Big Brother u ka shpëlarë trutë, rrugët e Tiranës bosh

26 Mars 2023, 10:39Sociale TEMA

Big Brother u ka shpëlarë trutë, rrugët e Tiranës bosh

Nga Fatos Tarifa

E dielë. Ora 9:45. Nga ballkoni i dhomës sime shoh rrugën ‘Sami Frashëri’. E tëra bosh. Xhang xhing, siç thoshte e mira gjyshja ime. Asnjë lëvizje. As njerëz, as makina.

Big Brother mbrëmë u ka shpëlarë trutë gjysmës së Tiranës dhe i mban në gjumë të moshuarit, gratë (por dhe burrat), të rinjtë e te rejat dhe, fatkeqësisht, edhe një pjesë të mirë të adoleshentëve tanë.

Sa më shumë Big Brother dhe idiotësi e llogje të tjera në ekranet tona, aq më pak dëshirë, vullnet dhe përpjekje për të bërë ndryshime pozitive në këtë shoqëri tonën që s’po e hedh dot hapin e madh për transformimin kulturor të saj.

43 Komente

 1. s
  sabrima_ehhhh

  Jo xhang xhing o Teng Hsiao Ping, por "xhan xhin" qe vjen nga s'gjan gjin dmth s'ka gjindje, s'gjen njerez. Kush ta dha diplomen, Google apo Chat GPT ?

  1. t
   tosi,i biri i babait

   O tos,qe te perjetojme dermila;te thermuar si limontos.Trurin shqiptareve ja ka jo vetem shplare por dhe toksikuar ndyre,5 shekuj nen thundren e e eger dhe denatyruese osmane dhe 5 dekada sundimi i hoxhes dhe i sevos babait tend. Keshtu tru shplare dhe toksikuar,shqipot tani gjejne veten tek big brodher,nje cfaqie vulgare por dhe bajate. Por tragjedi-komedia eshte se dhe ti gjen veten me se mire midis tyre,por ne menyre qesharake paraqitesh ndryshe.

   1. H
    Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

    Mjeshter, respekte. Demek ky Tosi është burrë i zgjuar, ndersa populli eshte budalla. Çuni i Sevos po shet mend. Me thene te drejtën, unë nuk e shoh Big Brother. Por Jo se jam me i zgjuar nga te tjerët, por është çeshtje shijeje. Dikujt i pelqen, dikujt nuk i pelqen. Duhet të jesh debil qe t'ja vesh fajin formatit te emisionit Big Brother, per hallet e Shqipërisë. Se mos Fatosi me shokë e ndriti, dhe vetem Big Brother ka mbetur per t'u rregulluar. Njerezit jane të lire të shikojne Big Brother, Perputhen, dhe çdo.lloj emisioni qe pelqejnë. Emisionet lindin dhe vdesin ne baze të shijeve të shikuesit, dhe shijet jane të perkoheshme. "Sot ne Parlament" është emisioni me i ndyre televiziv, por Fatosi nuk e paska problem. Por Fatosi është mesuar qe programin e televizioneve duhet ta beje Partia dhe Komiteti Qendror. Këta pordhacët kujtojne se është "cool" dhe "trendy" sot të shash Big Brother sepse duhet të dukesh gjoja "intelektual". Per hater të familjes time, unë e shoh nja dy ore të shtunave, sepse është nje teme interesante bisede, per të vleresuar dhe kritikuar si sillen njerezit ne një ambient të mbyllur të izoluar deri diku nga shoqerisë. A janë ata njerezit me të duhur per të qene aty brenda, kjo është çeshtje tjeter. Po kujt i plasi. Kjo është shoqeria jone. Por ky është nje shkrim pordhac mikroborgjez. As borgjezi e madhe e klases se larte qe nuk i plas, as klase punetore qe e shikojne me interes. Këta qe shajne Big Brother janë disa qe duan të duken sikur pale kush janë. Kur kendon Sinan Hoxha, unë nderroj kanalin. Jo se kam gje kunder Sinanit, por pune shije. Tani demek unë duhet të shkruaj kunder Sinanit. Çfare debilash. Kam nje mbese të vogel që kur.del Sinani ajo ngrihet e kercen. Kercej edhe unë me të, pavaresisht se më pelqen apo jo.

