Agron Tufa akuzon nga azili: Shqiptarët janë skllevër, që shiten e blihen. S'ua ka fajin Berisha

24 Maj 2023, 08:55Sociale TEMA

Agron Tufa akuzon nga azili: Shqiptarët janë skllevër, që

Agron Tufa ka dhënë një intervistë për televizionin e familjes Berisha nga azili, ku akuzon shqiptarët që janë skllevër që shiten e blihen.

"Ka një situatë që ka shkarë gati në koma në shoqërinë shqiptare e cila po të bëjmë një përqasje, ndodhet në momentin e saj më të shëmtuar dhe më të rrezikshëm.

E shëmtuar është se kjo shoqëri, me elitat e saj nuk arriti dot të mësojë nga përvoja, dhe kjo vjen si një histori e përsëritur, duke pasur parasysh se është krahasueshme me vitin 1945, kur po instalohej diktatura më e ashpër e planetit.

Nga leximet e mia, kam vënë re se masa popullore që dikush e përdor në statusin më pozitiv të mundshëm, ajo është masa që të varros, që nuk dëgjon nga asnjëri vesh, dhe kur iu tha njerëzve që po instalohej diktatura, ata shihnin me habi dhe iu dukej sikur po instalohej drita dhe jo diktatura.

Kemi një afeksion për të brohoritur më të fortin, ky është një nga tiparet më të shëmtuara të shoqërisë shqiptare.

Shoqëria shqiptare është një shoqëri e skllavëruar, i ka hallkat e skllavërimit dhe ndihet mirë, dhe ka qenë befas shokimi më i madh, kur u gjend befas e lirë, pa ndonjë çmim të madh. Liria kërkon një çmim, që të kuptojmë se sa e shtrenjtë është.

Ne nuk paguam ndonjë çmim, dhe kjo skllavërie lindur  shfaqet gjithmonë kur sapo shohin kandidatin fitues, i cili ka një bandë pas vetes dhe menjëherë tërë mekanizmi përulet dhe i shkon pas", tha ai.

Tufa u shpreh se Shqipëria po rrokulliset nga një diktaturë ideologjike, në një diktaturë tjetër e cila çuditërisht po vazhdon të ushtrohet nga të njëjtët

"Çdo  gjë ka ndodhur mundimshëm dhe hap pas hapi, para syve tanë. Të gjithë jemi fajtorë, nuk është fajtore opozita dhe as Berisha.

Në këtë rrëshqitje të gjithë e kemi pjesën tonë të fajit. Shqipëria po rrokulliset nga një diktaturë ideologjike, në një diktaturë tjetër e cila çuditërisht po vazhdon të ushtrohet nga të njëjtët pinjoj", tha ai.

41 Komente

 1. E
  EMIGRANTI

  Me vjen keq per te burgosurit e presukutuarit politik,por per disa si lloj jot E.Ho-xha paska qene ilaçi perfekt.

  1. E
   Emisioni

   Kurse ti je skllavi perfekt!! Ha pyk ti??

   1. s
    shqip

    Kurse ti je nje cope gomari qe nuk arrin ta kuptosh se EMIGRANTI ketu me siper ka shume te drejte, packa se nuk jam dakort kur quan merhumin Enver si ilac.

  2. T
   Toni

   Vetem Berisha nuk ka faj. Shqiptaret kane faj se pasi e pane dy here president dhe kryeminister Berishen tani nuk duan qe te ndrrojne Ramen me Berishen. E kunderta e kesaj qe thote ky personazh eshte e vertete. Nese shqiptaret zgjedhin Berishen perjetesojne skllaverine. Pas Rames do vij Berisha ose femijet e tij( sepse askush tjeter nuk mundet) dhe gjejeni pak pas Berishes vjen Zaho. Ky personazh akuzon shqiptaret pse nuk zgjedhin Berishen por thelle thelle urren shqiptaret qe nuk e kuptojne sa shkrimtar i madh eshte. Ky eshte problemi i tij. Ashtu si Qim Peka jane personazhe te cilet vetem Berisha mund ti jepte nje mundesi dhe prej tyre Berisha eshte aq i urryer nga nje pjese e madhe e shqiptareve te lire , te cilet jane gati te durojne edhe Ramutin me mire.

