Lija e majmunëve po përhapet në mbarë botën - Sa e rrezikshme është ajo?

23 Maj 2022, 09:19Shëndeti TEMA

Lija e majmunëve po përhapet në mbarë botën - Sa e

Autoritetet shëndetësore në Evropë, SHBA dhe Australi po hetojnë një shpërthim të fundit të rasteve të lisë së majmunëve, një sëmundje e rrallë virale e kufizuar zakonisht në Afrikë.

Zvicra raportoi të shtunën rastin e parë të virusit, duke u bërë vendi më i fundit evropian që identifikoi një shpërthim së bashku me Gjermaninë, Britaninë, Spanjën, Portugalinë, Francën, Italinë dhe Suedinë.

Shtetet e Bashkuara dhe Australia konfirmuan gjithashtu rastet e tyre të para këtë javë, ndërsa ekspertët përpiqen të përcaktojnë shkakun rrënjësor të rritjes së fundit.

Ndërsa disa raste janë lidhur me udhëtimet nga Afrika, infeksionet më të fundit mendohet se janë përhapur në komunitet, duke rritur rreziqet e një shpërthimi më të gjerë.

Qendrat e SHBA-ve për Kontrollin e Sëmundjeve dhe Infeksionin dhe Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar thanë se po hetojnë një sërë rastesh, duke përfshirë ato në mesin e individëve që vetë-identifikohen si burra që kryejnë marrëdhënie seksuale me burra, dhe u kërkuan veçanërisht burrave homoseksualë dhe biseksualë që të jenë të vetëdijshëm për ndonjë skuqje të pazakontë.

Vetëm në MB, rastet janë dyfishuar që kur u identifikua i pari më 7 maj. Vendi tani ka 20 raste të konfirmuara të lisë së majmunëve, megjithëse ka shqetësime se mund të ketë shumë të tjera të pazbuluara.

Individët që shfaqin simptoma të virusit – të cilat përfshijnë skuqje dhe temperaturë – u kërkohet të kërkojnë këshilla mjekësore, duke kontaktuar çdo klinikë përpara se të vizitohen.

Çfarë është lija e majmunit?

Lija e majmunëve është një sëmundje e rrallë e shkaktuar nga virusi i lisë së majmunëve, pjesë e së njëjtës familje si variola, megjithëse zakonisht më pak i rëndë.

I gjendur përgjithësisht në pjesë të largëta të Afrikës Qendrore dhe Perëndimore, virusi u zbulua për herë të parë te majmunët në vitin 1958. Rasti i parë i njeriut u regjistrua në vitin 1970.

Që atëherë janë raportuar raste sporadike në 10 vende afrikane, përfshirë Nigerinë, e cila në vitin 2017 përjetoi shpërthimin më të madh të dokumentuar, me 172 të dyshuar dhe 61 raste të konfirmuara. Tre të katërtat ishin mes meshkujve të moshës 21 deri në 40 vjeç.

Rastet jashtë Afrikës kanë qenë historikisht më pak të zakonshme dhe zakonisht të lidhura me udhëtime ndërkombëtare ose kafshë të importuara.

Si mund të infektohemi nga lija e majmunit?

Lija e majmunit përhapet kur dikush bie në kontakt të ngushtë me një person tjetër, kafshë ose material të infektuar me virusin.

Virusi mund të hyjë në trup përmes lëkurës së çarë, rrugëve të frymëmarrjes ose përmes syve, hundës dhe gojës.

Transmetimi nga njeriu te njeriu më së shpeshti ndodh përmes pështymës, megjithëse zakonisht kërkon kontakt më të ngushtë fizik. Transmetimi nga kafsha te njeriu ndërkohë mund të ndodhë nëpërmjet një pickimi ose gërvishtjeje.

Lija e majmunëve nuk konsiderohet përgjithësisht një sëmundje seksualisht e transmetueshme, megjithëse mund të transmetohet gjatë seksit.

Cilat janë simptomat?

Simptomat fillestare të lisë së majmunit përfshijnë ethe, dhimbje koke, dhimbje muskulore, ënjtje dhe dhimbje shpine.

Pacientët zakonisht zhvillojnë një skuqje një deri në tre ditë pas shfaqjes së etheve, shpesh duke filluar në fytyrë dhe duke u përhapur në pjesë të tjera të trupit, të tilla si pëllëmbët e duarve dhe shputat e këmbëve.

Infeksioni zakonisht zgjat dy deri në katër javë dhe përgjithësisht largohet vetë.

Cili është trajtimi?                  

Aktualisht nuk ka trajtime të provuara dhe të sigurta për linë e majmunit, megjithëse shumica e rasteve janë të lehta.

Njerëzit që dyshohet se kanë virusin mund të izolohen në një dhomë dhe të monitorohen nga profesionistë të kujdesit shëndetësor duke përdorur pajisje mbrojtëse personale.

Megjithatë, vaksinat kundër lisë janë dëshmuar kryesisht efektive në parandalimin e përhapjes së virusit. Vendet duke përfshirë Britaninë e Madhe dhe Spanjën tani po ofrojnë vaksinën për ata që janë ekspozuar ndaj infeksioneve për të ndihmuar në uljen e simptomave dhe kufizimin e përhapjes.

Sa e rrezikshme është?

Rastet e lisë së majmunëve mund të jenë herë pas here më të rënda, me disa vdekje të raportuara në Afrikën Perëndimore.

Megjithatë, autoritetet shëndetësore theksojnë se nuk jemi në prag të një shpërthimi serioz dhe rreziqet për publikun e gjerë mbeten shumë të ulëta.

Autoritetet shëndetësore në MB, SHBA dhe Kanada u kërkuan njerëzve që po përjetojnë skuqje të reja ose janë të shqetësuar për linë e majmunëve të kontaktojnë ofruesin e tyre të kujdesit shëndetësor.

1 Komente

  1. K
    Ky majmuni eshte me Origjine Greke

    attenzione - attenzione )))) majmun vjen nga greqishtja qe do te thone Maj- muni (maj-klitoris - Muni -pussy )

    Lini një Përgjigje