    1. T
     Tirona

     Super pergjigje

    2. M
     Mendimi im

     Çfare komentuesi idiot qe çfaqen kudo qe te hedhesh syte apo te vesh veshin! Keta jane shqiptaret e brezit te ri qe marrin ere nen brez dhe ju andej kerkoni ta rregulloni ate vend ku te gjithe ankohet por se per cilin? Per veten e tyre. Dhe komentuesit me larte jo te merren me problemin qe ka mbytur shpirtin shqiptar, ja deformuar njeriun. Ka humbur busullen njerezore, nderin, dinjitetin, moralin, familjen, Atdheun dhe siperfaqen e tokes por gjenden nen siperfaqe te saj per se gjalli. Dhe kerkojne dhe ulurijne çakenjte! Çfare jepni do merrni, o njerez.

     1. S
      Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

      Gjona normale ne nje bourdhelo islamikesh vari kkkkkkk..... allah uakbar

     2. k
      k

      Jemi trendy lale, sa të zgjidhim edhe problemet e Anglisë dhe Evropës se kanë ngelur mbrapa,pastaj do flasim me fshatarët e bërxullës që se kane kuptuar akoma sa modernë jemi.

      1. R
       Roberto

       Ne vite gjuha shqipe apo shprehjet popullore kane ndryshuar dhe kjo fale mangesise qe hasin nxenesit dhe studentet neper shkolla apo njerzve analfabete qe rendom i shoh ne komente te ndryshme ku ndryshojne shkronjat si p.sh. Cadres i thone Qader,Cakmakut i thone Qakmak,Carcafit -Qarqaf e keshtu me rradhe .Nuk eshte xhan xhin por xhang xhing. Fatos Tarifa eshte aq i ditur sa ty nuk ta merr mendja. E kam njohur personalisht dhe kam respekt per te.

       1. N
        Niku

        Spektakolare... Shyqyr qe eshte B.B se e perdorin si ilaç per trute:):) se ne rast te kundert do merrnin armet nqs do kuptonin ça behet rreth e qark tyre... e theksoj "nqs do kuptonin":):) dhe pse e shof te veshtire. (qe do ta kuptonin) Rrofte B.B:):)

        1. N
         Niku

         Spektakolare... Shyqyr qe eshte B.B se e perdorin si ilaç per trute:):) se ne rast te kundert do merrnin armet nqs do kuptonin ça behet rreth e qark tyre... e theksoj "nqs do kuptonin":):) dhe pse e shof te veshtire. (qe do ta kuptonin) Rrofte B.B:):)

         1. L
          Lumi te N.A. marre

          Superdegjenerim, a thua se je ne Shqiperi, a ka moral shqiptare valle, A ka prinder shtet jodhejo!

          1. M
           Maloku

           Repliko me llogjike e jo me emocion o Sabrima_ehhhh! Sepse edhe ti si shumica e shqipove bisedon ne drejtim te pergjithshem dhe te bezdis saktesia ne komunikim. Tarifa tha: "Xhang xhing, siç thoshte e mira gjyshja ime". Fjala kyç; "...Gjyshja ime". Ashtu e thoshte gjyshja dmth jo Tarifa. e thjeshte nese je i sinqerte ne bisede

          2. K
           Komunist me Rolex

           Duke qenë se shqiptari mesatar ka zgjuarsi të vonuar me IQ të ulët nën mesataren e zonës që jetojmë. Nuk është aspak habi z. Tarifa Jetojmë në një shoqëri që vlera njerëzore peshohet me pasuri materiale $€ ku prostitucioni shitet si vlere nga mediat 24/7 propagandohen me ngulm personazhe pa asnje vlerë njerëzore, politikanë që tallen haptazi me ne me vila dhe prona nëper botë. Por per shqiptarin mesatar është i zoti Të shkruash një koment negativ psh. Per km ose Veliajn Berishen etj të vërsulen militantët të dhunojnë virtualisht pemën familjare gjenealogjike Të takosh sot një shqiptar mesatar që ka lexuar 5 libra ne vit duhet të shkosh në ndonjë burg

           1. O
            Operacioni Zjarri

            Nuk i heq asnje presje komentit tend. Vetem doja te shtoja nje thenie te kohes se komunizmit ne qofte se nuk gabohem. Sic eshte rinia sot do jete atdheu neser.