   1. k
    k

    Shqiptaret janë ndergjegjesuar dhe po reagijnë ndaj korrupsionit degradues të non gratës kombëtar.

   2. p
    po kur u bo ene ky Zagari me dhen Mend !

    kta hajvanet e maskarenjt e qelbet qe degraduan gjithcka ne Shqiperi ,me ne krye Tarzanin e Pillit te Lirise ,kta kan fillu ene me dhon mend hej !!!!!!!!! Yt Jashteshqitja e Njerzimit . Ku shkel fare kryre kermave toksike ,thahet gjitjhcka

    1. V
     Vin

     ik mor bythqir mer ndonji lek nga azili qe ke fitu aty parazit muti.

     1. B
      Ballisti

      Zagari i Saliut qe s’la gje pa ndryshuar neper dokumente.

      1. A
       Amaro

       Kur , liria , paska një çmim , më mbetet t'u'a rrëmbej . Veç , se , për , të paçmuar , e , me kushtin , çmim , të i'a thërras ndryshe më mbetet e ta përëçmoj , të lirëtën . E , skllav , jo më ! Blini ! Un'po marr .

       1. L
        Lani

        Nuk e duam këtë opozitë tuajën o Agron. E kemi të provuar e është ku e ku më keq se këta që qeverisin.

        1. p
         pa vlere

         Shoo ore pirdhu ti Agron Tufa! Ne momentin qe je larguar nga ky vend, te iken automatikisht e drejta e gjykimit. Nqs ke b*the hajde ketu dhe lufto per ato teorite e tua! Ps. Rralle e rralle po me dalin nga keta "te persekutuarit" qe ti jap te drejte per vuajtjet. Shumica me rezulton qe jane skutha.

         1. P
          Populli mendjen tek Supa..

          Mese e drejte mesa thua...Te gjitha jane jo skutha por Ordinere.. Askush nuk hariti luaje ndonje role e tju Vizatonte ne balle ndonje Yll te kuqe,, me ata Komunistat qe kishin pergjegjesi direkt me duart e tyre te lyera me gjake.. Por u versulen duke u rregjistruar te mernin ato pake qindarka si te Presekutuar.. Askush nuk kishte bythe,,atyre qe jua humbne baballaret dhe te dashurit e tyre.. Normal ky qe udheheqe tani ka punuar dhe Populli eshte i kenaqur ,,por cfare u be me ata Kriminele te kuqe ,ketu behte fjala edhe per Saliun Kriminelin me shume shoke te tjere...U be e kunderta ,,keta kriminele Cicerojne akoma neper gazeta dhe neper TV.. Fundi ashtu eshte Popull i mesuar te nenshtrohet Dikatoreve dhe si Skllever do te vdesin...Ky Popull ( nje pjese ) dine dhe behem Trima me njeri tjetrin,duke u vrare ose si Simpatizante vrasin kundershtarin,,dhe harojne te vrasin ato Kriminele qe e meritojne vertete nje Plumb ne balle.

