Ambasada ruse publikon listën e mercenarëve që luftojnë në Ukrainë, sa shqiptarë kanë humbur jetën në 4 muaj luftë

18 Qershor 2022, 11:21Sociale TEMA

Ambasada ruse publikon listën e mercenarëve që luftojnë

Ambasada ruse ka publikuar listën e mercenarëve të huaj që kanë shkuar të luftojnë në Ukrainë, duke nisur që nga data 24 shkurt e këtij viti.

Në këtë listë renditet dhe Shqipëria e cila bën pjesë në 10 vendet me numrin më të lartë të luftëtarëve të huaj që i janë bashkuar rezistencës ukrainase. Prej nisjes së luftës 150 shtetas shqiptarë kanë mbërritur në Ukrainë, ndërsa deri më sot llogaritet të kenë humbur jetën 42 persona, 40 janë larguar ndërsa 68 janë ende në këtë shtet.

Gjithashtu dhe Kosova ka një numër të lartë luftëtarësh, me 6 më shumë se Shqipëria që nga fillimi i okupimit rus.

Ambasada ruse publikon listën e mercenarëve që luftojnë

7 Komente

  1. B
   Bravo Rusia

   Cfare pidhin e motres kerkojne ne Ukraine keta terroriste keta jane bajga e Shqiperise jam kunder luftes po i them presidentit Putin bravo eleminoje te gjithe keta terroriste

   1. T
    Taulant

    hahaha e nga i nxoren te dhenat? Nga fantazia e tyre?

    1. U
     Ukraina

     Keto lista jane mashtrim i plote, kam info te sigurta, jane bere per te rene shtypi ne gracke hahahahha

     1. S
      Stephan Bandera

      pordheme rigon, asnje shqiptar ende nuk eshte vrare ne Ukraine.. S'dine as te genjejne keta rraca e trashe... i kane nda numrat proporcionalisht... fare e keqe Смерть росіянам! Слава Україні! Смерть русским! Слава Украине!

      1. A
       Afa

       Dhe ambasada Ruse eshte shume e besueshme. Sic thane prej nje viti - Ne nuk e pushtojme Ukrainen... Hah mashtrusa te lindur. Per me shume e ka deklaruarar vete ambasada Ukrainase qe vullnetare ka pas diku tek 20-30 (qe ata ne fakt duan ti shtojne). Kur u ben 150 more genjeshtare te pandrequr??

       1. E
        Erdogan

        Sa Hipokrite dhe te Pabese jane Hajdutet e Parthenonit dhe mijera Vepra te Kombit tone Greko-Ilyre me Ruset. I Kane mbushur Museumet e tyre si Barbare qe Jane duke Njerez Miliarda Dollare. Vetem ne Pire vrane rreth 180 Greke apo edhe Arvanitas qe donin te pengonin Franceze te vidhnin Bystin e Perendeshes se Bukurise dhe Dashurise Afrodhitit.

        Lini një Përgjigje