           2. D
            Dante

            O fatos pagesa! Po me mire te shohin big brother se te mbushin klubet e nates te rinjte ku shperndahet droge dhe promovohet nje stil jete prej "lac" londre me lek droge e shampanje vu. Me mire te shohesh dy here ne jave nje spektakel ne televizion sesa te degjosh dokrrat politike te sojit e sorollopit tend! Ti qahesh nga big brother por nuk te kemi degjuar ndonjehere te qahesh per lavazhin e trurit qe i ka bere politika ketij vendi. Prandaj o Fatos Pagesa kthe kembet nga thembrat dhe graji gamorit tend

            1. S
             Shko Hama

             Valle do e shihje motren apo nenen tende?Pis

            2. F
             Fatos xhang xhinga .

             Me mire delet te mblidhen ne shtepi. ! Se sa te rine rrugeve dhe te bejne ndonje prapsi te keqe ..dhe me pake harxhime kane se nuk shume kane Uri per buke.. Fundja nese kjo lloje Sistemin KE Big bradher fuksionon keshtu ....do Zoti vazhdoje ky Big bradher kohe te gjate ,dhe sapo te mbaroje te gjejne ndonje Big bradher Metode tjeter... Nuk ka gje me te bukur kure deleve jua gjejne ushqimin dhe mbyllen Brenda... Ky Fatos Tarifa. :. qenka dhe vete pake pa qefe. ! po ku ta gjeshe te dalesh e te shetisesh e te jeshe vetem ! Kure te merzitesh e deshiron njerez. ! beju Vizita neper shtepi ..dhe rrethohesh perseri me njerez. ! meqe xhang xhung nuk te pelqen...klm..

             1. F
              Fatos xhang xhinga .

              Me mire delet te mblidhen ne shtepi. ! Se sa te rine rrugeve dhe te bejne ndonje prapsi te keqe ..dhe me pake harxhime kane se nuk shume kane Uri per buke.. Fundja nese kjo lloje Sistemin KE Big bradher fuksionon keshtu ....do Zoti vazhdoje ky Big bradher kohe te gjate ,dhe sapo te mbaroje te gjejne ndonje Big bradher Metode tjeter... Nuk ka gje me te bukur kure deleve jua gjejne ushqimin dhe mbyllen Brenda... Ky Fatos Tarifa. :. qenka dhe vete pake pa qefe. ! po ku ta gjeshe te dalesh e te shetisesh e te jeshe vetem ! Kure te merzitesh e deshiron njerez. ! beju Vizita neper shtepi ..dhe rrethohesh perseri me njerez. ! meqe xhang xhung nuk te pelqen...klm..

              1. F
               Franci

               Ky eshte sinjal shume i keq per shoqerine shqiptare dhe duhet marre seriozisht.Kam frike se ajka e shoqerise eshte larguar nga vendi dhe ne shijet e psikologjine e shoqerise ketu po dominon injoranca e rrugaceria. BBV2 ku jane futur “ vipa” ? Quhen vipa Emanuela, Luizi, Lorenci ? Tifozllek i madh per Luizin nje genjeshtar profesionist, mashtrues, bixhozci e drogaxhi, me fjalor prej rrugaci e bullizues i dhunshem me femra? Nje individ qe genjen cdo dite banoret, produksionin e teleshikuesit ? Me e habitshme eshte qe sa here Luizi kercenonte e bullizonte femrat cuditerisht shtresa qe e mbronte ate ishin vete vajzat e grate ! Dhe themi pastaj perse ne Shqiperi dhunohen e vriten femrat ! Ku po shkojme ….

               1. I
                Identik

                Koment i goditur bash ne zemer te problemit. Ku problemi me i madh jane padyshim vete grate e dhunuara qe jane dhe me dhunueset ndaj femrave.

               2. S
                Sula

                Une nuk e shof Big Brother jo se jam "modern" por se kam frike se "lloc"brenda. Keshtu kam vepruar dhe me bixhozin dhe me drogen ; nuk i kam provuar kurre se jam i sigurt se perseri "lloc" brenda. Por nga ana tjeter nuk jam dakord as me "predikatoret e urte" qe duan te udhezojne njerezinë. Njeriu shkon ne stadium, ne teater,kinema apo diku tjeter po qe se ka me kualitet se big brotheri. Ne perceptimin tim vetem admiruesit e cazinove nuk e lene bixhozin per big brother.

