“I thyen këmbët dhe dhëmbët”, familjarët e Jani Rustemaj në protestë: Është dhunuar, duam drejtësi për djalin

22 Maj 2023, 16:08Sociale TEMA

“I thyen këmbët dhe dhëmbët”, familjarët e

Familjarët e Jani Rustemaj dolën këtë të hënë në protestë para Ministrisë së Drejtësisë.

Jani Rustemaj u arrestua më 12 prill për veprën penale të vjedhjes ndërsa dy ditë më pas ai shfaqi probleme shëndetësore dhe që prej 17 prillit ai gjendej në QSUT në gjendje kome deri në momentin që ndërroi jetë.


Rrethanat e vdekjes së 27-vjeçarit janë ende të paqarta ndërsa familjarët e tij të cilët dolën në protestë hedhin dyshime se ndaj tij është ushtruar dhunë.

“Dua drejtësinë e çunit. Kush e ka rrahur, kush e ka nxirë nga policia. Ka pasur shenja dhune. Ishte I nxirë nga trupi, te këmbët. Ia kishin thyer këmbët. Me dru ia kishin thyer këmbët”,- thotë një e afërme.

“Ma morën djalin si kokra e mollës dhe ma sollën me arkivol. Djali im nuk ka pasur agjë. Duam drejtësi për djalin tim. Ne dyshojmë për dhunë, ai si ka pasur dhëmbnët e thyer kur e kapën”,- tha nëna e tij.

Nëna e tij ka deklaruar se i biri u arrestua për vjedhjen e një palë atleteve dhe një tapeti. Ndërkohë Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për vdekjen e 27-vjeçarit Jani Rustemaj.

 

1 Komente

  1. J
    Juli

    Ku jeni o RRACISTAAAA. Dolët e namin për një mut që doli në orën 02:00 për të blerë "banane " dhe i iku me vrap. E vranë pasi e bëri tuc policit. Po jevgu nuk njësoj !!!! Njeri është !!! A e dini ju: që ju shqiptarët jeni JEVGJIT E EUROPËS. ROBT KU TI KENI

    Lini një Përgjigje