          1. P
           Populli mendjen tek Supa..

           Mese e drejte mesa thua...Te gjitha jane jo skutha por Ordinere.. Askush nuk hariti luaje ndonje role e tju Vizatonte ne balle ndonje Yll te kuqe,, me ata Komunistat qe kishin pergjegjesi direkt me duart e tyre te lyera me gjake.. Por u versulen duke u rregjistruar te mernin ato pake qindarka si te Presekutuar.. Askush nuk kishte bythe,,atyre qe jua humbne baballaret dhe te dashurit e tyre.. Normal ky qe udheheqe tani ka punuar dhe Populli eshte i kenaqur ,,por cfare u be me ata Kriminele te kuqe ,ketu behte fjala edhe per Saliun Kriminelin me shume shoke te tjere...U be e kunderta ,,keta kriminele Cicerojne akoma neper gazeta dhe neper TV.. Fundi ashtu eshte Popull i mesuar te nenshtrohet Dikatoreve dhe si Skllever do te vdesin...Ky Popull ( nje pjese ) dine dhe behem Trima me njeri tjetrin,duke u vrare ose si Simpatizante vrasin kundershtarin,,dhe harojne te vrasin ato Kriminele qe e meritojne vertete nje Plumb ne balle.

           1. E
            Emigranti

            Pershendetje "pa vlere". Ke shume te drejte. Une jam nje i persekutuar nga Sali Berisha dhe kam nenshtetesi te huaj si neshtetesi te dyte, por nuk me vete mendja te rregulloj Shqiperine sepse gjerat ndryshojne dhe si mua dhe ketij pafillos na ka ngelur mendja tek e kaluara. Une urrejtjen e kam per Saliun kurse ky tjetri per komunizmin. Te dy buken e hame jashte dhe na dhimbset Shqiperia, por duhet te jemi pak te distancuar nga politika sepse "jeta ben te veten"....

           2. L
            Lala i Lushnjes

            Kur e deklaron dora-vet duhet ta besojmë, e ka eksperiencë nga vetja fytyr nxiri me katran e fytyr dhjeri me mut.

            1. E
             Eni

             Ky cdo gje e beri per azil....bythec burre....

             1. a
              adi

              Po njejtbishte Enveri 45 i brantisur nga Anglo-Amerikanet sikur Salehi sot,per fat te mire sot populline kuptoj dhe ja dha non graden!

              1. S
               Stefani

               Sipas ketij vetem Berisha nuk ka faj qe hapi depot e armeve dhe po vriten dhe sot.Berisha ne gjith veprimtarine e tij ka qene kunder interesit kombetar nuk e beri pa arsye non grata amerika.Le te lexoje cfare thote Cia amerikane per kete njeri qe ky thote nuk ka faj pse cfare duhet te beje me shume ky palaco

               1. C
                Cuni i Vuk Karaxhicit , Dobicit nga VICIDOLI

                Duket sikur perpiqet te thote dicka , por nuk thote dot asgje . Njeri krejt i pa afte e per me teper i kapur pas koqesh . Vertitet keq si pordha neper breke edhe pse mer poza filozofike me fjalor bosh e pa asnje vlere . Keta bejne opozite pa perdorur argumenta por vetem mllefin e etjen per poushtet !

                1. T
                 Teni

                 Agron Tufa , guri I rende peshon ne vend te vet, thote nje fjale e mocme popullore. Ndaj hajde ketu dhe perleshu me padrejtesite qe I behen Popullit Shqiptar, duke filluar nga Berisha I pari...

                 1. T
                  Tutu

                  Ik o kokrra e bythqirit.. shqiptaret jane te mencur dine te dallojne plehrat dhe kriminilet si Saliu.. dhe aq me teper ju te burgosurit politik( ku 90% nga ju kane qene te burgosur ordinere ) qe si delet u udhehoqet nga nje komunist fanatik si Saliu…aq disisence mbanit mbi shpine…

                  1. D
                   Deti

                   Fol pere veten tende o I vabekure mose fole ne emer te shqiptarve o injorant

                   1. D
                    Dardan

                    Agjentet e Rusise mbrojne njeri-tjetrin, por Rusia nuk ka pune ne Shqiperi..

                    1. S
                     Sali

                     Arben Duka ti ka thene te gjitha sic je ti ne poezine e tij Epope.

                     1. S
                      Sali

                      Arben Duka ti ka thene te gjitha sic je ti ne poezine e tij Epope.