                1. g
                 gimi

                 dhe tema vazhdon ju jep hapsire ketyre lajmeve idiote .....ju jeni hipokrite qe maskohen me gjoja moral dhe etike .....

                 1. R
                  Rolandshehu40@ gmail.com

                  Popull sumperpjete , mbetje te xhonturqeve

                  1. A
                   A.a

                   cfare te bejne tjeter? 1Sport? -Jo se semuren ...Pune?- ku ka Pune, presin te bjere nga qielli.... ... 2. Te lexojne e mesojne?- Cfare thua, ia fut kot ti.... 3.Pune vullnetare? -Je cmendur? Si te shkon ne mend..... 4 aktivitet clodhes, ecje, ndonje hobby tjeter? - Jo se nuk kane kohe..... por per te pare cfare bejne te tjere gjithmone gati!

                   1. P
                    Panairi i Bathve

                    jo keq Fatosi ,paska Sy edhe per Paparazz

                    1. K
                     Kjo Bote ka vend per te gjithe

                     Jrta nuk eshte vetem korrupsion ambasadash... o Tosi. BBV nuk eshte pa arsye spektakli me i ndjekur. Shqiptaret jane lodhur me politikanet dhe diplomatet e korruptuar qe genjejne dhe manipulojne popullin. Shqiptaret duan te shofin dicka reale. Ne BBV vertet ka gjera qe nuk jane si duhet te jene, por asgje ne bote nuk eshte sic duhet te jete. Rendesia e ketij spektali real eshte qe mbi problematikat qe shfaqen, te krijohen debate se si mund te permiresohen sjelljet.

                     1. F
                      FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

                      PO LERINI TE QIEN DERI SA NE EKSTAZE TE VRITEN E SHUHEMI SI QENJE ME BISHT....

                      1. G
                       Grand

                       Eshte program nen ndikimin e nje linje droge me origjine ne Spanje ku Olta eshte kyci, kjo O...., e neveritshe ne qeshje jo normal, me burrin e " PANJOHUR"jane te instaluar ne TCH, qe I mbylli goje Zhakilin Mekatarit dhe robit pa moral, shoferit, Arber leshi. Kiare eshte eshte e perfshiire ne kete operation. Rezulton pastrim parash ku perfshihet TCH. LUIZI, Lakatari jane te zhantazhuar dhe kapur! Kiara eshte thjeshte nje person naiv. Nese ka ka Buro hetimi apo Shish, apo spak, duhet te raising vemendjen! Kam vetem dyshime, me perceptimin se se BBV2 eshte I kapur nga nje linje droge, qe krkon pastrim parash. Luiz eshte naiv, Olta shefe e egzekutimit te intriges se pastrimit.Luiz eshte I shantazhueshem! Luiz hap syte, por kush mund t'ja thote? O...qe 100 mije I perdor cdo dite, eshte thelbi madhrues dhe hipokrit I Bbvip2. OLTA menaxherja e ketij mashtrimi kerkon qe Luiz " budallai apo naivj te dali fitues"! Ketu mbaron misioni! Lui ka bere ate qe j' u mundesua! Eshte OK! Eshte good boy! Por duhet ta mbrojme! I pati jo se don Olta droga apo TCh, por sepse e do populli! Eshte I paster! Do apo s'do Tch apo Olta genjeshtari!

                       1. G
                        Grand

                        Ka linje droge ne Bbv2 dhe TCh. Byro hetimi dhe ShISH hetoni dhe investigoni! Rusni te pafajshmin dhe naivin Luiz!

                        1. A
                         Ali pasha

                         O zot i madh...na ësht bërē luiza si dikur zhadja! Kur ra "viroza" e zhades u ngarkuan shqiptarkat me rruaza e xhingla mingla nga koka te këmbët, sot ra kjo luiska paskovidjane dhe u çmëndën dylberkat pas saj.... mahniten pas çdo xhevahiri që lëshon non- stop kjo rrospiemashtrusefallxhore...kanë fillur e lyejnë edhe qimet me glasa pule...larashe....imitojnë atë..kurvën...luiskën!.

                         1. A
                          Aurel

                          Normal se me koka te medhaja si puna jote qe mendoni per ne ,sna ka ngele gje tjeter vetem te shohim big brother ka ngel. Na i keni zgjidh ju te gjitha problemet ,qe na i keni shkaktu po ju!!!

