Studimi italian zbulon pse disa njerëz janë më të dobët përballë Covid-19

15 Shtator 2023, 09:29Shëndeti TEMA

Studimi italian zbulon pse disa njerëz janë më të dobët

Gjenet e trashëguara nga paraardhësi i njeriut neandertal luajtën një rol të rëndësishëm në shkaqet e vdekshmërisë nga Covid-19. Një studim i Institutit Mario Negri në Itali hedh dritë mbi shkaqet e shkallës së lartë të vdekshmërisë të regjistruar në disa zona, duke i dhënë një peshë vendimtare predispozicionit gjenetik të popullsisë.

Nga studimi i botuar në revistën iScience, mund të shihet se një rajon i caktuar i gjenomit njerëzor ishte i lidhur ndjeshëm me rrezikun për t’u sëmurur rëndë me Covid në banorët e zonave të Bergamos më të prekura nga pandemia gjatë valës së parë.

“Gjëja e bujshme është se 3 nga 6 gjenet që lidhen me këtë rrezik kanë ardhur në popullatën moderne nga Neandertalët, veçanërisht nga gjenomi Vindija që daton 50 mijë vjet më parë. Dikur ndoshta i mbrojti neandertalët nga infeksionet, tani shkakton një tepricë të përgjigjes imune e cila jo vetëm që nuk na mbron por na ekspozon ndaj një sëmundjeje më të rëndë” shpjegoi Giuseppe Remuzzi, drejtor i Institutit.

Viktimat e kromozomit të Neandertalit në botë, shtoi ai, “janë ndoshta një milion dhe mund të jenë pikërisht ata që, në mungesë të shkaqeve të tjera, vdesin nga një predispozicion gjenetik”.

9,733 njerëz nga Bergamo dhe provinca e saj morën pjesë në studim dhe plotësuan një pyetësor. “Rezultatet e hulumtimit i japin një përgjigje një prej pyetjeve që secili prej nesh i ka bërë vetes: pse disa e kontraktojnë virusin në mënyrë asimptomatike dhe të tjerët në një formë serioze?”tha presidenti i rajonit të Lombardisë.

Ky është një hap i rëndësishëm në njohuritë shkencore mbi virusin SarsCoV2, i cili vjen ndërsa përgatitemi për fushatën e re të vaksinimit.

8 Komente

 1. P
  Phoenix

  Covid-19 nuk ekziston, sepse nuk eshte izoluar kurre. E gjithe narativa e ketij Virusi, u shpik qe te justifikoje bioterrorin e qeverive diktatoriale te shitura dhe nen kontrollin e kultit Global, mbi popullsine dhe shoqerine njerezore dhe mbi te gjitha Vaksinat te cilat jane arme nanoteknologjike, qe kane si qellim te pare shpopullimin global dhe se dyti krijmin e infrastruktures bioelektronike brenda trupi te njeriut, per monitorimin dhe gjurmimin e cdo individi. I gjithe establishmenti zyrtar shkencor dhe mjekesor, eshte kercenuar si dhe eshte motivuar me mjete financiare qe ti meshoj naratives se Virusit. Te gjitha keto brockulla qe shkruajne, po te vini re, ne fund permblidhen te strumbullari i pranimit te injeksioneve qe i quajne Vaksina.

  1. S
   Shkodrani

   Kjo që thua nuk është gjë tjetër veç se trillim. Gjëra të tilla janë thënë edhe gati 100 vite më parë kur vaksina të tjera u prodhuan për të shpëtuar jetë njerëzish. Ajo që unë i propozoi të gjithë njerëzit që kanë këto dyshime ti provojnë dyshimet e tyre. Ekzistojnë mikroskopë dhe mjete të tjera laboratorike që mund të provojnë ose rrëzojnë këto hipoteza. Shkenca nuk është opinion.

   1. P
    Phoenix

    Dhjetra Miliona te vdekur dhe qindra te tjere te gjymtuar perjete, nga te ashtequajturat Vaksina Covid-19, nuk te bejne fare pershtypje ty? Apo te eshte prishur lentja e mikroskopit dhe nuk i shikon. Njerezit kane tashme 2 vite, qe i shikojne perdite keto horrore te miqte, shoket dhe familjaret e tyre, te cilet u mashtruan dhe kercenuan qe te injektohen me nje arme biologjike te shitur si Vaksine.

    1. M
     Moni

     Une mbaj mend miliona te vdekur para vaksines se covidit or cun, jo pas. Nese te pelqen dezinformimi, vazhdo, ndiq shokun tend Fred Cakon. Por mos prit te ndajne te gjithe te njejtin opinion absurd me ty. Tung!

     1. P
      Phoenix

      Ti mban mend ate qe te intereson ty, sepse mund te jesh dhe i perlyer me gjenocidin e vaksinave dhe mund te kesh konflikt interesi. Vetem ti nuk e paske marre vesh, se ka dy vite qe po semuren e vdesin njerez nga vaksinat. Gjithe Planeti e ka marre vesh, po me sa duket ti do kesh qene me udhetim ne ndonje Planet tjeter dhe te ka shpetuar ky realitet. Pirdh fort se te liron, shoku Mone. Hajde Tung o trung.

      1. M
       Moni

       Te paskan lene shendene pellumbat... Hajt te shkuara :)

  2. B
   Beni

   Ti mos u vaksino vllai. Ka zgjidhje per cdogje, vetem relax :)

   1. P
    Phoenix

    Jo mo jo. Thjesht kisha merak per ty, se mos te skadon abonimi i Vaksines.

   Lini një Përgjigje