Braçe: Nga 1 tetori pensionet do të rriten me 8.6%, bonus në dhjetor

14 Shtator 2023, 13:45Sociale TEMA

Braçe: Nga 1 tetori pensionet do të rriten me 8.6%, bonus në

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe, njoftoi nga foltorja e Kuvendit se pensionet do të rriten me 8.6% për të gjitha kategoritë.

Po ashtu ai deklaroi se edhe në Dhjetor për festat e fundvitit të gjithë pensionistët do të marrin bonusin e përvitshëm.


“Që nga data 1 tetor e gjithë masa e pensionistëve në Shqipëri do të marrë rritje të pensioneve me 8.6% që mbulon plotësisht normën e rritur të inflacionit për pensionistët.

Për pak ditë kjo do të jetë efektive dhe do të sjellë për 3 muaj në vijim në buxhetet e pensionistëve 3.2 miliardë plus kjo rritje për vitin e ardhshëm do të transferojë te pensionistët 12. 1 miliardë lekë.

Kjo është fatura e plotë. Ndërkohë që nga dhjetori i vitit që shkoi deri më 1 tetor janë 11.7 miliardë lekë që janë transferuar ën buxhetet e pensionistëve. Kësaj shume do t’i shtohet edhe bonusi i pensioneve që është për t’u paguar në dhjetor”, deklaroi Braçe. 

15 Komente

  1. k
   k

   Z braçe ,mos u harxhoni fort se keni shpenzime me oligarkët,drejtorët dhe hamutajt

   1. R
    Raimond Vlonjati

    Tallet ky krimbi Brace duke justifikuar politikat qesharake te Rama hajdutit ndaj pensionisteve

  2. 1
   1

   U keputet ne bythe o brace. Mua nga 18000 qe mar aktualisht do me ritet 200 leke e do me behet18200 leke.Me trego formulen te paguaj drita dhe uj plus ilacet se per te rojtur jemi mesuar dhe me buk thate.Kujdes ata te kushtetueses bejuani 10 milion pa ne budallenjte voten do ua japim,jo per gje se jeni ju dhe saliu dhe e keqja me e vogel jeni ju

   1. p
    pensionisti

    O Brace nje mut jeni te gjithe dhe ti hyre ne lojen e Rames na thate qe do jepni 50 mije leke per cdo pensionist ne Shtator,tani e shtyte.Pe o ju qifte kina nen e babe

    1. P
     Pensionisti tjeter

     Pse Kina mor burre, Afrika e zeze thuaj, pasi kinezet i ka lodhur socializmi!

    2. J
     Ju a rrasi

     Ty pensionist dhe pensionisti i vjeter na hengshit mutin e gjithe socialisteve ,po nuk ju doli hani dhe te ballisteve

     1. R
      Raimond Vlonjati

      Ndersa ti i hengesh mutin pensionstit dhe gjithe pensipnisteve te Botes , Ok mut muti

     2. Z
      Ziguri.Guri I Zi

      Nuk e besojne se jane mesuar me 1.5 perq te qeverise te Pd dhe heqjen e shperb 2000 ne fund te vitit qe jepte qeveria e Ps ne viti 2005

      1. P
       Pensionisti

       Ju rrofte prapanica, na shpetuat nga pampersat. Turp per ju te gjithe deputetet. Epo mos harroni, zoti eshte i madh vonon, por nuk harron. Cfare jeni duke i punuar ketij populli vetem zoti e di. O Brace a i beni ndonjehere llogarite cfare shpenzimi ka pensionisti? Me ca gjyqtare te Kushtetueses eshte turp qe te paguhen aq shume dhe pensionisti te mendohet kur te pije nje kafe. Po ky pensionist nuk lindi i tille, punoj mbi 40 vjet. Kaq shume i diskretitoni sa ju nuk e meritoni voten e tyre. Bekuar qofshin femijet, per ata qe i kane ne pune, pa per ju mbeten me buke thate. Pensionisti ja ka bere mundin per tu vleresuar me me dinjitet. Por kur pushtetari nuk ka dinjitet, nuk ka si te vleresoje te tjeret qe jane me lart se vetja. Ju pafshim te vuani me shume se pensionistet. Amin.

       1. K
        Kishim nevoj .

        Fillim i mbar.

        1. N
         Nje Pensioniste

         Jam nje pensioniste dhe dua te komentoi per pensionin: Kam dale ne pension ne dhjetor te vitit 2000 , i jam drejtuar . Fadil Kepit si specialist per te me llogaritur pensionin kisha 35 vjet pune ne shendetesi me arsim te mesem . Pergjigja ishte kjo : Per arsimin dhe Shendetesine eshte bere gabim perllogaritja nuk jutakon kjo qe ju japin nga 8000 me dhane 5000 lek dhe me kete pension kam aritur deri me sot me eshte bere 158200 te vjetra plus shtesat qe na japin pergjigja e Fadil Kepit ishte se nuk donte Qeveria e mbas 90-tes te na jepte Maksimalen mbasi na nxori ne rruge. Keshtu qe i bie Qevesrise Rama te ndreq gabimin e bere nga Sali Berisha per ne te shendetesise dhe arsimit , na eshte bere nje dem i madh ekonomik nuk ja kishim per borxh prandaj duhet ndrequr . Kjo situate eshte per te gjithe pensionistet .Qeveria Rama ka bere perpjekje duke na indeksuar me shume se ata te paret por nuk mjafton. Duhet te gjej nje menyre per te na kompesuar qe dhe ne te kemi mundesi per nje jetese me te mire mos te shohim nga duart e femijeve se dhe ata kane hallet e tyre . Me shprese per te na ndihmuar.

