Rritje histrorike e pagave për bluzat e bardha, ja pagat për secilën kategori

11 Prill 2023, 10:16Shëndeti TEMA

Rritje histrorike e pagave për bluzat e bardha, ja pagat për

Ka hyrë në fuqi vendimi i qeverisë për rritjen e madhe të pagave për mjekët specialistë me +50,000 lekë si dhe rritja e pagave për pjesën tjetër të mjekëve dhe infermierëve në të gjithë sistemin shëndetësor me +7%. Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, nëpërmjet disa postimeve në rrjetet sociale kanë bërë me dije -përmes disa shembujve- se sa do t'iu shkojë paga mjekëve dhe infermierëve, sipas planit 2023-2024.

Konkretisht për mjeken pediatre dr. Shahe Isufaj, paga e re është 220.300 leke. Kjo pagë përfshin edhe kushtin e natyrës së veçantë dhe shërbimin e rojes. Për mjeken specializante dr. Erisilda Dedja, paga bëhet 148,116 lekë. Kjo pagë përfshin edhe kushtin e natyrës së veçantë dhe shërbimin e rojes. Plani per rritje  e pagave në sektorin e Shëndetësisë do të vijojë edhe për mjekët e përgjithshëm dhe infermierët dhe do të shtrihet në dy faza: Nis në muajin maj rritja me 7% dhe gjithashtu rritje e ndjeshme do të jetë në 2024. Konkretisht për dr. Vilma Stërkeshi, Mjeke e Përgjithshme paga në Maj shkon 108.796 lekë dhe në vitin 2024 shkon 128.796 lekë.

Për infermierët gjithashtu do të vijojë rritja e pagave. Në muajin e ardhshëm infermieres Anjeza Sadiku do t’i shkojë paga 89.155 dhe në 2024 do t’i shkojë paga 104.155. Pas rritjes me 63% të pagave për mjekët dhe infermierët nga viti 2013, këtë muaj hyn në fuqi vendimi për rritjen e madhe të pagave për mjekët specialistë me + 50,000 lekë/muaj, rritje e cila do të reflektohet në pagesën e muajit maj. Rritje page do të kenë edhe mjekët e përgjithshëm/ të familjes dhe infermierët në të gjithë sistemin shëndetësor me +7%, rritje e cila gjithashtu do të reflektohet në pagesën e muajit maj. Do të vijohet me rritjen e targetuar të pagave në vitin 2024 edhe për kategori të tjera të personelit shëndetësor, më konkretisht, për mjekët e përgjithshëm dhe për infermierët në të gjithë sistemin shëndetësor.

4 Komente

 1. F
  Fshatari

  Mbi 100 vite me pare , me sakte 1905 u publikuan ‘’protokollet e te urteve te zionit’’ dhe cdo njeri qe i permend ata merr titullin e nderit ‘’antisemetik’’. Kurse ne kohen e Stalinit denoheshe me vdekje. Thuhet hapur ne nje nga 24 prtokollet se Ne(Ata) > pra sic e shikoni eshte aqe e thjeshte, por edhe aqe praktike, per te varferuar popullsine dhe disa nga ne as qe e marrim vesh fare dhe pse kejo metode ka mbi 100 vite qe zbatohet. Themi ‘’ te pakten na dhane pak’’. Pikerisht te dhane pak. Pra kur te propogandojne : shifera, conflikte, luftera, PDja dhe PSja etj etj sdalin nga goja e Rames, as e Makronit, apo as e Biden, jane urdhera nga protokollet qe keta kulishet duhet ti zbatojne. Fuck Them

  1. F
   Fshatari

   Mbi 100 vite me pare , me sakte 1905 u publikuan ‘’protokollet e te urteve te zionit’’ dhe cdo njeri qe i permend ata merr titullin e nderit ‘’antisemetik’’. Kurse ne kohen e Stalinit denoheshe me vdekje. Thuhet hapur ne nje nga 24 prtokollet se Ne(Ata) Pra sic e shikoni eshte aqe e thjeshte, por edhe aqe praktike, per te varferuar popullsine dhe disa nga ne as qe e marrim vesh fare dhe pse kejo metode ka mbi 100 vite qe zbatohet. Themi ‘’ te pakten na dhane pak’’. Pikerisht te dhane pak. Pra kur te propogandojne : shifera, conflikte, luftera, PDja dhe PSja etj etj sdalin nga goja e Rames, as e Makronit, apo as e Biden, jane urdhera nga protokollet qe kulishet duhet ti zbatojne. Fuck Them

   1. F
    Fshatari

    Algoritmi i Temes mesova se zhduk fjaline midis disa siboleve. Shpresoj te postohet. E treta e verteta.Mbi 100 vite me pare , me sakte 1905 u publikuan ‘’protokollet e te urteve te zionit’’ dhe cdo njeri qe i permend ata merr titullin e nderit ‘’antisemetik’’. Kurse ne kohen e Stalinit denoheshe me vdekje. Thuhet hapur ne nje nga 24 prtokollet se Ne(Ata) ‘’Qe te varferojme bagetite( keshtu na quajne neve) do rrisim rrogat, por njekohesisht do rrisim me lart cmimet e produkteve. Gjthashtu fajin nje here do ja hedhim fshatit dhe heren tjeter qytetit. Kur cmimet jane te larta per qytetin … fshatari e ka fajin… kur cmimet jane te uleta fajin do ja hedhim qytetit ” Pra sic e shikoni eshte aqe e thjeshte, por edhe aqe praktike, per te varferuar popullsine dhe disa nga ne as qe e marrim vesh fare dhe pse kejo metode ka mbi 100 vite qe zbatohet. Themi ‘’ te pakten na dhane pak’’. Pikerisht te dhane pak. Pra kur te propogandojne : shifera, conflikte, luftera, PDja dhe PSja etj etj sdalin nga goja e Rames, as e Makronit, apo as e Biden, jane urdhera nga protokollet qe kulishet duhet ti zbatojne. Fuck Them

  2. P
   Pago 2 merr 1 apo Pago 1 merr dy kjo eshte ceshtja

   Shqiperia nuk prodhon gje , eshte me shume e fokusuar tek import exporti dhe tek sherbimet , grosistet me ritjen e rrogave thjesht do te importojne me pak mall dhe do te shesin me shtrenjte dmth me 100 mije lek blije 100 kile qepe kineze me riskun qe grosistit 10 apo 15 kile ti kalbeshin , tani me rijen e rroges grosistet do te fusin jo 100 kile qepe se e dine qe 10 deri ne 15 kile do te mbeten pa shitur ose do te kalben ata do te importojne 100 -(minus) 15 kile qepe por per te mbajtur fitimin sa e kane e pse jo per ta rritur sic e kane zakon do ta shesin ketej e tutje jo me 1000 leke kilen por 2000 ose me teper keshtu qe te dhjefsha rritjen e rroges se prap aq qepe do blesh ne mos me pak dhe do ta blesh me shtrenjte , ky arsyetim vlen ne rastin se nuk ka prodhim VEndas , perndryshe ne rast se KA PRODHIM ka RRITJE EKONOMIKE ka OFERTE TREGU ka ULJE CMIMESH (se prodhimi te mbetet stok), ka KONSUM ME TE LARTE dhe RRJEDHIMISHT RRITJA RROGES SJELL VERTET MIREQENIE, Pa PRODHIM NUK KA OFERTE,KA KERKESE TE LARTE qe nxitet nga nevoja dhe CMIMI PER NJESI DO TE RRITET DHE RROGA E RRITUR CFRYHET, keshtu qe kemi thjesht nje verre ne uje

   Lini një Përgjigje