“Bum ndërtimesh” në Korçë, shumica e investimeve lidhen me sektorin e turizmit

5 Shkurt 2023, 22:40Sociale TEMA

“Bum ndërtimesh” në Korçë, shumica e

Investimet në fushën e ndërtimit kryesisht për qëllime turistike, vitet e fundit janë transferuar në Korçë. Madje vërehet një oreks jashtë pritshmërive për të ndërtuar objekte hotelerie dhe në shërbimi të turizmit në qytetin juglindor.
Sipas të dhënave statistikore, Korça vitet e fundit ka tejkaluar në numrin e ndërtimeve dhe lejeve të dhëna për ndërtime edhe zonat bregdetare apo kryeqytetin.

Sipas shifrave zyrtare janë rreth 3300 persona të punësuar në sektorin e hoteleri-turizmit në Korçë ndërkohë që vendet e akomodimit kanë shkuar 4000 shtretër, shifër kjo që konsiderohet e ulët krahasuar me kërkesat që vitet e fundit ka patur qyteti juglindor.

4 Komente

 1. Q
  Qerimi

  3000 mije punonjes i kishte vetem Trikotazhi......

  1. D
   Detari

   lane blegtorine fshataret mendjekalbur dhe meren me "bujtinat" e ramazonit

   1. K
    Korcari qe ta shkerdhen sumen e graqireve

    Detari , e - e vertet ramazoni , ndryshe nga Ty ,qe merresh duke u palluar ne bythe Haleve .

   2. Q
    Qytetari dt / 6 shkurt/ 2023

    Nuk jane te verteta, se shume hotele ne Korçë janë ne shitje nga pronaret e tyre, sepse nuk kanë punë gjate javes me perjashtim te dites se shtunë dhe te dielë....

    Lini një Përgjigje