         1. I
          Iliria

          Yyyyy sa shume ...do behen xheloze deputetet .

          1. s
           spata

           Keto shtesa pensjonesh jane tallje e hapur qe bene qeverija Raqma 18 .Ku qendron tallja me pensjonet . Skemat e perdorura, nga 1992 e deri me sot, jane mashtruese dhe nuk justifikojne kontributet e shqiptarve, qe kane punuar ne sektore te ndryshem, te ekonomis, arsimit, ushtrise e kultures . I nxirni ne pensjon me ligjet qe kishte lene Hoxha . Ja si eshte shprehur P.Majko ,me grupet e interesit, per te vendosur mbi pagat e pensjonet . Degjoni dhe mos me kundershtoni. Ky ligj eshte bere mbi bazen e parave qe jane ne doispozicjon per pensjonistat .Ne nuk kemi fonde tu nxjerrim ne pensjon, mbi bazen e konrtibuteve, qe keni sherbyer .Keto para i ndani ju si te jete me e mira . Cndodhi me kete llogjike .Grupet e i nteresit bene propozime sipas kategorive duke favorizuar njeren pale .Ata te preferuarit e institucjoneve, moren per vehte ,pjesen me te majme dhe per kategorite me poshte ndoqen regullin e pjestimit . Kjo metode nxorri ne pahe te privilegjuarit e grupeve pran poloitkes dhe pushtetit . Pjesa tjeter mbeti me nje pensjon qesharak qe nuk plotesonte kushtet per te jetuar . Diferencat midis pensjonit dhe te punesuarit ne shtet ishin 1 me 5 ne qytet dhe 1me 8 ne fshatrat .Ne kohen e Hoxhes ishin 1me 3 ne qytet dhe 1 me 6 ne fshat . Pra mund te perballohej jetesa ne keto kushte diskriminimi! .Ketu nuk flas per perjashtimet qe beri vete politka dhe shteti .Po u jap nje shembull te viteve 1996.Une merrja asistence ,mbasi dola me reforme 14900lek ne muaj Po i njejti me mua ne Tirane ,qe ishte .....s'dua te ofendoje merrte 26000 .Kur bisedova, me te, me tha :Kerkoje se ligji ka hapsira per korigjim .Ku ta kerkoja .Duhej hapur gjuq, ne nje kohe, qe personi me te cilin fola e kishte zgjidhur me nje telefonat ne Sigurimet Shoqerore. Te hapja gjyq nuk ma mbate xhepi .U tremba mbasi degjoja shok te mi qe sorollateshin neper gjukata po per kete p0roblem .Shkova ne Sigurimet Shoqerore me rekomandim . Zyra me prit shume mire dhe me tha . Me keqardhje te them se kjo nuk eshte kopetenca jone .Kur i trgova rastin, me tha :Po te marim urdher mund ta fitosh shtesen qe pretendon .Po ku ta gjeja une Dajon ,Xhaxhain , kushuririn apo miqte e mi qe hanin dhe ,ta merrte ne telefon e te me ndryshonte pagen e asistences . Ne gjithe kete histori mesova vetem nje gje.Do jetojne ,pa shqetsime e probleme, te gjithe ata qe jane te lidhur me zinxhirin e politkes dhe te pushtetit . Ne 1998 ligji ndryshoje dhe fitova ato vite qe nuk me kishin paguar asistencen .Sali krimineli ma kishte prere asistencen se me kishin futur ,spiunet e politkes ,ne grupin e kriptokomunistave. Ne 2002 qeverija Nano beri nje ndryshim dhe ma ngriten asistencen me 5000 lek .Por prap nuk ishja i barabarte me te tjeret qe e kishin fituar ne 1992. Dhe fati me i keq ndodhi ne 2013 kur krimineli Sali ishte perseri ne pushtet. Na i hoqi ate qe na kishte dhene qeverija Nano.Zbrita perseri ne 14900 ,duke me penalizuar, mbasi ne 2015 dola me kete page referuese ne pensjon . Nga nje lloogari, qe kame bere ,mbi bazen e pensjonit te kolegut tim ,shteti dhe politka e shkerdhatodemokracise me kishte mbajtur 180000lek . Keto une nuk i marr edhe sikur te jetoje 1010 vjec mbi bazen e shtesave qe bene qeverija Rama .Ty Brace faleminderit qe na ze ne goje rritjen e pensjonit 8.6%

           1. D
            Drini I zi e I bardhe bashke.

            Braçeee,sa te rritet ty rroga ne nje muaj , merritet mua pensions ne nja 3 vite. E keqja eshte o braçe se ne ai sistemi I kaluar,qe dhe ti o percent e shan na meson te vemi ne kinema ne teater ne opera . Sot ne ate kinema qe ka mbetur ne qytetçmimi eshte 500 l. r. Te ajo tjetra nuk shkoj dot se eshte jashte qytetit etj etj .kurse ti vetem me rrogen nisesh per Itali te besh shoping. Yyyt derra te kenaqur

            Lini një Përgjigje