                          1. A
                           Arditi

                           O fatos 3 paragrafe pate mundesi te shkruaje? Edhe ne shkolle fillore te ishe duhet te shkruaje me shume

                           1. D
                            Derrkuci

                            Shume mire. Keshtu qofshin rruget e Tiranes gjithmone! Me sa me pak derra!

                            1. D
                             Drini

                             Per popull dele eshte i mire big brother

                             1. L
                              Luiz Zhulsi Mbreti i Budallenjve

                              Big Brother eshte formati i duhur per mendjen e popullit shqiptar me zhvillim te vonuar.

                              1. G
                               Goni

                               Ceshtje shijesh! Kaq e thjeshte!

                               1. k
                                kristi

                                Nga ors 10 deri në 12 e përtej, në rrugët e Tiranës nuk sheh as polic. Pse duhet me e lidh këtë me BBV? Kjo është një vetreklamë që e bën produksioni i Top Channel-it.

                                1. U
                                 Urime BIG -ut

                                 Ata qe u ka ngel i çike tru akoma tani e kuptojne se pse Shqiptaret ishin i vetmi popull “trim heroik e liridashes” qe ndejten 500 vjet te pushtuar nga turqia, 50 vjet te shtypur nen diktaturen komuniste dhe 33 vjet ne vagonat e trenit te tranzicionit. Harrova se jemi edhe raca me “zgjuar ne europe”

                                 1. A
                                  Albert Aishtanji thoshte se...

                                  ..ekzistojne dy fenomeno pa mbarim, universi dhe idjotesia njerezore. E dyta vertetohet nga kombit shqiptar.

                                  1. F
                                   Flutura

                                   Po s'pati BB do te kete politike. Politika eshte bere e urryer per njerezit, prandaj shohin xhunglen brenda BB dhe mesojne si te mbijetojne ne kete xhunglen e madhe jashte kesaj loje...

                                   1. L
                                    Luisi Ejlli snobi i Shkodërloqes

                                    Ka lezet, ka super lezet. Tirana si Evropë. Rrugët e zbrazura nga karat dhe kareshat. Mban qyteti era kulturë!

                                    1. P
                                     Protestuesi

                                     Shqetësimi është më se i drejtë. Sot në mbarë botën, në Lindje dhe Perëndim, në Jug dhe në Veri, në çdo vend idiotizmi po pushton njeriun në çdo minut, orë, ditë dhe vazhdimisht. Eshtë në luftë injoranca me diturinë, anormalja me normalen, kultura me antikulturën, tradita e mirë me "modernizmin", turpi me nderin, regresi me progresin, urrejtia me dashurinë, dhuna me urtësinë, errësira me dritën, vdekja me jetën... Jo se deri dje ky fenomen nuk ekzistonte, por sot fenomeni ka në mbështetje të fuqishme kazanët e mediave të ndyra dhe paratë e pisëta, që e kanë sjellë në një format llahtari për të gjitha shtresat e shoqërisë, duke shkatërruar qelizën e shoqërisë, familjen. Ky ortek gjigant i rrezikshëm nuk ka të ndalur. Ai ka zaptuar terren dhe çdo ditë ky terren i ndyrë, për fatkeqësinë e shoqërisë njerëzore, zgjerohet pa u ndalur. Nëse nuk ndalet, ditë më të zeza do të vijnë për shoqërinë njerëzore! Fatkeqësia më e madhe do të prekë kombet e vegjël, që shkojnë drejt asimilimit dhe njeriun në të gjithë nivelet e tij... Pas disa kohësh, me këtë vrull të shplarjes së trurit, fatkeqësia do të bjerë mbi të gjithë botën. Një zjarr shkatërrues po djeg mbarë çdo gjë, që ka përpara. Njerëz, sa të mundni, ruhuni nga ky zjarr i pamëshirshëm, që vjen përmes lakuriqësisë dhe dhunës!

                                     1. B
                                      Bylykbashi

                                      Ky emision duhet të mbyllet sa më parë dhe të mos lejohet në te ardhmen, se e degjeneroi jo vetëm rininë por edhe gjithë popullin. A ka shtet apo jo në Albani!

                                      Lini një Përgjigje