërë gjë të veçantë ky përveçse punës dhe pareve. Mos ja fusni kot, po na i bëni si Faraonët e Egjiptit. Lerini këto emërtime koti !

    1. P
     PO PROFESOR SABIT BROKEN E HARUAT.....

     PERGJIGJE.

     1. G
      GEZIMI

      PO PROFESOR SABIT BROKAJ E HARUAT.....

      1. ,
       ,,,,,,,

       O Zabitin ,,,o Anestin ,,,,o turkun ,,,o kaurin ,,,,

       Lini një Përgjigje