                      1. E
                       Emisioni

                       Z. Tufa, BRAVO!! Shqiptari eshte *qenie malinje.

                       1. m
                        miri

                        Dakort Po du me dit sa esht azili ne zvicer ja vlen apo jo

                       2. T
                        TURI EMIG

                        DUHET TE SHTOSH O PLERE : QE JANE DHE FALLSIFIKUES , DHE PERVETESUES DHE HAJDUTE DHE SHPIFESA, DHE GJOBVENES ,O MASKARA

                        1. B
                         Bulqizaku

                         Fashistët si puna e këtij Agron Tufës, sado të fundosen, përseri shfaqen. Duhet zhdukur fara e tyre. Ky Tufa është njeriu më i poshtër, mban brënda vetes të gjitha ligësitë dhe poshtërsitë e kafshës dykëmbshe dhe, përseri guxon të shfaqet si mendimtar. Zhduku o kafsha e Sohodollit të Dibrës.

                         1. X
                          Xac

                          M'ka çel si blini sythë . Ç'aromë e ç'çaj kena me hup . A ke mujt për at'ag ? Paske besa ! Po n'a mundesh , s'e ka dit cilido ! Do nën hije mbase ? Me shoqi shonë kuvendçes marrë , por jo kopshtari . Bash , ne , mujna ; por tok nuk bojna noi ag dot . Ç'bela !

                          1. s
                           sokratz

                           Kush je ti qe fajeson nje popull te tere se jane skllever dhe te shitur! Me duket se paske rrjedhur dhe duhesh denuar per fyerje kolektive dhe ne publik! Perderisa ke braktisur Shqiperine per ca leke qe merr me teper rri andej dhe mos fut hundet kot ne punet kendej, se i dalim per zot Shqiperise vete!

                           1. O
                            OBO OBO

                            Sklllavi me i peshtire je ti qe nepermjet azilit u largove duke mos qene asgje. Askush nuk ka nevoje per mendimin tend injorant. Me i lumte Enver Hoxhes, diti ku te godas. Tju kishte futur 7 pashe nen dhe e te mos kishit pare driten e diellit, ju qe e ndyte ate vend e ju vjen era bajge 100 metra larg. Ha ate buken e azilit e mos u ndje se na ben pis.

                            1. N
                             Noci

                             Nje shtet ne mes te Europe's i monitoruar nga te gjithe e ne gjithçka ,kandidat per t'u pranuar dikur ne BE ,nuk mund te rreshqase ne diktaturë ,sepse askush se ka shprehur deri tani vetem mendja e ndryshkur e disave dhe e ketij..Nuk mund te justifikohet asgje e opozites e cila ka liri te plote dhe bile media qe punojnë per te.Ne diktaturë nuk ti le kush keto por bini lokes ne qofshi burra e thoni fajtorin e vertete te katrahures opozitare.Opozita shqiptare e filloi shkaterrimin diten kur non grata u perjashtua nga grupi

                             1. .
                              ..

                              Shokëni, Gonen e Tufës do ta marrim partizan... në malet a Zvicrës.

                              1. M
                               Mohamed

                               Ah mor mallufexhi ordiner. Zyra yte vinte era raki qe ne 6 te mjesit. Shtet legen qe te beri nder duke fituar azil. Je njeriu me ordiner ne shqiperi bashke me qim peka alias grosha etj klyshe te ramiz alise e xhelil gjonit e sigurimit shtetit ????????????

                               1. L
                                Lugu gjat

                                Ndyresire. I trazove mbare e prape te gjitha dosjet, dhe pervec tarafit tuaj skishte gje tjeter. Ju i benit varin njeri-tjetrit. Me vjen keq per disa te pa fajshem qe vuajten padrejtesisht nga ju fare e degjeneruar.

