Cila është më e shëndetshme, buka e bardhë apo e zezë?

14 Prill 2023, 11:57Shëndeti TEMA

Cila është më e shëndetshme, buka e bardhë apo e

Buka është një ushqim i domosdoshëm që përdoret në të gjithë botën. Ka lloje të ndryshme, por buka e zezë dhe e bardhë është më e konsumuar. Eksperti i ushqimit, Russi Parmar foli për “Pinkville” për dallimet mes bukës së zezë dhe të bardhë.

Cili është ndryshimi i vërtetë?

Ndërsa nuk ka një ndryshim të madh në kalori, ka një ndryshim të madh në lëndë ushqyese. Buka e zezë ka padyshim më shumë lëndë ushqyese se buka e bardhë.

Buka e zezë bëhet nga pjesë të kokrrave të grurit: krunde, endosperma dhe embrion, prandaj ka një ngjyrë të errët. Buka e bardhë bëhet nga endosperma e kokrrës së grurit, e cila i jep ngjyrën e bardhë karakteristike.

Gjithçka për bukën e zezë

Buka e zezë bëhet nga mielli i grurit të plotë që nuk është përpunuar për të hequr tulin dhe embrionet. Është më ushqyes sepse përmban më shumë fibra dhe lëndë ushqyese sesa e bardha.

Gjithashtu, buka e zezë është më e pasur me fibra, dhe përmban më shumë vitamina B-6 dhe E, magnez, acid folik, mangan, zink dhe bakër.

Buka e zezë është sigurisht më e shëndetshme dhe më ushqyese dhe kalorike. Vlera ushqyese e bukës së zezë është veçanërisht e përshtatshme për të rriturit dhe njerëzit që janë të fokusuar në humbjen e peshës.

Gjithçka për bukën e bardhë

Buka e bardhë bëhet nga mielli i rafinuar i grurit që përpunohet për të hequr tulin dhe embrionet. Përmban miell gruri që është “zbardhur” me substanca kimike për ta bërë ngjyrën e bukës më të lehtë.

Niseshteja e rafinuar i shtohet edhe bukës së bardhë. Krahasuar me bukën e zezë, ajo ka më pak fibra. Për të përcaktuar nëse buka e zezë që po hani është e shëndetshme apo jo, këshillohet që thjesht të kontrolloni përbërësit e shënuar në paketim.

 

6 Komente

 1. A
  Ari

  Ah...e gjete, te "lexojme perberesit qe shkruan ai, ajo, ti, ne etiketeeeeeeee

  1. S
   Shaqo

   Grure aq te zi, sa na tregon buka qe ke ne foto o specialist, nuk gjendet ne asnje cep te botes. Ajo buke eshte e prodhuar me miell gruri me shtesa te larta ngjyruesi ushqimor. Miell gruri aq te zi nuk gjendet, eshte mashtrim dhe.mos fol per fibra e blablabla,teorizime te kota.

   1. B
    Buka e Zeze eshte e shendeteshme

    Shaqooooooooo , dukesh qe s'ke ngren ndonjiher Buke te Zeze ne Europe o Bojaxhi Gruri !

   2. S
    Shaqo

    O buke e zeze, eshte me ngjyrues jo nga gruri. Dukesh qe jeton ne boten e cudirave, ose nuk ke pare grure ndonjehere.

    1. S
     Shaqo

     ...dhe ngjyrat nga Europa vijne...per ty s'ka problem, vetem e zeze te jete, dhe patjeter ia ben analizat sipas atij specialistit.

     1. S
      Sokoli

      Shaqo ka te drejte. Per disa lloje bukesh futen dhe ngjyroses, eshte lloji i bukes. Shaqo ka te drejte sepse buka masive eshte dy llojesh, e bardhe me miell te rrezeve te ulet ( ku cefla e grurit himja eshte eliminuar, bile trajtohet me klor per tu zbardhur me shume) dhe buka e rrezeve te larta ku permban himen deri ne total. Kjo e fundit ne perendim quhet whole wheat bread. Kaq per dijeni.

      Lini një Përgjigje