                                1. M
                                 MEMEDHETARI

                                 Kryevepra e shemtimit(Nga "Epopeja e Bajgave",adaptuar per Agron Tufen)-Poezi nga Arben Duka Trembedhjete arexhinj U shtruan ne nje livadh Vune bast tete flornj Kush ben mutin me te madh. Arixhinjte brohorisnin ne ato male,ne ato gropa, me nje ze sa here qe dhisnin me nje ze bertisnin "Hopa!" Dhe fitoi nje turi pete me fytyren komba komba, e kish bere ate te shkrete te ngjeshur e romba romba. Fitimtarin pergezuan me hare gjithe arexhinjte dhe ne dore ja numuruan nje nga nje te tete florinjte. Turipeta fort serbes kundronte me nge' trofene si nje foshnje me kujdes e mbeshtolli me pelene. Si nje kapo ne te dukur ngazellente arixhiu ta bente nje bust te bukur ne mendje i vetetiu. Per qytet u nis me vrap me trofene e rralle ne dore. "Do ta gjej ne paca fat do ta gjej ndonj skulptor". I sunduar nga gezimi pak i lodhur,i dersire se fundi ne nje Bar - tymi gjen skulptorin me te mire. Syte skulptori zgurdulloi kur po fliste arixhiu kur me mut ai kerkoi te bente surrat njeriu. Por vendosi e s'nguroi ta kenaqte arixhine kur ai ia numuroi tete florinj mbi tavoline. Iu fut punes menjehere i shtoi mutit pakez balte oboboooo sa vinte ere kur e trazonte me dalte. Gdhendi naten panderprere ate pune qe kishte nisur nuk kish nxjerre ndonjehere surrat me te pocaqisur. Koke e kembe u be helaq ne nje qese bustin futi po per vete u kenaq dhe pse beri ...pune muti. Nxori dalta per merak permbi masivin e mutit as me shume e as me pak Drejtorin e Institutit. Punoi dalta me merak dem nuk shpuri asnje fete as me shume e as me pak doli Agron Tufa vete. Ate dite drejtor Agroni ne Epos veten e futi sepse lindi nga pasioni kryevepra "Surrat muti". Skulptori i ngazellyer fluturoi tek arixhiu t'i jepte bustin e dhier mutin me fytyre njeriu. Dhe e gjeti arixhiun atje tek e kishin lene por ai surrat Agronin ta pelqente - s'ish e thene. Arixhiu nuk e mori nuk u bind as pas shpjegimit "Mbaje vete,i tha skulptorit- Kryevepren e shemtimit". Pak nga qesja sa e nxori menjehere aty e futi "Mbaje vete,i tha skulptorit- ky qenka me mut se muti. Shante veten "Qen o qen o rigoni i rigonit si ma shpure mutin dem per surratin e Agronit!"...

                                 1. L
                                  Luzati

                                  My pis burre beri gjitheshka we te kopsiste aniline ne nje vend si Zvicer’s se gjoja kercenohej nag komunistet ?. Por Nik ke faj ti kur ka aroma budallej never Europe qe kujtojne se ka aroma komuniste we kercenokan AT qe se ka nje Rö ne he sap ,Tani pa fajsoka ne si popular Ri urge dhe luau qe ata budallejte qe te Dian aril me 5 femijet e tu mos ju kthehet Mendez

                                  1. D
                                   Dardani i Ri

                                   Ky Agron Tufa është si puna e pulës. Pulën ushqeje me çfartë të duash, ajo përseri shkon tek muti dhe e han. Edhe ky gomari, Agroni, nuk rrin dot pa e ngrenë mutin. Ti je fytyra më e urryer e kombit tonë, o fashist i qelbur, Agron Tufa.

                                   1. s
                                    samo

                                    shqiptare kurva si puna jote qe shkon me rregullue fmijte dhe ben si disident i perkedhelur, si shkrimtaruc, si studiusovskaja meqe ke bere shkollen e moskes, si politiknjohes per hesap te klanit qe te mban dhe antikomunist perfitues i nje kaste te caktuar...po ik ore legen se je pa bythe

                                    Lini një Përgjigje